Wiele osób zastanawia się jak napisać wniosek o rozłożenie nawiązki na raty. W poniższym artykule przedstawiam informacje odpowiadające na coraz częściej pojawiające się pytanie, czyli „ jak uzyskać zwrot nawiązki?”
Dowiedz się więcej w artykule co to jest nawiązka?
Chcesz odzyskać kwotę zasądzonej nawiązki? Sprawdź naszą ofertę na zwrot nawiązki od ubezpieczyciela.
Nawiązka na raty
Niemal trzy lata temu pisałem o zwrocie nawiązki z ubezpieczenia OC w Gazecie Ubezpieczeniowej.Zwrot zapłaconej przez sprawcę wypadku nawiązki budzi nadal duże zainteresowanie i dla wielu osób pozostaje procesem niezwykle skomplikowanym. Najczęściej otrzymuje pytania:
„Bardzo proszę o pomoc. Jeśli wiedzą Państwo jak napisać wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty nawiązki. Mojemu synowi grozi zapłata nawiązki kwocie 30.000 zł a nie jesteśmy w stanie tego spłacić”.
Jak napisać wniosek o rozłożenie nawiązki na raty?
Obowiązek zapłaty nawiązki nałożony w procesie karnym może być bardzo dotkliwy dla sprawcy wypadku. Nawiązka jako obowiązek naprawienia szkody może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się nad możliwością złożenia wniosku o rozłożenie nawiązki na raty.
Nawiązka na raty – wniosek na podstawie wybranego artykułu Kodeksu karnego
Możliwe jest złożenie wniosku o zasądzenie przez Sąd na podstawie art. 46 Kodeksu karnego nawiązki tytułem naprawienia szkody na rzecz poszkodowanych, która będzie płatna w 12 miesięcznych ratach, jednakże w mojej ocenie nie jest to zawsze dobre rozwiązanie.
Zamiast samodzielnie złożyć wniosek o rozłożenie nawiązki na raty, lepiej powierzyć prowadzenie sprawy profesjonaliście, który będzie w stanie szybko uzyskać zwrot zasądzonej przez sąd karny nawiązki od ubezpieczyciela.
Nawiązka na raty – najczęstsze powody
Osoby, które poszukują możliwości rozłożenia nawiązki na raty, decydują się na taką czynność głównie ze względów finansowych. Wysokie kwoty kary dla osób, które nie dysponują szerokim zapleczem finansowym, są nieosiągalne do spłacenia. W tym wypadku jedynym ratunkiem jest rozłożenie nawiązki na raty – decyzja ta powinna jednak zostać skonsultowana ze specjalistą.
Nawiązka a odsetki
Ze względu na specyfikę nawiązki, której wysokość określa się zawsze kwotowo w przypadku opóźnienia w płatnościach poszczególnych rat osobie poszkodowanej będą przysługiwały odsetki ustawowe od zasądzonej kwoty.
Nawiązka – rozłożenie na raty
Rozłożenie nawiązki na raty będzie powodowało problem z uzyskaniem zwrotu świadczenia od ubezpieczyciela dla osoby skazanej. W przypadku, gdy wniosek o rozłożenie nawiązki na raty zostanie uwzględniony przez sąd, ubezpieczyciel będzie unikał zwrotu nawiązki do chwili zapłaty wszystkich rat.
Przykładowa sprawa klienta chcącego rozłożyć kwotę nawiązki na raty
Pytanie: Jak napisać wniosek o umorzenie i rozłożenie na raty nawiązki bardzo proszę o pomoc. Mój kochaniutki dostał do wyroku nawiązkę w kwocie 30000 zł ale nie jesteśmy w stanie tego spłacić.
Odpowiedź: Możliwość domagania się zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Należy jednak podkreślić, że możliwość domagania się zwrotu nawiązki z tytułu ubezpieczenia oc zależy od okoliczności sprawy. Wiele osób ma wątpliwości odnośnie możliwości uzyskania zwrotu nawiązki. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie.
Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu nawiązki osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu. Najlepiej więc od razu zlecić pomoc specjaliście, który w razie odmowy będzie w stanie uzyskać zwrot na drodze postępowania sądowego. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule “Ubezpieczyciel odmawia wypłaty nawiązki z OC“.
Sprawdź czy należy Ci się zwrot nawiązki z OC
Chcesz otrzymać bezpłatną ocenę?
Wystarczy, że użyjesz formularza poniżej.
Załącz wyrok sądu, w którym sąd nałożył obowiązek zapłaty nawiązki lub opisz sytuację swoimi słowami.
Gwarantujemy, że błyskawicznie i bezkosztowo uzyskasz odpowiedź!
Masz pytania? Zadzwoń!
Czytaj więcej na temat nawiązki: