Zwrot odszkodowania od zakładu ubezpieczeń z OC przysługuje sprawcy wypadku, który został skazany wyrokiem sądu. W artykule podpowiadam jak odzyskać pieniądze, tak aby nie odebrać ich osobie poszkodowanej.
Bardzo często czytelnicy pytają mnie czy istnieje sposób aby uzyskać zwrot odszkodowania zapłaconego na rzecz osoby poszkodowanej od zakładu ubezpieczeń. Wyrok karny jest często dotkliwy dla sprawcy. Nie można jednak zapominać, że przyznane świadczenie ma wynagrodzić doznaną przez poszkodowanego krzywdę. W praktyce można jednak doprowadzić do sytuacji, w której sprawca zdarzenia uzyska zwrot wypłaconego poszkodowanemu świadczenia.
Obowiązek naprawienia szkody z OC
Obowiązek naprawienia szkody zasądzony wyrokiem karnym może sięgać od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wysokość świadczenia zasądzonego tytułem naprawienia szkody musi równać się wyrządzonej szkodzie. W przypadku ubezpieczeń OC zasadą jest to, że to zakład ubezpieczeń powinien wypłacić poszkodowanemu należne świadczenie. Pieniądze, które otrzymuje poszkodowany od sprawcy są dla niego formą pierwszej pomocy (obowiązek naprawienia szkody jako środek karny ma jednak charakter kompensacyjny).
Jakiś czas temu o możliwości uzyskania zwrotu świadczenia przez sprawcę wypadku z OC pisałem na łamach Gazety Ubezpieczeniowej.
Uwaga na prowadzenie sprawy!
Jeżeli sprawa jest odpowiednio przygotowana najczęściej udaje uzyskać się zwrot odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Sądy nie zaprzeczają takiej możliwości, jako przykład mogę podać tutaj wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 18 kwietnia 2014 r., sygn II Ca 552/14, który nakazał ubezpieczycielowi wypłatę świadczenia, które zostało wpłacone na rzecz poszkodowanego. Podobnie orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach w wyroku z dnia 26 stycznia 2015 r., sygn. akt I C 937/14.
Nie we wszystkich przypadkach sądy przyznają zwrot odszkodowania z OC na rzecz sprawców wypadków. Przykładowo w wyroku Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 19 lutego 2016 r., sygn. akt IV Ca 51/16 sąd uchylił wyrok sądu I instancji i odmówił zasądzenia zwrotu zapłaconego na rzecz poszkodowanego świadczenia.
Zwrot odszkodowania z OC
Zwróćmy uwagę, że możliwość uzyskania zwrotu świadczenia od zakładu ubezpieczeń zaakceptował Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 lipca 2011 r. Warto więc walczyć o zwrot odszkodowania wypłaconego na rzecz osoby poszkodowanej. Zdaniem Sądu Najwyższego odszkodowanie wypłacone osobie poszkodowanej ma przede wszystkim pełnić funkcję kompensacyjną i pomóc w naprawieniu szkody wyrządzonej przestępstwem zatem to zakład ubezpieczeń powinien dokonać wypłaty świadczenia. W innym wyroku Sąd Najwyższy (sygn. akt V CSK 379/14) podkreślił, iż nałożenie na sprawcę wypadku środka karnego w postaci zapłaty na rzecz osoby poszkodowanej odpowiedniej sumy pieniężnej nie wyłącza zwrotu tego świadczenia przez zakład ubezpieczeń.
W mojej ocenie sprawca wypadku komunikacyjnego najczęściej będzie mógł uzyskać pieniądze tytułem zwrotu od zakładu ubezpieczeń z OC za świadczenie wypłacone na rzecz osoby poszkodowanej. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest inny i wymaga szczegółowej analizy.
Sprawdź czy należy Ci się zwrot nawiązki
Chcesz otrzymać bezpłatną ocenę?
Wystarczy, że użyjesz formularza poniżej.
Załącz wyrok, w którym sąd nałożył obowiązek zapłaty lub opisz sytuację swoimi słowami. Możesz załączyć także decyzję zakładu ubezpieczeń (jeżeli posiadasz decyzję ubezpieczyciela).
Gwarantujemy, że błyskawicznie i bezkosztowo uzyskasz odpowiedź!
Polecam współpracę z Panem Miłaszewskim, moja sprawa zakończyła się szybkim sukcesem.
Warto walczyć o zwrot zapłaconego wcześniej odszkodowania.
Jak widać, wskazane w artykule wyroki są podstawą do odzyskania pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej.