Nieprawdziwe lub nierzetelne informacje w mediach? Masz niewiele czasu na złożenie wniosku o sprostowanie prasowe. Pomożemy Ci je uzyskać!
Wiemy jak cenne są szczególne wartości, o których wielokrotnie pisaliśmy na tej stronie. Kiedy słowo pisane narusza dobre imię lub cześć sprostowanie prasowe może być szybkim i skutecznym sposobem na zaniechanie naruszeń.
Sprostowanie prasowe – kto może uzyskać?
Sprostowanie prasowe może uzyskać każdy czyj interes został naruszony opublikowaniem nieprawdziwej lub nierzetelnej informacji.
Uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie prasowe przysługuje więc nie tylko każdej osobie fizycznej, lecz także firmie (osobie prawnej).
Na szerzenie tzw. „czarnego PR-u” narażone są zwłaszcza spółki w trakcie sporów wspólników. Więcej na ten temat przeczytasz w art. Kłótnie wspólników – 10 rad, jak spierać się z głową i wygrać! na portalu doradzamy.to.
Sprostowanie prasowe – kiedy można uzyskać?
Sprostowanie prasowe można uzyskać w razie nieścisłej lub nieprawdziwej informacji zawartej w artykule prasowym. Co istotne sprostowanie prasowe powinno być rzeczowe i dotyczyć faktów przedstawionych w artykule prasowym.
Jeżeli naruszenie dotyczy innego zakresu, np. dotyczy wypowiedzi oceniającej zamiast sprostowania należy skorzystać z ochrony dóbr osobistych. Informacje o tym znajdziesz w artykule Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
Sprostowanie prasowe – termin
Na złożenie wniosku o sprostowanie prasowe masz tylko 21 dni od dnia opublikowania materiału prasowego.
Czy wniosek o sprostowanie należy złożyć osobiście?
Nie. Zgodnie z prawem – każda czynność może być dokonana przez pełnomocnika.
Zdecydowanie rekomendujemy powierzenie sprawy o sprostowanie profesjonaliście, który pomoże je szybko uzyskać.
Ile kosztuje sprostowanie prasowe?
Redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować sprostowanie bezpłatnie.
Koszty związane z uzyskaniem sprostowania będą zależały od stanu sprawy. W celu uzyskania szczegółowej wyceny prosimy o kontakt.
Jak szybko mogę uzyskać sprostowanie prasowe?
Sprostowanie prasowe musi zostać opublikowane:
1) w elektronicznej formie dziennika lub czasopisma, w której zamieszczono materiał prasowy będący przedmiotem sprostowania – w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie prasowe;
2) w dzienniku – w najbliższym przygotowywanym do druku numerze, a w przypadku braku możliwości technicznych w numerze następnym, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie prasowe;
3) w czasopiśmie – w najbliższym przygotowywanym od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie prasowe numerze lub następnym po nim przygotowywanym do opublikowania numerze;
4) w innym niż dziennik przekazie za pomocą dźwięku lub obrazu i dźwięku – w najbliższym analogicznym przekazie.
Warto pamiętać, że jeżeli możliwy termin opublikowania sprostowania przekracza 6 miesięcy sprostowanie prasowe należy dodatkowo opublikować w ciągu miesiąca od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie prasowe w odpowiednim ze względu na krąg odbiorców dzienniku.
W takim wypadku koszty publikacji pokrywa wydawca prasy, w której ukazał się materiał prasowy, którego dotyczy sprostowanie prasowe.
Kiedy sprostowanie uzyskuje się najszybciej?
W swojej praktyce wielokrotnie pomagaliśmy uzyskać sprostowanie prasowe. Jeżeli zajmujemy się sprawą od początku szanse na szybkie uzyskanie sprostowania przekraczają 95%.
Pomagaliśmy także osobom, które działając samodzielnie spotkały się odmową sprostowania prasowego. Informacje o tym znajdziesz w artykule Odmowa sprostowania prasowego, który w najbliższym czasie pojawi się na stronie.
W takim przypadku konieczne było wytoczenie powództwa o opublikowanie sprostowania. To skuteczny środek prawny na rozwiązanie problemu, ale zabiera cenny czas.
Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy prawnej skontaktuj się z nami! Żadna wiadomość nie pozostaje bez odpowiedzi.