Czy sprawca wypadku komunikacyjnego, zobowiązany do zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, może żądać jej zwrotu od ubezpieczyciela z OC?
Jakiś czas temu pisałem o zwrocie nawiązki zapłaconej przez sprawcę wypadku komunikacyjnego na rzecz pokrzywdzonego z ubezpieczenia OC w Gazecie Ubezpieczeniowej (patrz – grafika).
Zwrot nawiązki z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
Zwrot zapłaconej przez sprawcę wypadku nawiązki lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę budzi nadal duże zainteresowanie. Czytelnicy zastanawiają się nad możliwością odzyskiwania pieniędzy od ubezpieczyciela nie tylko po uiszczeniu zapłaty na rzecz poszkodowanego nawiązki zasądzonej w procesie karnym, ale także jeszcze w trakcie procesu sądowego. Okazuje się że jest taka możliwość, na każdym etapie prowadzenia sprawy.
Zwrot nawiązki – odmowa wypłaty ubezpieczyciela?
Ubezpieczyciele bardzo często odmawiają wypłaty nawiązki, szczególnie gdy ubezpieczeni nie są reprezentowani przez specjalistę. Jest to ich standardowa postawa nie tylko w tych, ale również innych sprawach o odszkodowanie, o czym pisałem już dawno na gruncie „Gazety Wyborczej” (Odmowa wypłaty odszkodowania – 5 powodów “Gazeta Wyborcza”).
Przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania
Które ubezpieczyciele najczęściej wskazują w decyzjach odmownych to:
- brak podstawy prawnej do zwrotu świadczenia na rzecz ubezpieczonego;
- popełnienie czynu zabronionego z winy umyślnej;
- rażące niedbalstwo ubezpieczonego.
Zgodnie z prawem ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić zapłaconą przez sprawcę nawiązkę.
Więc jeśli jesteś sprawcą w takiej sprawie, poznaj aktualną linię orzeczniczą.
Podstawa prawna zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela z OC
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 13 lipca 2011 r. (sygn. III CZP 31/11) wskazuje, że sprawca wypadku komunikacyjnego, wobec którego zastosowano środek karny, polegający na obowiązku naprawienia szkody, może domagać się od ubezpieczyciela – na podstawie umowy ubezpieczenia OC – zwrotu świadczenia zapłaconego na rzecz pokrzywdzonego.
Orzeczenie nawiązki
Wyroki sądów wskazują, że:
Funkcją orzeczenia w postaci nawiązki w procesie karnym – jest zaspokojenie niewątpliwej części roszczeń pokrzywdzonego możliwie szybko bez oczekiwania na zakończenie postępowania cywilnego.
Chodzi o to, żeby pokrzywdzony mógł uzyskać chociaż częściową rekompensatę zanim doczeka się końca procesu w sprawie cywilnej – albowiem sprawy karne (mimo wszystko) zazwyczaj toczą się szybciej niż sprawy cywilne, a w dodatku strony często występują z powództwem dopiero po zakończeniu sprawy karnej.
Orzeczenie w postaci nawiązki ma również miejsce wtedy, kiedy zasądzony obowiązek naprawienia szkody jest utrudniony. Stosuje się tu przepisy Kodeksu Karnego Art 46, § 2, który mówi „Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich”.
Obowiązek zapłaty nawiązki
Obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz poszkodowanego nałożony w procesie karnym jako środek karny może być bardzo dotkliwy dla sprawcy wypadku. W praktyce przyjmuje się, że pokrzywdzony może ale wcale nie musi – pozywać ubezpieczyciela i dochodzić swych roszczeń na drodze powództwa cywilnego. Dlatego fakt, że ma taką potencjalną możliwość nie może limitować wysokości nawiązki.
Jaka wysokość nawiązki?
Nawiązka dla poszkodowanego jako środek karny (obowiązek naprawienia szkody) może wynieść od kilkuset złotych do nawet 200 tysięcy złotych. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się nad możliwością zapłaty nawiązki zasądzonej w procesie karnym przez ubezpieczyciela z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).
Jak wynagrodzić krzywdę poszkodowanemu a jednocześnie uchronić sprawcę przestępstwa od utraty majątku? Każdy przypadek jest inny. W większości przypadków przy zastosowaniu odpowiedniej taktyki udaje się jednak uzyskać świadczenie dla osoby ubezpieczonej.
Czy można domagać się zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela?
Być może zastanawiasz się czy można domagać się od ubezpieczyciela z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zwrot nawiązki zapłaconej pokrzywdzonemu.
Wiele osób ma wątpliwości odnośnie możliwości uzyskania zwrotu nawiązki zasądzonej na rzecz osoby poszkodowanej od ubezpieczyciela z ubezpieczenia OC. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela na podstawie umowy OC ub świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody powstałe w związku z wypadkiem. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie. Z analogii więc także zadośćuczynienie pieniężne zasądzone w wyroku karnym lub obowiązek naprawienia szkód jako analogiczne środki o charakterze karnym, powinny zostać zwrócone przez ubezpieczyciela z OC posiadaczy pojazdu.
Zdaniem Sądu Najwyższego w doktrynie przeważa stanowisko, zgodnie z którym środek ten ma charakter penalny, a pewne elementy natury cywilnoprawnej nie zmieniają jego głównej funkcji, jaką jest ukaranie i resocjalizacja skazanego sprawcy. Sąd Najwyższy dostrzegł jednak także inny pogląd, według którego przewagę zyskuje funkcja kompensacyjna, przejawiająca się w naprawieniu wyrządzonej przestępstwem szkody. Wcześniej Sąd Najwyższy uznawał, że sprawca wypadku komunikacyjnego, od którego zasądzono nawiązkę na podstawie art. 46 § 2 i art. 48 KK, nie może domagać się od firmy ubezpieczeniowej zwrotu nawiązki zapłaconej pokrzywdzonemu. W innym wyroku Sąd Najwyższy zaakcentował, iż orzeczenie przez sąd karny o nawiązce na rzecz osoby pokrzywdzonej przestępstwem, uznaje się za orzeczenie o roszczeniach cywilnoprawnych związanych ze szkodą, a tym samym brak jest dostatecznych przesłanek, aby ubezpieczony nie mógł dochodzić w postępowaniu przeciwko zakładowi ubezpieczeń refundacji wypłaconej na rzecz osoby pokrzywdzonej przestępstwem nawiązki.
Jak wyegzekwować nawiązkę od ubezpieczyciela?
Wielu klientów zastanawia się także jak wyegzekwować nawiązkę od ubezpieczyciela. W przypadku nieuzyskania zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela kancelaria kieruje sprawę do sądu oraz w zastępuje Klienta w sądzie prowadząc proces w celu uzyskania zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela. Choć zdarza się to stosunkowo rzadko kancelaria pomaga także w przymusowej egzekucji zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela. W takim przypadku aby wyegzekwować nawiązkę konieczne jest złożenie wniosku do komornika który błyskawicznie wyegzekwuje nawiązkę.
Poznaj nasze doświadczenie w odzyskiwaniu nawiązki od ubezpieczyciela
Zwrot nawiązki z OC
Warto zwrócić uwagę, że wielokrotnie uzyskiwaliśmy zwrot nawiązki od zakładu ubezpieczeń, także na drodze sądowej.
Można wskazać tutaj na wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, Wydział II Cywilny Odwoławczy z dnia 18 kwi 2018 roku, sygn. akt II Ca 552/18. Sąd zasądzając zwrot nawiązki z OC zauważył, że również sam ustawodawca wskazuje, iż w razie skazania sprawcy, sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, ma podstawie przepisów prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Nie ulega wątpliwości, że świadczenie pieniężne zasądzane w procesie karnym jest świadczeniem cywilnoprawnym. Tym samym możliwe jest uzyskanie jego zwrotu od zakładu ubezpieczeń na podstawie umowy OC.
Czy sprawca wypadku komunikacyjnego może domagać się zwrotu uiszczonej na rzecz pokrzywdzonego kwoty?
Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny. Z praktyki wynika, że pieniądze udaje się odzyskać, kiedy sprawę od początku prowadzi się wedle ustalonych reguł. Najważniejsze to dobrze rozpoznać sprawę oraz ocenić czy zwrot nawiązki będzie możliwy.
Można wskazać natomiast na przypadki w których osoby ubezpieczone działając samodzielnie nie uzyskały zwrotu nawiązki oraz poniosły znaczne koszty. Można zaobserwować to na przykład na podstawie wyroku z dnia 19 lutego 2016 r., w którym Sąd Okręgowy w Słupsku, IV Wydział Cywilny Odwoławczy, sygn. akt IV Ca 51/16 zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i oddalił roszczenie sprawcy wypadku, który działał bez pełnomocnika. Sąd odwoławczy podkreślił, że do nawiązki nie stosuje się (lub nie stosuje się wyłącznie) takich samych zasad, jak do ustalenia odszkodowania w procesie cywilnym. W tej sprawie sąd w Słupsku przyjął, że w procesie konieczne było wykazanie specyficznych dla tego prawa przesłanek, czego nie zrobił podmiot ubezpieczony działający samodzielnie.
Zwrot nawiązki od ubezpieczyciela na terenie całej Polski
Warto odnotować, że w wielu procesach reprezentowane osoby ubezpieczone uzyskiwały zwrot nawiązki od firmy ubezpieczeniowej. Podobnie było w przypadku zasądzonego obowiązku naprawienia szkody. Obowiązek naprawienia szkody lub nawiązki należy bowiem do środków karnych. Niekiedy nawet praktycy mówią zamiennie o nawiązce jako postaci obowiązku naprawienia szkody.
Sprawa nr 1
Przykładowo w wyroku Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim I Wydział Cywilny z dnia 21 wrz 2017 r. sygn. akt I C 342/17 sąd podkreślił, iż orzeczenie przez sąd karny o nawiązce na rzecz pokrzywdzonego przestępstwem uznaje się za orzeczenie o roszczeniach cywilnych związanych ze szkodą, a tym samym powód może dochodzić w postępowaniu przeciwko zakładowi ubezpieczeń zapłaconej pokrzywdzonemu nawiązki.
Należy także zwrócić uwagę, że od powyższego wyroku odwołał się pozwany ubezpieczyciel. Jednakże wyrokiem z dnia 17 sty 2018 r. Sąd Okręgowy w Kielcach Wydział II Cywilny Odwoławczy utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji oraz potwierdził zasadność rozważań, a więc możliwość uzyskania zwrotu zapłaconej nawiązki z OC.
Sąd ten wskazał, iż funkcja o charakterze kompensacyjnym środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody, ma przewagę nad jego penalnym i resocjalizacyjnym charakterem. Zdaniem Sądu środki karne w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązka zmierzają do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem. Ich zasadniczym celem jest stworzenie pokrzywdzonemu możliwości rekompensaty szkody lub naprawienia krzywdy bez konieczności uruchamiania alternatywnego procesu adhezyjnego lub odrębnego powództwa cywilnego.
Sprawa nr 2
Także w innych orzeczeniach sądów powszechnych wielokrotnie przyznano reprezentowanym osobom ubezpieczonym możliwość domagania się zwrotu nawiązki zasądzonej wyrokiem karnym na rzecz osoby poszkodowanej od zakładu ubezpieczeń.
Można wskazać tutaj na wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, Wydział II Cywilny Odwoławczy z dnia 18 kwi 2018 roku, sygn. akt II Ca 552/18 czy wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach, Wydział I Cywilny z dnia 26 sty 2018 r., sygn. akt I C 937/18.
Ubezpieczyciel powinien – z mocy umowy obowiązkowego OC ubezpieczenia, łączącej go w chwili wypadku z osobą ubezpieczoną – zrekompensować wydatki, jakie poniósł on na zaspokojenie roszczeń z tytułu zapłaconej nawiązki” – podkreślił Sąd Okręgowy w Olsztynie. Sąd powołał się przy tym na orzecznictwo Sądu Najwyższego, gdzie zwrócono uwagę, iż „w przypadku naprawienia szkody majątkowej i niemajątkowej przez samego ubezpieczonego (z własnej inicjatywy czy też w wykonaniu wyroku sądu) ubezpieczyciel jest obowiązany zwrócić ubezpieczonemu taką kwotę, jaką sam byłby obowiązany zapłacić poszkodowanemu w razie skierowania do niego żądania o odszkodowanie”.
Sprawa nr 3
Także w innych orzeczeniach sądów powszechnych wielokrotnie podkreślano możliwość domagania się zwrotu nawiązki przez sprawcę zdarzenia komunikacyjnego na rzecz osoby poszkodowanej od zakładu ubezpieczeń.
Z kolei w innym wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach, Wydział I Cywilny z dnia 26 sty 2018 r., sygn. akt I C 937/18 podkreślono, że aktualnie zakład ubezpieczeń bezpodstawnie odmówił zwrotu nawiązki zapłaconej przez sprawcę wypadku w związku ze zgłoszeniem roszczenia przez podmiot ubezpieczony. Według rozstrzygnięcia funkcja kompensacyjna nawiązki przeważa nad jego penalnym charakterem. Zatem podmiot ubezpieczony może domagać się zwrotu świadczenia zapłaconego na podstawie wyroku karnego.
Żądanie zwrotu nawiązki pozostaje przy w tym w związku z ochroną, jaką gwarantuje zakład ubezpieczeń na podstawie zawartej umowy OC.
W wyroku podkreślono, że w momencie, gdy sprawca wypadku zapłacił nawiązkę osobie poszkodowanej z własnych środków jako podmiot ubezpieczony uzyskał roszczenie do żądania zwrotu kwoty zapłaconej z tytułu nawiązki zasądzonej w procesie karnym. Jednocześnie podkreślono, że aktualnie brak jest podstawy prawnej do odmowy zaspokojenia zwrotu zapłaconej nawiązki. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, powinno obejmować także obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody powstały w związku z popełnieniem przez sprawcę czynu zabronionego opisanego na kartach Kodeksu karnego.
W wyroku zaznaczono także, że nawiązka podobnie jak inne środki karne takie jak obowiązek zapłaty zadośćuczynienia zasądzony w procesie karnym, czy obowiązek naprawienia swojej szkody zasądzone w procesie karnym powinny zostać pokryte przez zakład ubezpieczeniowy w ramach OC.
Wygraliśmy 200 spraw o zwrot nawiązki od ubezpieczyciela! Pomożemy i Tobie!
Dotychczas wielokrotnie pomogliśmy osobom uzyskać zapłatę świadczenia przez ubezpieczyciela z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (obowiązek naprawienia szkody lub nawiązki czy zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego) zasądzonego na rzecz osoby pokrzywdzonej w wyroku karnym.
Jesteś sprawcą wypadku komunikacyjnego i jesteś przed, w trakcie lub po wyroku zasądzającym zapłatę nawiązki? Zgłoś się do nas!
Skontaktuj się! Gwarantujemy, że błyskawicznie i bez kosztowo uzyskasz odpowiedź! Chcesz otrzymać bezpłatną ocenę Twojej sprawy? Wyślij zapytanie!
Załącz wyrok, w którym sąd nałożył obowiązek zapłaty nawiązki, obowiązek naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego w procesie karnym lub opisz sytuację swoimi słowami. Możesz załączyć także decyzję zakładu ubezpieczeń (jeżeli posiadasz decyzję ubezpieczyciela). Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę.
Co obejmuje pomoc prawna kancelarii?
W sprawach o zwrot nawiązki od ubezpieczyciela pomoc prawna kancelarii obejmuje m.in.:
- dogłębną analizę sprawy oraz wydanie opinii dotyczącej możliwości uzyskania zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela;
- uzyskanie wszystkich dokumentów przez sprawcę zdarzenia potrzebnych do uzyskania zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela;
- przeprowadzenie z zakładem ubezpieczeń postępowania zmierzającego do uzyskania zwrotu nawiązki do ubezpieczyciela;
W przypadku nieuzyskania zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela kancelaria kieruje sprawę do sądu oraz w zastępuje Klienta w sądzie prowadząc proces w celu uzyskania zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela. Choć zdarza się to stosunkowo rzadko kancelaria pomaga także w przymusowej egzekucji zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela.
Działamy na terenie całej Polski i dotychczas wielokrotnie uzyskaliśmy zwrot nawiązki od ubezpieczyciela.
Skontaktuj się i walcz o swoje prawa!
Czytaj więcej artykułów dotyczących nawiązki:
Polecam współpracę z Panem Miłaszewskim, moja sprawa zakończyła się szybkim sukcesem.
Warto walczyć o zwrot zapłaconego wcześniej odszkodowania.
Jak widać, można odzyskać pieniądze od firmy ubezpieczeniowej.
Dzień dobry, bardzo dziękuję za udzieloną pomoc!
Miałem taka sytuację, byłem zobowiązany zapłacić nawiązkę, a ubezpieczyciel nawet nie chciał, nawet rozmawiać ze mną na temat zwrotu z OC.
Zwróciłem się z tą sprawą do kancelarii Przepraszam nie wystarczy, moją sprawą zajął się Pan Jacek Miłaszewski. Z przyjemnością stwierdzam, że Pan mecenas jest bardzo kompetentny, słowny i rzeczowy. Do tego bardzo uprzejmy i co najważniejsze SKUTECZNY. Od czasu oddania tej sprawy w ręce mecenasa moja rola ograniczyła się do jednej obecności w sądzie, a teraz mam już prawomocny wyrok nakazujący ubezpieczycielowi zwrot nawiązki z OC! Nie dajcie się oszukać, walczcie o swoje z ubezpieczycielami!!!!!
Dziękuję bardzo, szybko dostałem zwrot z nawiązki. Dzięki Państwa pomocy oczywiście 🙂
jednak szary obywatel ma szanse na wygraną z wielką ubezpieczeniowa machiną. Dzieki interwencji Pana mecenasa Miłaszewskiego ! za co bardzo dziękuję.
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że udało się uzyskać zwrot nawiązki 🙂
Szczerze polecam współpracę z mecenasem Jackiem Miłaszewskim. Zwrot nawiązki od ubezpieczyciela nie jest łatwą sprawą, jednak dzięki temu, że temat ten powierzyliśmy mecenasowi, w bardzo krótkim czasie udało się odzyskać żądaną kwotę od ubezpieczyciela bez wizyty w sądzie.
Również bardzo dziękuję za współpracę. Cieszę się, że udało się uzyskać zwrot nawiązki, a także że udało mi się Państwa przekonać, że warto walczyć 🙂
Witam,
Prawdziwe mistrzostwo świata w wydaniu Pana mecenasa Miłaszewskiego, niecały miesiąc a zasądzona nawiązka wpłynęła na konto bankowe, czapki z głów, pięknie dziękuję.
Bardzo dziękuję za współpracę oraz zaufanie. Bez tego zwrot nawiązki nie byłby możliwy 🙂 Pozdrawiam!
Zdecydowanie rekomenduję współpracę z Panem Mecenasem. Dzięki pomocy szybko uzyskałem zwrot nawiązki od ubezpieczyciela.
Dziękuję za dobre słowo oraz za współpracę.