Który sąd jest właściwy w przypadku wniosku o zawezwanie do próby ugodowej zakładu ubezpieczeń? Odpowiedź w najnowszej uchwale Sądu Najwyższego.
Zdarza się, że w sprawach o zadośćuczynienie składane są wnioski o zawezwanie do próby ugodowej zakładu ubezpieczeń.
Złożenie wniosku przerywa bieg przedawnienia. Ponadto to szansa na zawarcie ugody.
Gdzie złożyć wniosek?
Sąd Najwyższy odpowiedział na to pytanie w uchwale III CZP 60/15.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 2015 r. sygn. III CZP 60/15:
„W postępowaniu o zawezwanie ubezpieczyciela do próby ugodowej w sprawie o roszczenia wynikające z umów ubezpieczeń obowiązkowych lub obejmujących roszczenia z tytułu tych ubezpieczeń właściwy jest sąd określony w art. 185 k.p.c.”
Pełny tekst uchwały znajdziesz tutaj.
Co to znaczy?
To znaczy, że poszkodowany musi złożyć wniosek do sądu w okręgu którego znajduje się siedziba zakładu ubezpieczeń. Poszkodowany nie będzie mógł zatem skorzystać z prawa złożenia wniosku według miejsca swojego zamieszkania – tak może zrobić w przypadku pozwu.
Praktyka
W praktyce będzie wiązało się to jedynie z dodatkowymi kosztami (przejazdu do Warszawy) pełnomocnika lub samego poszkodowanego.
Zapamiętaj!
Pamiętajmy, że w przypadku gdy ubezpieczyciel bezpodstawnie nie stawi się na posiedzeniu sądu w celu rozpatrzenia wniosku możliwe będzie obciążenie go związanymi z tym kosztami. Takie uprawnienie daje art. 186 Kodeksu postępowania cywilnego, który prezentuje poniżej. Jeżeli jednak na to posiedzenie nie stawi się poszkodowany, to zwrotu kosztów postępowania będzie mógł żądać zakład ubezpieczeń.
Art. 186 Kodeksu postępowania cywilnego
§ 1. Jeżeli wzywający nie stawi się na posiedzenie, sąd na żądanie przeciwnika włoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową.
§ 2. Jeżeli przeciwnik bez usprawiedliwienia nie stawi się na posiedzenie, sąd na żądanie wzywającego, który wniósł następnie w tej sprawie pozew, uwzględni koszty wywołane próbą ugodową w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.