W niedzielę – 24 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2015 poz. 1691).
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami powództwo o odszkodowanie z ubezpieczenia OC będzie można wytoczyć tylko przed sądem miejsca zamieszkania/siedziby osoby poszkodowanej albo przed sądem miejsca zdarzenia!
Warto wiedzieć o zmianach, aby nie tracić czasu na przekazanie sprawy do właściwego sądu!
Komentarz
Moim zdaniem zmiany nie spowodują negatywnych konsekwencji po stronie poszkodowanych (o ile będę o nich wiedzieli). Omawiana nowela zakłada bowiem, że powództwo będzie trzeba wytaczać w sądzie właściwym ze względu na właściwość poszkodowanego lub zdarzenia.
Zmiany uderzą natomiast w podmioty, które „odkupowały” od poszkodowanych wierzytelności tj. spółki działające pod nazwą „biuro odszkodowawcze” itp. Takie podmioty często korzystały z możliwości wytoczenia powództwa w miejscu ich działalności (najczęściej w dużych miastach) i chyba dlatego te sądy były tak zapchane. Obecnie wydaje się, że nie będzie to już możliwe. Zgodnie z art. 34a ust. 2. wskazanej ustawy – przelew wierzytelności nie wpływa na właściwość sądu.
Więcej o zmianach
Więcej o zmianach pisałem w artykule pt. „Idą zmiany w sprawach o odszkodowanie z OC!” , który ukazał się na blogu 28 września 2015 r. (tuż po uchwaleniu ustawy). Zapraszam do lektury!