W praktyce bardzo często spotykane są próby uniknięcia odpowiedzialności z tytułu naruszenia dóbr osobistych przez zamieszczanie zastrzeżenia, że wszelkie podobieństwa odnoszące się do osób występujących w danym materiale, miejsc oraz wydarzeń, są wyłącznie przypadkowe. Czy takie zastrzeżenie jest prawne skuteczne?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, takie zastrzeżenie nie ma mocy prawnej. Do naruszenia dóbr osobistych może dojść w wyniku prezentacji określonych treści w filmie (więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszone prawo do prywatności w filmie) czy publikacji (więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszone prawo do prywatności w publikacji). W takim przypadku dojdzie do konfliktu praw. Z jednej strony może występować prawo do prywatności czy np. prawo do czci a z drugiej prawo do twórczości.
O tym, czy doszło do naruszenia prawa, będzie decydować przede wszystkim faktyczna możliwość identyfikacji adresata danego materiału. Do naruszenia może dojść także w sposób pośredni, gdy analiza utworu pozwala ustalić osobę poszkodowaną. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Tytuł i forma obraźliwe treści.
Analogicznie należy odnieść się do innych zabiegów autora, np. posłużenia się zamazaniem twarzy lub zamieszczenia czarnego paska na oczach adresata.
Do naruszenia dóbr osobistych, w tym prawa do czci lub prawa do prywatności, może dojść nie tylko poprzez rozpowszechnienie określonych faktów, ale także przez ich celowe pominięcie, co w konsekwencji doprowadzi do zniekształcenia przekazu.
Więcej przykładów naruszeń dóbr osobistych znajdziesz w artykułach: Naruszenie dobrego imienia oraz Przykłady naruszenia renomy.
Czytaj powiązane artykuły:
- Odpowiedzialność prawna za linkowanie
- Jak się pozbyć komentarza w internecie
- Odszkodowanie za komentarz
- Jak uzyskać przeprosiny za wypowiedź w Internecie?
- Czy można publikować informacje dostępne publicznie?
- Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
- Tytuł i forma obraźliwe treści
- Naruszenie nawet gdy mówi się między wierszami