Pytanie: Witam Spowodowałem wypadek, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu. Poszkodowana ze złamaną kością podudzia z przemieszczeniem trawiła do szpitala.W czasie wypadku zarówno ja jak i poszkodowana byliśmy trzeźwi. Moje pytanie brzmi czy moje OC+NW (PZU SA) wypłaci poszkodowanej pieniądze za wszystkie szkody jakie poniosła w czasie wypadku (naprawa motoru, zdrowotne, moralne itp.) Pytam się dlatego gdyż Policja dostała wniosek do Sądu za dość uczynienie w wysokości 20.000 tyś zł, z tego co czytałem na forum to będzie sprawa Karna przeciwko mnie w związku z wypadkiem. Czy to coś da jeśli przyznam się do popełnionego czynu na komisariacie. W tej chwili jestem na bezrobociu, czy sąd to uwzględni w sprawie? Proszę o odpowiedź
Odpowiedź: Zasadą jest, że w razie skazania z przestępstwo sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Natomiast w przypadku, gdy orzeczenie obowiązku naprawienia szkody jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu.
Niestety w takiej sytuacji poszkodowany może domagać się zapłaty oraz zwrotu kosztów procesu bezpośrednio od sprawcy. Możliwe jest także, aby osoba poszkodowana wystąpiła do ubezpieczyciela z roszczeniem z tytułu obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia. Realizacja takiego roszczenia przez ubezpieczyciela nie stoi na przeszkodzenie w dochodzeniu nawiązki w postępowaniu karnym. Choć wiele osób twierdzi, że nawiązka jest karą wobec czego nie ma możliwości aby uzyskać rekompensatę od ubezpieczyciela w przypadku skierowania sprawy do specjalisty najczęściej udaje się uzyskać pieniądze dla sprawcy.
Możliwość domagania się zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia oc zależy od okoliczności sprawy. Wiele osób ma wątpliwości odnośnie możliwości uzyskania zwrotu nawiązki. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie. Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu nawiązki osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu. Najlepiej więc od razu zlecić pomoc specjaliście, który w razie odmowy będzie w stanie uzyskać zwrot na drodze postępowania sądowego.
Dowiedz się więcej w artykule co to jest nawiązka?
Chcesz odzyskać kwotę zasądzonej nawiązki? Sprawdź naszą ofertę na zwrot nawiązki od ubezpieczyciela.
Chcesz odzyskać kwotę zasądzonego zadośćuczynienia? Sprawdź naszą ofertę na Zwrot zadośćuczynienia z OC.