Prawo do wizerunku obejmuje wygląd człowieka a więc zespół cech zewnętrznych, charakterystykę określonej osoby. Na wizerunek może więc składać się także specyficzny sposób poruszania, zachowania czy gestykulacji.
W praktyce przyjmuje się, że ochroną prawa do wizerunku objęty jest także głos, a niekiedy nawet inne charakterystyczne cechy, jak np. używanie określonych powiedzeń, sposób poruszania się czy inne specyficzne zachowania oraz gesty. Niekiedy mianem wizerunku określa się także wytwór, który za pomocą środków plastycznych przedstawia rozpoznawalną podobiznę danej osoby.
W mowie potocznej często wskazuje się, że ujawnienie określonych danych stanowiło naruszenie wizerunku danej osoby. W rzeczywistości jednak taką sytuację prawną należałoby zakwalifikować jako naruszenie prawa do prywatności lub naruszenie prawa do czci (więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Prawo do czci oraz Prawo do prywatności).
W ramach prawa do wizerunku można wyróżnić także tzw. wizerunek profesjonalny, który występuje u niektórych osób, np. osób powszechnie znanych. Wizerunek profesjonalny ma określoną wartość majątkową, a jego naruszenie może skutkować powstaniem szkody majątkowej a w konsekwencji koniecznością zapłaty odszkodowania. Przykładowo naruszeniem wizerunku profesjonalnego będzie użycie postaci znanego sportowca w reklamie produktu lub usługi bez jego zgody.
W ostatnim czasie bardzo duże zainteresowanie budzi także wykorzystywanie wizerunku osób w grach komputerowych. Ogólnie można wskazać, że jeżeli dana postać występująca w grze jest rozpoznawalna np. ze względu na określone cechy lub ze względu na kontekst gry możliwe jest skorzystanie z ochrony prawa do wizerunku.
Więcej o przykładach naruszenia prawa do wizerunku możesz przeczytać w artykule: Przykłady naruszenia prawa do wizerunku.
Jeden komentarz