Zerwanie umowy powinno być uzasadnione. Bezpodstawne rozwiązanie umowy najczęściej wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami. Przede wszystkim kontrahent może domagać się dalszego wykonania umowy lub odszkodowania. W niektórych przypadkach będzie można uzyskać także karę umowną.
Kilka miesięcy temu odebrałem prośbę o pomoc ze względu na zerwanie umowy. Był to przypadek bardzo ciekawy, ale jednocześnie bardzo trudny. W sprawie została zawarta umowa o naukę śpiewu, na jednej z bardziej znanych w Polsce Akademii Muzycznej.
Niedługo przed terminem planowanego zakończenia nauki uczelnia postanowiła zrezygnować z dalszego świadczenia usług i zamknąć kierunek. Artystka, która podjęła kształcenie na uczelni była tuż przed ukończeniem studium. Prosiła, aby umożliwić jej odbycie ostatnich, wymaganych programem zajęć.
Na nic zdały się prośby o kontynuowanie. Uczelnia uparła się, że nie będzie kontynuować prowadzenia zajęć. Powstało pytanie – czy za zerwanie umowy przysługuje kara, odszkodowanie? A może artystka może domagać się dalszego świadczenia usług? Może na innej uczelni – a odszkodowanie za zerwanie umowy będzie obejmować czesne?
W sprawie pewne było to, że ukończenie studiów było niezbędne do podjęcia dalszej drogi zawodowej przez artystkę, która chciała podjąć dalsze kształcenie muzyczne zagranicą a następnie pracę. Niewykonanie zawartej umowy oraz brak zaświadczenia o ukończeniu studiów uniemożliwiało artystce podjęcia tych działań.
Mogę zdradzić, że pomimo braku podstaw prawnych Akademia Muzyczna stanowczo odmawiała dalszego świadczenia usług. W trakcie prowadzonych rozmów rozważaliśmy wystąpienie do sądu z pozwem o odszkodowanie. Szacowaliśmy, że ze względu na brak możliwości podjęcia pracy zarobkowej przez artystkę nie będzie ona mogła uzyskać dochodu w wysokości 2.000 euro miesięcznie. Ze względu na stały i nie przemijający charakter poniesionej szkody w sądzie należałoby dochodzić 100.000 euro zryczałtowanego odszkodowania.
Dokładne wyliczenie strat oraz utraconych korzyści było skomplikowane i czasochłonne.
Ale najważniejsze, że podjęte działania prawne pomogły i przekonały Akademię Muzyczną do wykonania umowy. Bardzo mnie ucieszyło, kiedy artystka powiedziała mi, że została przyjęta na wymarzony kierunek za granicą. Trzymam za nią kciuki.
Zerwanie umowy – co przysługuje?
Obecnie prawo traktuje zerwanie umowy jako niewykonanie umowy lub nienależyte wykonanie umowy.
W takiej sytuacji zgodnie z prawem możemy żądać dalszego wykonania umowy lub odszkodowania.
Niekiedy możemy także domagać się kary umownej. Ale kara ta musiała zostać przewidziana w momencie jej zawierania.
Prawo do kształcenia naruszenie
Niekiedy zerwanie umowy może prowadzić do naruszenia dóbr osobistych. Tak było w przypadku powyższej sprawy artystki, której naruszono prawo do kształcenia. W przypadku naruszenia dóbr osobistych oprócz odszkodowania możliwe jest uzyskanie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Pisałem o tym w artykule Jak odróżnić zadośćuczynienie od odszkodowania.
Prowadzenie sprawy wymaga wiedzy prawniczej i dobrej argumentacji. Dobrym przykładem jest sprawa, którą opisywałem jakiś czas temu na blogu. Maturzystka wniosła pozew przeciwko Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej argumentując, że naruszono jej prawo do twórczości naukowej oraz kształcenia, gwarantowane przez Konstytucję. Ponadto pani Kinga Jasiewicz wskazała również, że poniosła szkodę. Sąd Okręgowy w Krakowie nie dopatrzył się jednak naruszenia dóbr osobistych i oddalił powództwo.
https://www.przepraszamniewystarczy.pl/kinga-jasiewicz-brak-naruszenia-dobr-osobistych/
Dlatego zawsze warto powierzyć prowadzenie sprawy prawnikowi – specjaliście.
Czytaj powiązane artykuły:
- Prawo do prywatności
- Prawo do godności osobistej
- Naruszenie praw grupy osób
- Prawo do renomy podmiotów innych niż ludzie
- Odszkodowanie za nieudane wesele
- Zamiana dzieci w szpitalu odszkodowanie
- Hałas na boisku odszkodowanie 50 000 złotych zasądzone
- Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych
- Naruszenie dóbr osobistych skarga kasacyjna uwzględniona
- Naruszenie praw osób bliskich
- Godność i cześć!
- Prawo do czci
- Prawo do szacunku osoby zmarłej
- Naruszenie dóbr osobistych mieszkańców
- Proces maturzystki zakończony
- Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim
- Nazwisko jako marka produktu a naruszenie dóbr osobistych
- Dobra osobiste – 5 przykładów znanych osób poszkodowanych
- Ochrona wizerunku osoby znanej
- Naruszenie dóbr osobistych Liroya