Pytanie o zwrot nawiązki w przypadku sprawcy wypadku z wyrokiem
Pytanie: Jestem sprawcą wypadku, wyrokiem sądu zostałem skazany na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz została zasądzona nawiązka na rzecz poszkodowanej w wypadku. Czy mogę się ubiegać o zwrot kwoty nawiązki od ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia OC?
Odpowiedź: Możliwość domagania się zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia OC zależy od okoliczności sprawy.
Wiele osób ma wątpliwości odnośnie możliwości uzyskania zwrotu nawiązki. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody.
W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie. Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu nawiązki osobom, które działają bez pełnomocnika licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu. Najlepiej więc od razu zlecić pomoc specjaliście, który w razie odmowy będzie w stanie uzyskać zwrot na drodze postępowania sądowego.
Pytanie o pismo ubezpieczyciela z żądaniem zapłaty kwoty od sprawcy
Pytanie: Witam, mam taki problem otóż byłem sprawcą wypadku. Sąd orzekł wobec mnie 3 000 PLN nawiązki dla poszkodowanego. Nawiązkę wpłaciłem na 2 dzień po uprawomocnieniu wyroku , wysłałem pokrzywdzonemu całą kwotę przekazem pocztowym. Dziś przyszło mi pismo z Warty że mam im wpłacić 4 900 PLN bo oni wypłacili taką kwotę poszkodowanemu! Czy to możliwe że mam wypłacić poszkodowanemu 2x odszkodowanie za tą samą sprawę ?
Odpowiedź: Nie wydaje się możliwe aby ubezpieczyciel wpłacił nawiązka na rzecz osoby poszkodowanej po 2 dniach od uprawomocnienia się wyroku.
Natomiast możliwe jest, że osoba poszkodowana wystąpiła do ubezpieczyciela z roszczeniem z tytułu obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia. Realizacja takiego roszczenia przez ubezpieczyciela nie stoi na przeszkodzenie w dochodzeniu nawiązki w postępowaniu karnym. Być może ubezpieczyciel dokonał wypłaty z tytułu obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę a teraz domaga się zwrotu na podstawie regresu ubezpieczeniowego.
Pytanie o zwrot nawiązki w przypadku skazania z art. 177. kk
Pytanie: Witam, zostałem uznany winien z art. 177.1 nieumyślny wypadek umorzenie postępowania i rok próby oraz na podstawie art. 67 p. 3 kk. nawiązka na rzecz pokrzywdzonej. Czy ubezpieczenie pokryje mi kwotę nawiązki? Innych artykułów nie mam.
Odpowiedź: Choć wiele osób twierdzi, że nawiązka jest karą, wobec czego nie ma możliwości, aby uzyskać rekompensatę od ubezpieczyciela, w przypadku skierowania sprawy do specjalisty najczęściej udaje się uzyskać pieniądze dla sprawcy.
Możliwość domagania się zwrotu nawiązki od ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia OC zależy od okoliczności sprawy. Wiele osób ma wątpliwości odnośnie możliwości uzyskania zwrotu nawiązki. Wątpliwości te pojawiły się po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w której dopuszczono możliwość żądania zwrotu od ubezpieczyciela świadczenia uiszczonego przez sprawcę z tytułu nałożonego na niego środka karnego – obowiązku naprawienia szkody. W treści tej uchwały wskazano, iż charakter prawny środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody nie jest jednolicie postrzegany w doktrynie. Ubezpieczyciele często odmawiają zwrotu nawiązki osobom, które działają bez pełnomocnika, licząc na to, że wobec rezygnacji osób ubezpieczonych sprawa nie trafi do sądu. Najlepiej więc od razu zlecić pomoc specjaliście, który w razie odmowy będzie w stanie uzyskać zwrot na drodze postępowania sądowego.
Czytaj więcej artykułów dotyczących nawiązki: