Po śmierci człowieka prawo do czci gaśnie. Jednakże bliscy zmarłego mają prawo do kultu pamięci osoby zmarłej.
Prawo to przysługuje nie tylko rodzinie zmarłego, lecz także wszystkim innym osobom, które były uczuciowo związane ze zmarłym a jednocześnie zainteresowane ze względów osobistych zachowaniem dobrego imienia osoby zmarłej.
Można powiedzieć, że prawo do kultu pamięci osoby zmarłej to przedłużenie ochrony prawa do czci, a więc prawa, które przysługuje każdemu żyjącemu człowiekowi.
Przypomnijmy, że do naruszenia czci dochodzi najczęściej w miejscach publicznych lub środkach masowego przekazu, np. w mediach, publikacjach czy filmie. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Naruszenie dóbr osobistych w filmie a także Naruszenie praw osób bliskich.
O naruszeniu czci możemy więc mówić gdy ze względu na okoliczności naruszenia możliwa jest identyfikacja adresata. W mediach bardzo często spotykane są różne metody kamuflowania naruszenia prawa do czci. Więcej o tym przeczytasz w artykule: W mediach mówi się między wierszami.
W praktyce sądów wielokrotnie zwracano uwagę, że sfera uczuciowa związana z kultem pamięci zmarłej osoby najbliższej może stanowić przedmiot ochrony prawnej na podstawie regulacji dóbr osobistych.
Prawo to chroni sferę uczuciową uprawnionych w postaci okazywania stosownego szacunku dla wspomnień i pamięci o zmarłym, przy czym sfera ta może ulec zakłóceniu w wyniku różnych działań innych osób.
O tym czego można domagać się w przypadku naruszenia prawa do kultu pamięci osoby zmarłej możesz przeczytać w artykule: Prawo do szacunku osoby zmarłej.