W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się „porównywarki” specjalistów niektórych zawodów. Przykładem może być portal „Znanylekarz.pl”, z którego chętnie korzystają pacjenci. Wszystko gra dopóki komentarze są pozytywne. Gorzej, gdy działania użytkowników sieci są sprzeczne z prawem. Czego i od kogo można domagać się domagać w takim przypadku?
Jak usunąć obraźliwy komentarz?
Adresatem głośnego w ostatnim czasie komentarza jednej z użytkowniczek portalu „Znanylekarz.pl” była lekarz ginekolog z Warszawy. Pacjentka wyraziła swoje niezadowolenie z wizyty w następujący sposób: „Ale nic to – pomyślałam – pewnie rozczulam się nad sobą. Jednak wczorajsza wizyta wprowadziła mnie w całkowite roztrzęsienie. Lekarka zaczęła przyjmować pacjentki z godzinnym opóźnieniem, chociaż cały czas była obecna w klinice i przechadzała się po korytarzu w towarzystwie prywatnych gości (okay – nie cały czas, bo na pół godziny zeszła ze znajomymi do restauracji)”.
Innym przykładem może być sprawa Dermatolog z Wrocławia, która pozwała portal „Znanylekarz.pl” za komentarz „unikać, unikać” , pozostawiony na jej profilu.
Z kolei wydawca „Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o.” został pozwany przez Radosława Sikorskiego za komentarze, których nie sposób tutaj zacytować, pozostawione na stronie internetowej www.fakt.pl.
Naruszenie dóbr osobistych przez komentarz
Do naruszenia dóbr osobistych może dojść w bardzo różnych sytuacjach życia codziennego. Także sformułowanie komentarza na portalu internetowym może prowadzić do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych jego adresata. Pisałem o tym tutaj: Dobra osobiste – 5 przykładów osób poszkodowanych
Oczywiście nie każdy komentarz będzie zachowaniem bezprawnym. Bezprawność zostaje wyłączona między innymi przez dozwoloną krytykę, Jej granice nie są jednak jednoznacznie określone, ponieważ warunkują je również takie czynniki, jak rodzaj krytyki, warunki w jakich się odbywa, wartość celu, dla którego się ją podejmuje, a także zwyczaje środowiska i osobiste właściwości ludzi.
W orzecznictwie sądów podkreśla się, że granice dozwolonej krytyki, nawet przy braniu pod uwagę wymienionych powyżej czynników, nie powinny być nadmiernie elastyczne. Krytyka jest dozwolona, jeśli zostaje podjęta w interesie społecznym, ogólnym, jest rzeczowa i rzetelna (zob. np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18 marca 2015 r. (sygn. akt I ACa 901/14).
W przypadku, gdy komentarz wykraczał poza dozwoloną krytykę osobie poszkodowanej będą przysługiwać różne środki prawne. Pisałem o tym tutaj Dobra osobiste – 5 przykładów osób poszkodowanych O tym jak wyliczyć odszkodowanie pisałem tutaj: Jak wycenić krzywdę?
Odpowiedzialność administratora strony internetowej
W takim przypadku adresat negatywnego komentarza będzie mógł żądać zastosowania środków prawnych nie tylko od osoby komentującej, lecz – w pewnych warunkach – także od administratora strony internetowej.
Zgodnie z ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną – administrator strony internetowej nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych adresata komentarza jeżeli nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
Odszkodowanie za opinie na portalach
Jeżeli działanie komentatora było bezprawne poszkodowany ma prawo domagać się nie tylko przeprosin, lecz również odszkodowania. Żądanie może zostać skierowane zarówno do osoby komentującej, jak również administratora portalu (w omawianych wyżej warunkach).
W sprawach o ochronę dóbr osobistych bardzo istotne jest, aby działania prawne zostały podjęte szybko i były skuteczne. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny i wymaga konkretnej analizy.
Jeżeli masz pytania bardzo chętnie na nie odpowiemy!
Czytaj powiązane artykuły:
- Odpowiedzialność prawna za linkowanie
- Jak się pozbyć komentarza w internecie
- Jak uzyskać przeprosiny za wypowiedź w Internecie?
- Czy można publikować informacje dostępne publicznie?
- Zastrzeżenie wszelkie podobieństwa są przypadkowe a prawo
- Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
- Tytuł i forma obraźliwe treści
- Naruszenie nawet gdy mówi się między wierszami