Jeśli doszło do wypadku albo kolizji Sąd na podstawie art. 46 Kodeksu karnego może nałożyć na sprawcę obowiązek zapłaty zadośćuczynienia na rzecz osoby poszkodowanej lub osób bliskich osoby zmarłej. Warto pamiętać, że sprawca może uzyskać zwrot zapłaconej kwoty zadośćuczynienia od ubezpieczyciela.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Czy sprawca wypadku komunikacyjnego na którego sąd nałożył obowiązek zapłaty zadośćuczynienia w postępowaniu karnym może żądać jej zwrotu od zakładu ubezpieczeń?
- Co to jest zadośćuczynienie od sprawcy wypadku w procesie karnym?
- Czym różni się zadośćuczynienie a odszkodowanie?
- Czym różni się obowiązek zapłaty zadośćuczynienia w kodeksie karnym od tego w kodeksie cywilnym?
- Jaki jest termin zapłaty zadośćuczynienia z wyroku sądu karnego przez sprawcę?
- Jak zapłacić zadośćuczynienie zasądzone w procesie karnym?
- Kto wypłaca zadośćuczynienie zasądzone w procesie karnym?
- Jakie są konsekwencje niewykonania obowiązku zapłaty zadośćuczynienia?
Obowiązek zapłaty zadośćuczynienie przez sprawcę wypadku to środek karny nakładany w procesie karnym, który polega na obowiązku zapłacenia określonej kwoty pieniężnej poszkodowanemu. W przypadku śmierci osoby pokrzywdzonej sąd może nałożyć obowiązek zapłaty zadośćuczynienia w procesie karnym na rzecz osób bliskich osoby zmarłej. Najczęściej obowiązek zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego przez sprawcę jest zasądzony od sprawcy obok zasadniczej kary.
Zwrot zadośćuczynienia z OC
Artykuł 46 Kodeksu karnego wskazuje, iż – w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.
Nasuwa się zatem pytanie – czy możliwe jest uzyskanie zapłaty zadośćuczynienia od ubezpieczyciela? Wprawdzie po wprowadzeniu zmian art. 46 kodeksu karnego doprecyzowano, że nałożenie obowiązku zapłaty zadośćuczynienia przez sąd karny następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego. To z kolei daje możliwość uzyskania zwrotu kwoty zapłaconej tytułem zadośćuczynienia przez sprawcę od ubezpieczyciela. Zmiany wskazanej podstawy prawnej wskazują bowiem, że sąd karny powinien orzekać obowiązek zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego w formie przewidzianej przez prawo cywilne. Przepisy nie przewidują jednak możliwości uzyskania zapłaty zadośćuczynienia od ubezpieczyciela, tj. wyłożenia przez ubezpieczyciela kwoty, którą należy zapłacić na rzecz osoby pokrzywdzonej.
Zadośćuczynienie a odszkodowanie
Zadośćuczynienie często mylone jest z odszkodowaniem. W rzeczywistości są to jednak dwa różne pojęcia. Więcej o tym pisałem w artykule: Jak odróżnić zadośćuczynienie od odszkodowania?
Zadośćuczynienie kk
Wiele osób sądzi, że obowiązek zapłaty zadośćuczynienia występuje wyłącznie na gruncie procesu cywilnego. Jednakże jak przewiduje art. 46 Kodeksu karnego aktualnie osoba poszkodowana może domagać się zapłaty zadośćuczynienia od sprawcy zdarzenia nie tylko w ramach procesu cywilnego, ale już na gruncie postępowania karnego zmierzającego do ukarania sprawcy. Obowiązujące przepisy pozwalają bowiem sądowi nałożenie obowiązku zapłaty zadośćuczynienie na sprawcę zdarzenia w procesie karnym (stosując przepisy prawa cywilnego) niezależnie od posiadanego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wprowadzenie takiej możliwości do procesu karnego było spowodowane wolą ułatwienia i przyspieszenia postępowania zmierzającego do uzyskania rekompensaty od sprawców przez osoby pokrzywdzone.
Zadośćuczynienie kc
Oczywiście możliwość nałożenia na sprawcę obowiązku zapłaty zadośćuczynienia na rzecz osoby pokrzywdzonej w procesie karnym nie wyłącza możliwości skorzystania przez osoby pokrzywdzone z procesu cywilnego. W takim przypadku do zapłaty zadośćuczynienia będzie od razu zakład ubezpieczeń, na podstawie obowiązkowej umowy odpowiedzialności cywilnej a nie sprawca zdarzenia. Procedura procesu cywilnego różni się bowiem od procesu karnego, w której stroną jest pokrzywdzony i sprawca. Natomiast w procesach cywilnych do sprawy musi przystąpić zakład ubezpieczeń, który gwarantuje ochronę ubezpieczeniową na wypadek wystąpienia obowiązku zapłaty zadośćuczynienia przez sprawcę zdarzenia.
Zwrot zadośćuczynienia z OC sprawcy
Dotychczas kancelaria wielokrotnie uzyskiwała zwrot zapłaconego zadośćuczynienia z ubezpieczenia oc sprawcy wypadku. W przypadku nałożenia obowiązku zapłaty zadośćuczynienia na sprawcę w procesie karnym najczęściej będzie mógł on domagać się zwrotu zapłaconej na rzecz pokrzywdzonego kwoty od ubezpieczyciela.
Podobnie możliwe będzie uzyskanie zwrotu zadośćuczynienia z oc sprawcy wypadku śmiertelnego. W takim przypadku sprawca wypadku będzie mógł żądać zwrotu zadośćuczynienia z OC po dokonaniu zapłaty na rzecz bliskich osoby zmarłej.
Aby mieć pewność czy istnieje możliwość uzyskania zwrotu zadośćuczynienia warto skorzystać z poniższego formularza. Gwarantujemy, że dokonamy bezpłatnej oceny sprawy.
Ubezpieczyciele bardzo często odmawiają zwrotu zadośćuczynienia zapłaconego przez sprawcę, szczególnie gdy ubezpieczeni nie są reprezentowani przez specjalistę. Jest to ich standardowa postawa nie tylko w tych, ale również innych sprawach, o czym pisałem jakiś czas temu na gruncie „Gazety Wyborczej” (Odmowa wypłaty odszkodowania – 5 powodów “Gazeta Wyborcza”).
Zadośćuczynienie z OC sprawcy orzecznictwo
Wypłata zadośćuczynienia z OC sprawcy powinna nastąpić w terminie 30 dni od daty wezwania zakładu ubezpieczeń do zwrotu kwoty zapłaconej przez sprawcę na rzecz osoby pokrzywdzonej. Ubezpieczyciele odmawiając zwrotu kwoty najczęściej wskazują w decyzjach odmownych na następujące okoliczności:
- brak podstawy prawnej do zwrotu świadczenia na rzecz ubezpieczonego;
- zawarcie ugody z pokrzywdzonym;
- rażące niedbalstwo ubezpieczonego.
Dotychczas w wielu procesach reprezentowane osoby ubezpieczone uzyskiwały zwrot zadośćuczynienia od ubezpieczyciela. Podobnie było w przypadku zwrotu nawiązki z czy zasądzonego obowiązku naprawienia szkody o czym pisałem w artykule: https://www.przepraszamniewystarczy.pl/zwrot-nawiazki-od-ubezpieczyciela-z-oc/
Co obejmuje nasza usługa prawna
W sprawach o zwrot zadośćuczynienia z OC (od ubezpieczyciela) pomoc prawna kancelarii obejmuje:
- dogłębną analizę sprawy oraz wydanie opinii dotyczącej możliwości uzyskania zwrotu zadośćuczynienia zapłaconego na rzecz osoby pokrzywdzonej od ubezpieczyciela;
- dogłębną analizę sprawy oraz wydanie opinii dotyczącej możliwości uzyskania zwrotu zadośćuczynienia zapłaconego na rzecz bliskich zmarłej osoby pokrzywdzonej od ubezpieczyciela;
- uzyskanie wszystkich dokumentów przez sprawcę zdarzenia potrzebnych do uzyskania zwrotu zadośćuczynienia z OC od ubezpieczyciela;
- przeprowadzenie z zakładem ubezpieczeń postępowania zmierzającego do uzyskania zwrotu zadośćuczynienia z OC od ubezpieczyciela.
W przypadku nieuzyskania zwrotu kwoty zapłaconego przez sprawcę zadośćuczynienia z OC od ubezpieczyciela kancelaria kieruje sprawę do sądu w celu uzyskania zwrotu na podstawie wyroku sądu.
Choć zdarza się to stosunkowo rzadko kancelaria pomaga także w przymusowej egzekucji zwrotu zadośćuczynienia od ubezpieczyciela.
Działamy na terenie całej Polski i dotychczas wielokrotnie uzyskaliśmy zwrot świadczeń zapłaconych przez sprawców od ubezpieczyciela.
Jaki jest termin zapłaty zadośćuczynienia zasądzonego w procesie karnym?
Warto pamiętać, że termin na realizację obowiązku zapłaty zadośćuczynienia nie został przewidziany w przepisach prawnych. Dlatego przyjmuje się, że obowiązek zapłaty zadośćuczynienia nałożony przez sąd w procesie karnym powinien zostać spełniony przez sprawcę zdarzenia już po uprawomocnieniu się wyroku sądu karnego.
Jak zapłacić zadośćuczynienie zasądzone w procesie karnym?
Sprawca powinien dokonać zapłaty zadośćuczynienia przelewem na rachunek bankowy wskazany przez pokrzywdzonego lub bliskich osoby zmarłej. Potwierdzenie przelewu należy zachować w celu dochodzenia zwrotu zapłaconej kwoty od ubezpieczyciela.
Zadośćuczynienie co to?
Wiele osób nie dostrzega jaka jest różnica w pojęciach zadośćuczynienie a obowiązek naprawienia szkody. Obowiązek naprawienia szkody ze swojego założenia to środek karny, który stosowany jest w celu przyspieszenia uzyskania rekompensaty pieniężnej przez osobę poszkodowaną. Kwota zasądzona tytułem obowiązku naprawienia szkody ma być “ułatwioną” formą odszkodowania w procesie cywilnym.
Tymczasem zadośćuczynienie pieniężne ma stanowić niedoskonałą formę rekompensaty krzywdy po stronie poszkodowanego. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: https://www.przepraszamniewystarczy.pl/obowiazek-naprawienia-szkody/
Czy obowiązek naprawienia szkody wyklucza zadośćuczynienie?
Wiele osób zastanawia się także czy obowiązek naprawienia szkody wyklucza zadośćuczynienie? Nie. W przypadku, gdy kwota rekompensaty jest niewystarczająca dla osoby poszkodowanej najczęściej dochodzi ona zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w odrębnym procesie cywilnym.
Kto wypłaca zadośćuczynienie zasądzone w procesie karnym?
W przypadku nałożenia przez sąd karny obowiązku zapłaty zadośćuczynienia na rzecz osoby pokrzywdzonej lub osób bliskiej osobie pokrzywdzonej zadośćuczynienie pieniężne powinno zostać wypłacone przez sprawcę zdarzenia. Po dokonaniu zapłaty sprawca zdarzenia najczęściej będzie mógł uzyskać zwrot zapłaconej kwoty od ubezpieczyciela na podstawie zawartej wcześniej umowy odpowiedzialności cywilnej.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z kancelarią.
Jesteś sprawcą wypadku komunikacyjnego i jesteś przed, w trakcie lub po wyroku zasądzającym zadośćuczynienia? Zgłoś się do nas!
Skontaktuj się! Gwarantujemy, że błyskawicznie i bez kosztowo uzyskasz odpowiedź! Chcesz otrzymać bezpłatną ocenę Twojej sprawy? Wyślij zapytanie!
Załącz wyrok, w którym sąd nałożył obowiązek zapłaty nawiązki, obowiązek naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego w procesie karnym lub opisz sytuację swoimi słowami. Możesz załączyć także decyzję zakładu ubezpieczeń (jeżeli posiadasz decyzję ubezpieczyciela). Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę.
Pytanie: Witam. Prosze (i przepraszam za brak polskich liter) o pomoc w mojej sprawie. Ponad rok temu potracilem piesza. Sprawa trafila do sadu i ustalono ze jestem sprawca wypadku. Orzeczono wobec mnie cytat; ”na podstawie art. 46.2kk orzeka od oskarzonego na rzecz pokrzywdzonej… kwote 10tys zlotych tytulem nawiazki w celu zadoscuczynienia za doznane naruszenie czynnosci narzadow ciala”. Mam takze zaplacic jej 3 tys za jej pelnomocnika. w uzasadnieniu sad napisal ze kwota ktora chciala pokrzywdzona (40tys zl) w celu naprawienia wyrzadzonej szkody jest za duza i wnoisek jest zasadny co do kwoty 10tys. sad stwierdzil ze nawiązka ma charakter kompensacyjny oraz represyjny. Wczoraj dzwonilem do pelnomocnika pokrzywdzonej w odpowiedzi na wezwanie jakie mi wyslal do zaplaty i zaproponowalem aby zglosili to do mojego ubezpieczyciala auta. On na to ze 13 tys mam zaplacic ja a oni i tak wezma odszkodowanie od ubezpieczyciela. Czy maja racje? Czy polisa Oc nie zalatwi sprawy? Tak w nawiasie dodam ze mimo ze piesza wkroczyla mi na droge 30 metrow za przejsciem na drodze dwujezdniowej to i tak sad uznal ze jestem winny.
Odpowiedź: Niestety w takiej sytuacji pełnomocnik strony przeciwnej może domagać się zapłaty nawiązki oraz zwrotu kosztów procesu. Możliwe jest także, aby osoba poszkodowana wystąpiła do ubezpieczyciela z roszczeniem z tytułu obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia. Realizacja takiego roszczenia przez ubezpieczyciela nie stoi na przeszkodzenie w dochodzeniu nawiązki w postępowaniu karnym. Choć wiele osób twierdzi, że nawiązka jest karą wobec czego nie ma możliwości aby uzyskać rekompensatę od ubezpieczyciela w przypadku skierowania sprawy do specjalisty najczęściej udaje się uzyskać pieniądze dla sprawcy. Możliwość domagania się zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia oc zależy od okoliczności sprawy. Wiele osób ma wątpliwości odnośnie możliwości uzyskania zwrotu nawiązki. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie. Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu nawiązki osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu.