W polskim prawie istnieje wiele przepisów dotyczących zadośćuczynienia. Które z nich warto znać?
Podstawowe przepisy dotyczące zadośćuczynienia uregulowano w Kodeksie cywilnym. Poniżej przedstawiam kilka podstaw, którym warto się przyjrzeć. Bardzo często zdarza się, że to właśnie do nich odwołuje się w sprawach o zadośćuczynienie.
Chcesz odzyskać kwotę zasądzonego zadośćuczynienia? Sprawdź naszą ofertę na Zwrot zadośćuczynienia z OC.
Art. 444 Kodeksu cywilnego
§ 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty (…).
Art. 445 Kodeksu cywilnego
§ 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 2. Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.
Powyższe przepisy będą podstawą do przyznania zadośćuczynienia za uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, pozbawienie wolności, czy też – jak zapisane jest to w ustawie – „skłonienie za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu”. O zadośćuczynienie wypłacone na tej podstawie będzie mogła strać się osoba bezpośrednio poszkodowana.
Inaczej będzie w przypadku śmierci osoby bezpośrednio poszkodowanej. W tej sytuacji naprawienia krzywdy będą mogły domagać się osoby pośrednio poszkodowane, a więc najbliżsi członkowie rodziny zmarłego. Podstawą będzie tu poniższy przepis.
Art. 446 Kodeksu cywilnego
§ 4. Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego można domagać się również zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.
Art. 24 Kodeksu cywilnego
§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
Art. 448 Kodeksu cywilnego
W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się.
W tym wpisie chciałem pokazać przepisy z Kodeksu cywilnego. Oczywiście w polskim prawie istnieją też inne przepisy o zadośćuczynieniu, które zostały ukryte w różnych ustawach. Pisałem o tym w artykule pt. Inne podstawy zadośćuczynienia.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, kiedy możliwe będzie domaganie się pieniędzy, zapraszam do wpisu pt. Kiedy można domagać się pieniędzy?