Ochrona wizerunku osoby powszechnie znanej doznaje prawnych ograniczeń. Warto poznać sytuacje, w których określone działania nie będą bezprawne. Przykładowo – kiedy dozwolone będzie wykonanie fotografii osoby powszechnie znanej?
Prawo dopuszcza możliwość rozpowszechniania wizerunku osoby powszechnie znanej bez jej zgody jeśli wizerunek został utrwalony w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych oraz zawodowych. Zobacz także artykuł: Kim jest osoba powszechnie znana wykonująca funkcje publiczne?
Powyższa zasada ma służyć przede wszystkim celom informacyjnym społeczeństwa. W żadnym wypadku nie będzie więc prawnie dopuszczalne publikowanie zdjęć, na których osoba znana jest niekompletnie ubrana, nawet gdy znajduje się ona w miejscu publicznym jak plaża. W takiej sytuacji oprócz naruszenia wizerunku dojdzie do naruszenia jej prawa do prywatności, którego szczególną sferą jest prawo do intymności. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Czy można udostępniać informacje intymne?, a także w artykule: Czy można publikować informacje dotyczące osoby znanej?
W praktyce dopuszcza się użycie w prasie wizerunku osoby powszechnie znanej dla przedstawienia materiału prasowego poświęconego tej osobie. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Czy można publikować informacje dostępne publicznie? Zasadniczo będzie to możliwe, gdy przemawia za tym powyższy informacyjny cel społeczeństwa. W takim przypadku dopuszczalne będzie także umieszczenie wizerunku danej osoby na stronie tytułowej wydania wraz z zapowiedzią danego materiału.
Innym celem użycia czyjegoś wizerunku może być zastosowanie go w ramach twórczości np. formy karykatury. Przyjmuje się jednak, że nawet zastosowanie formy karykatury, parodii czy satyry może prowadzić do naruszenia dóbr osobistych, gdy przekracza ramy gatunku. Jako przykład można wskazać tutaj posługiwanie się przez autora wulgaryzmami, czy insynuacjami wskazującymi na zdarzenia, które się nie wydarzyły. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszenie praw przez karykaturę satyrę i parodię.
O przykładach naruszenia wizerunku możesz przeczytać w artykule: Przykłady naruszenia prawa do wizerunku.
Czytaj podobne artykuły:
- Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
- Tytuł i forma obraźliwe treści
- Naruszenie nawet gdy mówi się między wierszami
- Kto ponosi odpowiedzialność za wywiad?
- Krytyka polityka a wolność słowa dziennikarza
- Naruszenie dóbr osobistych w filmie
- Zerwanie umowy kara
- Nazwisko jako marka produktu a naruszenie dóbr osobistych
- Dobra osobiste – 5 przykładów znanych osób poszkodowanych
- Naruszenie dóbr osobistych Liroya
- Naruszenie dóbr osobistych członka zarządu
- Naruszenie PR spółki – jak orzekają sądy?
- Wizerunek spółki – jak orzekają sądy odwoławcze?
- Działanie na szkodę spółki – zarzut stawiany członkom zarządu
- Dobre imię przedsiębiorcy jest bezcenne
- Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim
- Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych
- Naruszenie dóbr osobistych skarga kasacyjna uwzględniona
- Naruszenie dóbr osobistych w telewizji