Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną, a wypadek zdarzył się w aquaparku lub na basenie, to mam dla Ciebie dobre wieści!
Wypoczynek w wodzie to marzenie wielu Polaków. W upalne dni parki wodne po prostu pękają w szwach. Każdy kto był w takim miejscu wie, że o wypadek nie trudno. Czego może domagać się poszkodowany w takiej sytuacji? Spójrzmy na przygotowaną przeze mnie historię chłopca, który uległ wypadkowi w aquaparku.
Wypadek na zjeżdżalni
Podczas korzystania ze zjeżdżalni chłopiec uderzył głową o jeden z elementów konstrukcyjnych. Bezpośrednio po wypadku ratownicy udzielili mu pierwszej pomocy i wezwali karetkę. W szpitalu okazało się, że chłopiec doznał wstrząśnienia mózgu i obrzęku głowy. Do domu został wypisany dopiero po 4 dniach.
Rodzice chłopca zażądali zadośćuczynienia za jego cierpienie. Właściciel aquaparku posiadał ubezpieczenie, jednak zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty pieniędzy. Sprawa trafiła do sądu. Rodzice przegrali jednak pierwszy proces. Dopiero wyrok sądu odwoławczego okazał się dla nich sprawiedliwy. Sąd ten zasądził całą, żądaną przez nich kwotę zadośćuczynienia. W tym przypadku było to 6.000 złotych.
Jak jest z tym prawem?
Rozbieżność w stanowiskach sądów powstała ze względu na treść obowiązujących przepisów. Sąd I instancji nie zdecydował się zastosować korzystnej dla osób poszkodowanych odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, dlatego rodzice przegrali pierwszy proces.
Poniżej zamieszczam przepis korzystny dla poszkodowanych.
Art. 435 § 1 Kodeksu cywilnego
Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Zakłady ubezpieczeń powołują się na to, że aquaparki nie są jako całość wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Ponadto ich zdaniem zasadniczym przedmiotem działania takich obiektów nie jest przetwarzanie sił przyrody na rodzaj energii.
To jednak żaden argument w sprawie! Dlatego aktualnie sądy coraz częściej uznają odpowiedzialność właścicieli aquaparków czy pływalni na podstawie tego przepisu.
Co to oznacza dla poszkodowanych?
Dla poszkodowanych to sprawdzone ułatwienie w walce o swoje prawa. Zastosowanie odpowiedzialności na zasadzie ryzyka to w zasadzie gwarancja uzyskania zadośćuczynienia!
Poszkodowany nie dostanie pieniędzy jedynie wtedy, gdy do wypadku doszło:
-z jego wyłącznej winy;
-z wyłącznej winy innej osoby;
-w wyniku działania siły wyższej.
Sytuacje takie zdarzają się stosunkowo rzadko. Dlatego w razie wypadku nie zapominajmy o swoich prawach!
Więcej o tym pisałem we wpisie pt. Kiedy można domagać się pieniędzy?
Uzyskane pieniądze nie pozwolą odkupić zdrowia czy życia, dlatego zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie!
Zapraszam do lektury innych wpisów o zadośćuczynieniu.
W wakacje warto przeczytać o tym jak uzyskać Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop.
Pozostałe wpisy znajdziesz tutaj.
Witam w tamtym roku .8.08.2018 r miałam wypadek na basenie spadła na mnie i na mojego 2 letniego synka duża szyba z ok 2,5 metra . Do dziś mam problemy z kręgosłupem szyjnym jest nie stabilny. Dziecku na szczęście nic się nie stało. Ale chciała bym się dopytać czy zadość uczynienie mi się należy i dziecku bo słyszałam że tak . Miasto obmyli ręce jak by nic się nie stało ale cierpienia zostały do dnia dzisiejszego i rechabiitacje . Może by był jakiś człowiek O dobrym sercu i by mógł pomuc nam co dalej robić.
Dziękuję za komentarz oraz telefon.