Odmowa sprostowania musi być uzasadniona a redaktor naczelny jest obowiązany powiadomić o przyczynach odmowy. To nie koniec – możesz uzyskać nakaz sprostowania!
W swojej praktyce wielokrotnie pomagaliśmy szybko uzyskać sprostowanie prasowe. Jeżeli zajmujemy się sprawą od początku szanse na uzyskanie sprostowania przekraczają 95%.
Więcej informacji o sprostowaniu znajdziesz w artykule Sprostowanie prasowe
Pomagaliśmy także osobom, które działając samodzielnie spotkały się odmową sprostowania prasowego. W takim przypadku konieczne jest przygotowanie pozwu o opublikowanie sprostowania. To silny i szybki środek prawny na rozwiązanie problemu.
Odmowa sprostowania – przyczyna
Przede wszystkim należy sprawdzić jaka była przyczyna odmowy. Jeżeli posiadasz pismo redaktora z przyczynami odmowy prześlij je do nas, a my dokonamy bezpłatnej analizy.
Zasadniczo redaktor naczelny może odmówić opublikowania sprostowania, jeżeli sprostowanie:
1) jest nierzeczowe lub nie odnosi się do faktów,
2) zostało nadane lub złożone po upływie terminu, o którym mowa w art. 31a ust. 3, lub nie zostało podpisane,
3) nie odpowiada wymaganiom określonym w art. 31a ust. 4-7 ustawy Prawo prasowe,
4) zawiera treść karalną,
5) podważa fakty stwierdzone prawomocnym orzeczeniem dotyczącym osoby dochodzącej publikacji sprostowania.
Odmowa sprostowania – przyczyna musi być prawdziwa
Odmowę sprostowania można zaskarżyć. W postępowaniu sąd może nakazać opublikowania sprostowania w mediach.
Ponadto w przypadku, gdy odmowa sprostowania jest bezpodstawna warto rozważyć wszczęcie postępowania o naruszenie dóbr osobistych. Pisaliśmy o tym w artykule Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
Jaki termin na zaskarżenie odmowy sprostowania?
Prawo do sprostowania prasowego wygasa po upływie roku od dnia opublikowania artykułu, w którym przedstawiono nieprawdziwe lub nierzetelne informacje.
W przypadku procesu o ochronę dóbr osobistych termin jest znacznie dłuższy (może wynosić najkrócej 3 lata, a w niektórych przypadkach nawet 20 lat – przykładowo taki termin będzie obowiązywał jeżeli doszło do przestępstwa zniesławienia lub pomówienia).
Czy wniosek o sprostowanie muszę złożyć osobiście?
Nie. Zgodnie z prawem – każda czynność może być dokonana przez pełnomocnika. Zdecydowanie rekomendujemy powierzenie sprawy o sprostowanie profesjonaliście, który pomoże je szybko uzyskać. Pełnomocnik może reprezentować osobę poszkodowaną we wszystkich stadiach postępowania o sprostowanie. Może wstąpić do sprawy także w momencie, uzyskania odmowy sprostowania prasowego przez osobę poszkodowaną.
Podobnie w naszej ocenie zawodowy pełnomocnik powinien reprezentować interesy osoby poszkodowanej w sprawie o ochronę dóbr osobistych.
Jak szybko mogę uzyskać sprostowanie prasowe?
Terminy na załatwienie sprawy w sądzie są znacznie krótsze niż w normalnym procesie.
Przykładowo pozwany redaktor może wnieść odpowiedź na pozew o sprostowanie prasowe tylko w terminie 7 dni od dnia doręczenia pozwu, a niestawiennictwo stron nie tamuje rozpoznania sprawy. Również termin do zaskarżenia wyroku oraz złożenia odpowiedzi na apelację wynosi jedynie 7 dni.
Jeżeli sprawa jest prowadzona w sposób prawidłowy nakaz sprostowania prasowego zasadniczo uzyskuje się bardzo szybko.
Ile kosztuje nakazanie sprostowania prasowego?
Aktualnie opłata sądowa od pozwu o sprostowanie prasowe wynosi 600 złotych. Oczywiście w przypadku wygrania sprawy koszty te zostaną zwrócone od drugiej strony.
W przypadku, gdy sprostowanie prasowe zostaje nakazane redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować sprostowanie bezpłatnie.
Jeżeli w sprawie o nakazanie sprostowania będzie występować pełnomocnik do kosztów procesu doliczone zostanie wynagrodzenie pełnomocnika. Koszty te ostatecznie obciążać będą jednak stronę przegrywającą proces.
Podobnie opłata sądowa od pozwu o naruszenie dóbr osobistych wynosi 600 złotych.
W procesie sądowym o przeprosiny pełnomocnik pomoże zadbać wiele szczegółów np. o wygląd przeprosin. Pisaliśmy o tym na kanwie głośnej sprawy przeprosin dla byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – Janusza Matusiaka, w której na łamach „Super Expressu” zamieszczono nieczytelne przeprosiny.
Ponadto warto zadbać o tzw. wykonaniu zastępczym. W przeciwieństwie do sprostowania prasowego – opublikowanie przeprosin w mediach jest bardzo kosztowne.
[rps-include post="1910" titletag="h3" title="true" length="504"]
Pamiętajmy o powyższych różnicach i o tym, że rozsądne zaplanowanie działań prawnych jest bardzo istotne. Chętnie dokonamy bezpłatnej konsultacji. W celu uzyskania konsultacji prosimy o kontakt.