Wiele osób zastanawia się jak napisać wniosek o zwrot kosztów poniesionych przez sprawcę zdarzenia na zapłatę orzeczonej nawiązki. W artykule przedstawiam informacje jak uzyskać zwrot nawiązki.
Nawiązka – wniosek o zwrot kosztów
Niemal trzy lata temu pisałem o zwrocie nawiązki z ubezpieczenia OC w Gazecie Ubezpieczeniowej.
Zwrot zapłaconej przez sprawcę wypadku nawiązki budzi nadal duże zainteresowanie. Najczęściej otrzymuję pytania:
„Czy mógłbym prosić o pomoc z napisaniem wniosku do ubezpieczyciela OC pojazdu o zwrot kosztów poniesionych przez sprawcę zdarzenia na zapłatę orzeczonej nawiązki na rzecz osoby poszkodowanej? Czytałem, że należy napisać pismo. Po przejrzeniu dziesiątek stron widzę, że kończy się to w sądach, ubezpieczyciel się odwołuje i sprawy kończą się dopiero w sądach odwoławczych. Proszę o podpowiedź co powinienem zrobić.”
Jak napisać wniosek o zwrot orzeczonej nawiązki?
Możliwość zwrotu nawiązki z tytułu ubezpieczenia OC zależy od okoliczności sprawy. Wiele osób ma wątpliwości odnośnie możliwości uzyskania zwrotu nawiązki. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie. Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu nawiązki osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu. Najlepiej więc od razu zlecić pomoc specjaliście, który w razie odmowy będzie w stanie uzyskać zwrot na drodze postępowania sądowego.
Sprawdź czy należy Ci się zwrot nawiązki z OC
Chcesz otrzymać bezpłatną ocenę?
Wystarczy, że użyjesz formularza poniżej.
Załącz wyrok sądu, w którym sąd nałożył obowiązek zapłaty nawiązki lub opisz sytuację swoimi słowami.
Gwarantujemy, że błyskawicznie i bezkosztowo uzyskasz odpowiedź!
Masz pytania? Zadzwoń!
Jak jest w praktyce?
Zamiast samodzielnie sporządzać wniosek o zwrot orzeczonej nawiązki zalecam powierzyć prowadzenie sprawy profesjonaliście.
Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny. Z praktyki wynika, że pieniądze udaje się odzyskać, kiedy sprawę od początku prowadzi się wedle ustalonych reguł. Najważniejsze to dobrze rozpoznać sprawę oraz ocenić czy zwrot nawiązki będzie możliwy.
Decyzja sądu – nie zawsze na rzecz poszkodowanego
Można wskazać natomiast na przypadki, w których osoby ubezpieczone działając samodzielnie nie uzyskały zwrotu nawiązki oraz poniosły znaczne koszty. Można zaobserwować to na przykład na podstawie wyroku z dnia 19 lutego 2016 r., w którym Sąd Okręgowy w Słupsku, IV Wydział Cywilny Odwoławczy, sygn. akt IV Ca 51/16 zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i oddalił roszczenie sprawcy wypadku, który działał bez pełnomocnika. Sąd odwoławczy podkreślił, że do nawiązki nie stosuje się (lub nie stosuje się wyłącznie) takich samych zasad, jak do ustalenia odszkodowania w procesie cywilnym. W tej sprawie sąd w Słupsku przyjął, że w procesie konieczne było wykazanie specyficznych dla tego prawa przesłanek, czego nie zrobił podmiot ubezpieczony działający samodzielnie.
Wniosek o zwrot orzeczonej nawiązki
Jeżeli ubezpieczony zdecyduje się samodzielnie napisać wniosek o zwrot orzeczonej nawiązki to powinien zgłosić swoje roszczenie, czyli wezwać do wypłaty świadczenia. Kieruje się je do zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej polisy ubezpieczeniowej. W treści należy powołać podstawy prawne oraz określić kwotę świadczenia.
W ten sposób dojdzie do wszczęcia postępowania likwidacyjnego. Można w nim spodziewać się:
- powiadomienia o przyjęciu zgłoszenia;
- wypłaty lub odmowy zwrotu nawiązki przez ubezpieczyciela;
- propozycji ugodowego zakończenia sporu.
Uzyskanie satysfakcjonującego wyniku na tym etapie jest jednak często niemożliwe.
Zwrot kosztów – odmowa ubezpieczyciela
Ubezpieczyciele bardzo często odmawiają wypłaty nawiązki, szczególnie gdy ubezpieczeni nie są reprezentowani przez specjalistę. Jest to ich standardowa postawa nie tylko w tych, ale również innych sprawach o odszkodowanie, o czym pisałem już dawno na gruncie „Gazety Wyborczej” (Odmowa wypłaty odszkodowania – 5 powodów “Gazeta Wyborcza”).
Najczęstsze przyczyny wskazywane przez ubezpieczycieli w decyzjach odmownych to:
- brak podstawy prawnej do zwrotu świadczenia na rzecz ubezpieczonego;
- popełnienie czynu zabronionego z winy umyślnej;
- rażące niedbalstwo podmiotu ubezpieczonego.
Bardzo często zdarza się ubezpieczycielom zaniżać należne ubezpieczonym kwoty lub nawet odmówić wypłaty jakichkolwiek pieniędzy. Dzieje się tak gdyż zakłady ubezpieczeń sądzą, że ich postępowanie spowoduje zaniechanie wali o swoje prawa.
Dlatego już na wstępie warto powierzyć sprawę profesjonaliście, który będzie w stanie uzyskać zwrot nawiązki zapłaconej przez sprawcę wypadku także na drodze sądowej. Z pewnością zwiększy to szybkość sprawy, a także wpłynie pozytywnie na ostateczny rozrachunek finansowy.
Dowiedz się więcej w artykule co to jest nawiązka?
Chcesz odzyskać kwotę zasądzonej nawiązki? Sprawdź naszą ofertę na zwrot nawiązki od ubezpieczyciela.
Użyj powyższego formularza i opisz sprawę lub prześlij wyrok sądu albo decyzję odmowną ubezpieczyciela. Bezkosztowo sprawdzimy czy możliwe będzie uzyskanie zwrotu nawiązki. W razie takiej konieczności uzyskamy zwrot nawiązki także na drodze sądowej.
Witam interesuje mnie taka sprawa czy ja bedac poszkodowana w wypadku samochodowym mam zepsuty błędnik lecze sie od 5 miesiecy i nadal się lecze bez efektów poprawy moge złożyc o odszkodowanie z polisy sprawcy ? Czy jak leczenie jest nie skończone to musze czekac a niewiem jak długo to moze trwac moje leczenie oczywisci czy rok czy dwa? Prosze o porade co mam zrobic i co pisac pozdrawiam
Dzień dobry,
bardzo proszę o kontakt mailowy tej sprawie.