Czy za brak prawa jazdy należy się odszkodowanie lub zadośćuczynienie? Braliśmy udział w bardzo ciekawej dyskusji na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.
Jakiś czas temu pisałem o rekompensacie za niesłuszne zabranie prawa jazdy. Chodzi o artykuł Prawo jazdy a zadośćuczynienie lub odszkodowanie
Wczoraj na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” zabrałem głos w dyskusji. Treść wypowiedzi znajdziesz na stronie DGP w artykule Straciłeś prawo jazdy? Możesz domagać się zadośćuczynienia
Przypadek czytelnika
Kierowca został obwiniony o przekroczenie o przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Zgodnie z prawem takie wykroczenie powoduje zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące.
Kierowca tłumaczył, że nie popełnił wykroczenia i nie przyjął mandatu. Właśnie uprawomocnił się wyrok uniewinniający. Sąd uznał, że pomiar prędkości był przez policjantów wykonany nieprawidłowo i nie ma pewności, czyją prędkość zmierzyło urządzenie.
Tym samym środek karny w postaci zatrzymania prawy jazdy na trzy miesiące był zastosowany niesłusznie. Kierowca zapowiedział walkę o rekompensatę od Skarbu Państwa.
Co należy zrobić?
Poniżej moja wypowiedź z artykułu Straciłeś prawo jazdy? Możesz domagać się zadośćuczynienia , opublikowanego przez „Dziennik Gazeta Prawna”.
Odszkodowanie za utratę prawa jazdy
Jeżeli kierowca doznał szkody majątkowej np. w postaci utraty zysku związanego z brakiem możliwości lub utrudnieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej, kosztów przejazdów, wynajmu taksówki może domagać się odszkodowania.
Zadośćuczynienie za utratę prawa jazdy
Kierowca może domagać się ponadto zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Będzie musiał jednak wskazać, jakie dobro osobiste zostało naruszone.
Pomoc prawna
Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną, a ja chętnie pomogę.
Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam
Dziękuję 🙂 Pozdrawiam serdecznie!