Jesteś sprawcą wypadku a osoba poszkodowana wystąpiła o zasądzenie nawiązki? Dowiedz się czy ubezpieczyciel pokryje zasądzoną przez sąd nawiązkę.
Nawiązka a decyzja ubezpieczyciela
Nawiązka jest świadczeniem pieniężnym orzekanym przez sąd na podstawie Kodeksu karnego. Może zostać wyznaczona jako alternatywa dla obowiązku zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Pomimo, że regulacje dotyczące obowiązku zwrotu przez ubezpieczyciela są zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, zwrot nawiązki w praktyce nie wygląda wcale tak klarownie. Klienci często zwracają się w sytuacjach, w których to ubezpieczyciel odmówił wypłacenia świadczenia – przykładowo otrzymuję następujące pytania:
„Zostałem oskarżony z art 177.1 Kodeksu karnego. Prokurator wniósł o umorzenie postępowania i rok próby, a także na podstawie art 67 p 3 kodeksu karnego zasądzenie nawiązki na rzecz osoby pokrzywdzonej. Czy ubezpieczyciel pokryje kwotę nawiązki?”
Albo:
„Zdarzył się wypadek z mojej winy, kierowałam autem potrąciłam motocyklistę. Sprawa zakwalifikowana jako wypadek, gdyż motocyklista złamał kostkę, zabrano mi z tego powodu auto na już ponad dwa tygodnie….Dostałam informację, że powinnam się liczyć z tym, że będę musiała zapłacić formę zadośćuczynienia poszkodowanemu. OC i NW auta opłacone. Dlaczego mam mimo to zapłacić z prywatnej kieszeni? Czy nawiązkę zasądzoną przez sąd pokryje ubezpieczyciel?”
Sytuacje te są bardzo powszechne, a wątpliwości klientów – uzasadnione. Przepisy nie zawsze są wystarczająco zrozumiałe dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia ze specjalistyczną terminologią. Wieloletnie doświadczenie i dziesiątki podobnych spraw prowadzonych w przeszłości, umożliwiają precyzyjne opracowanie planu działania, który doprowadzi do sprawiedliwego wyniku postępowania.
Czy ubezpieczyciel pokryje nawiązkę?
Choć wiele osób twierdzi, że nawiązka jest karą, wobec czego nie ma możliwości aby uzyskać rekompensatę od ubezpieczyciela, w przypadku skierowania sprawy do specjalisty najczęściej udaje się uzyskać pieniądze dla sprawcy w związku z obowiązkiem zapłaty nawiązki na rzecz osoby poszkodowanej.
Możliwość domagania się zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zależy od okoliczności sprawy. Wiele osób ma wątpliwości odnośnie tego czy kwotę nawiązki powinien pokryć ubezpieczyciel. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie.
Co zrobić w przypadku odmowy wypłaty nawiązki przez ubezpieczyciela?
Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu nawiązki osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu. Najlepiej więc od razu zlecić pomoc specjaliście, który w razie odmowy będzie w stanie uzyskać zwrot na drodze postępowania sądowego.
Sprawdź czy należy Ci się zwrot nawiązki z OC
Chcesz otrzymać bezpłatną ocenę?
Wystarczy, że użyjesz formularza poniżej.
Załącz wyrok sądu, w którym sąd nałożył obowiązek zapłaty nawiązki lub opisz sytuację swoimi słowami.
Gwarantujemy, że błyskawicznie i bez kosztowo uzyskasz odpowiedź!
Masz pytania dotyczące odzyskania kwoty nawiązki? Zadzwoń!
Czytaj więcej na temat nawiązki: