Na wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie Rekomendacji dla poszkodowanych dużo się działo. Przedstawiam krótką relację.
W styczniu br. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała projekt Rekomendacji w kwestii szkód osobowych.
W trakcie konsultacji publicznych złożono w sumie 161 uwag do przedstawionego projektu. Na wczorajszym spotkaniu KNF przedstawiła informacje, że 33 % zastrzeżeń zostało uwzględnionych.
Również składałem uwagi i przede wszystkim cieszę się, że Komisja Nadzoru Finansowego uwzględniła proponowaną przeze mnie zmianę dotyczącą definicji osoby poszkodowanej.
Przed zmianą definicja brzmiała:
Poszkodowany – osoba, o której mowa w art. 445 § 1 Kodeksu cywilnego oraz w art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego, jak również osoba wskazana w art. 448 Kodeksu cywilnego, której dobro osobiste zostało naruszone w następstwie śmierci osoby bliskiej.
Projekt Rekomendacji wyłączał możliwość wypłaty zadośćuczynienia dla osoby pośrednio poszkodowanej, której dobro osobiste zostało naruszone w inny sposób, niż w wyniku śmierci osoby bliskiej.
W pierwotnej wersji pominięto możliwość przyznania zadośćuczynienia dla bliskich poszkodowanego, który doznał np. ciężkiego urazu.
Takie świadczenie przyznano np. w głośnej sprawie dotyczącej błędu medycznego. Polecam sprawdzić artykuł „Rzeczpospolitej” – Rekordowe zadośćuczynienia za błędy przy porodzie. Pisałem o tym także w artykule Precedensowy wyrok o zadośćuczynieniu.
Po zmianach definicja będzie brzmiała mniej więcej tak:
Poszkodowany – osoba, która zgłasza roszczenie do zakładu ubezpieczeń.
Definicja ta jest znacznie szersza i może obejmować również zadośćuczynienie dla osób, które doznały np. ciężkiego urazu czy pozostających w śpiączce.
Podczas wczorajszego spotkania nie zabrakło sugestii co do zmian innych, nieuwzględnionych przez KNF propozycji. Szczególnie dużo uwagi poświęcono kontrowersyjnemu obowiązkowi samodzielnego określania wysokości krzywdy poszkodowanego, nałożonego przez KNF na zakłady ubezpieczeń (por. np. Rekomendacja 17).
Organizatorzy spotkania zapewnili, że w najbliższym czasie ostatecznie rozpatrzą wszystkie pomysły.
Moim zdaniem rekomendacje nie zmienią wiele. Pisałem o tym szczegółowo w artykule Rekomendacje KNF dla poszkodowanych a także w mediach np. Dziennik Ubezpieczeniowy – Rekomendacje dot. zadośćuczynień nie zmienią wiele.
Ostateczny projekt rekomendacji zostanie przedstawiony przez Komisję Nadzoru Finansowego w najbliższym czasie.