Prawo do czci jest często określane jako: dobre imię, dobra słowa, renoma, honor czy reputacja.
W przeciwieństwie do naruszenia godności, naruszenie czci skutkuje poniżeniem w oczach innych. Cześć to tzw. „dobre imię”, prawo do szacunku innych osób.
Prawo do czci zostało zapisane w rozdziale II Konstytucji a więc Zasadach Ogólnych – Wolności, Praw i Obowiązków Człowieka i Obywatela. W art. 47 Konstytucji napisano: „Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.”.
Do naruszenia czci dochodzi najczęściej w miejscach publicznych lub środkach masowego przekazu. O naruszeniu czci możemy więc mówić, gdy ze względu na okoliczności naruszenia możliwa jest identyfikacja adresata. W mediach bardzo często spotykane są różne metody kamuflowania naruszenia prawa do czci. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszenie nawet gdy mówi się między wierszami.
W praktyce bardzo często dochodzi do jednoczesnego naruszenia prawa do czci oraz prawa do godności człowieka. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Prawo do godności. W takim przypadku mamy do czynienia z kumulacją naruszenia dóbr osobistych co będzie miało wpływ na zastosowaną ochronę wynikającą z przepisów prawa cywilnego.
Analogiczna sytuacja zachodzi na gruncie prawa karnego, w którym również przyjmuje się rozgraniczenie wspomnianych dwóch dóbr osobistych. W przypadku naruszenia czci mamy do czynienia z przestępstwem zniesławienia uregulowanym w art. 212 Kodeksu karnego. Natomiast w przypadku naruszenia godności będzie to przestępstwo zniewagi z art. 216 Kodeksu karnego.
Warto jednak zasygnalizować, iż w praktyce przyjmuje się, że zakres dopuszczalnej krytyki wobec osób publicznych, a zwłaszcza polityków jest szerszy niż w stosunku do innych osób. Osoba powszechnie znana korzysta ze słabszej ochrony dobrego imienia oraz musi okazywać większy stopień tolerancji wobec stawianych zarzutów oraz ocen. Więcej o tym przeczytasz w wywiadzie z prof. dr hab. Ireneuszem C. Kamińskim: Gdzie kończy się wolność słowa?
O przykładach naruszenia prawa do czci możesz przeczytać w artykułach: Przykłady naruszenia dobrego imienia oraz Przykłady naruszenia renomy
Czytaj powiązane artykuły:
- Prawo do prywatności
- Prawo do godności osobistej
- Naruszenie praw grupy osób
- Prawo do renomy podmiotów innych niż ludzie
- Odszkodowanie za nieudane wesele
- Zamiana dzieci w szpitalu odszkodowanie
- Hałas na boisku odszkodowanie 50 000 złotych zasądzone
- Zerwanie umowy kara
- Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych
- Naruszenie dóbr osobistych skarga kasacyjna uwzględniona
- Naruszenie praw osób bliskich
- Godność i cześć!
- Prawo do szacunku osoby zmarłej
- Naruszenie dóbr osobistych mieszkańców
- Kinga Jasiewicz – brak naruszenia dóbr osobistych?
- Proces maturzystki zakończony
- Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim
- Nazwisko jako marka produktu a naruszenie dóbr osobistych
- Dobra osobiste – 5 przykładów znanych osób poszkodowanych
- Ochrona wizerunku osoby znanej
- Naruszenie dóbr osobistych Liroya
Jeden komentarz