Naruszenie renomy firmy w wywiadzie
Znana gazeta opublikowała artykuł w którym zawarto niezgodne z rzeczywistością stwierdzenia, że znana spółka okłamała CBA oraz ukryła przed kontrolerami kilkadziesiąt umów. Nieprawdziwe treści naruszały wiarygodność spółki na giełdzie. Więcej o tym jak uzyskać rekompensatę przeczytasz w artykule: Kto przeprasza za nieprawdziwe informacje?
Naruszenie PR spółki w artykule
W artykule opisano nieprawdziwe twierdzenia, m.in. że znana firma otrzymał ogromną dotację z budżetu państwa. W artykule sugerowano zmianę prawa na korzyść tejże firmy. Dodatkowo autorzy artykułu zarzucali spółce nierzetelność w przygotowaniu prospektu emisyjnego. Pozwani naruszyli renomę firmy i narazili ją na utratę zaufania inwestorów. Warto przeczytać także artykuł: Jak uzyskać przeprosiny za wypowiedź w Internecie?
Zawłaszczenie nazwy firmy
W sprawie doszło do wykonania strony internetowej, na której prezentowane były analogiczne treści, które miały wywołać wrażenie obecności na oficjalnej stronie znanej spółki. Treści naruszały szczególne wartości firmy takie jak, prawo do firmy, prawa ochronne z rejestracji słowno-graficznego znaku towarowego oraz zasady uczciwej konkurencji. W wyniku procesu spółka uzyskała odszkodowanie oraz zakaz korzystania z domeny internetowej.
Wypowiedzi zniesławiające spółkę
Pozwany wykorzystał swoją funkcję właściciela i administratora strony internetowej. Naruszyciel starał się stworzyć z wymyślonej przez siebie wersji wydarzeń i zarzutów wobec poszkodowanej spółki, symbol niezgodnego z prawem i uczuciowością postępowania.
W ostatnim czasie pisałem o przełomowej uchwale Sądu Najwyższego potwierdzającej stanowisko, iż w przypadku naruszenia szczególnych wartości firmy możliwe jest pozwanie naruszyciela przed sądem właściwym dla siedziby spółki. Więcej o tym w artykule: Gdzie zgłosić naruszenie w internecie?
Naruszenie renomy firmy a renomy członka zarządu
Często zdarza się, iż działania podjęte przez naruszyciela mają negatywny wpływ nie tylko na firmę lecz także osoby związane z jej działalnością np. członków zarządu, dyrektorów czy kierowników poszczególnych działów. Więcej takich przykładów naruszeń znajdziesz w artykule: Przykłady naruszenia dobrego imienia a także Przykłady naruszenia renomy.