Sądy stwierdzają naruszenie PR spółki w ponad 70% przypadków. Z orzeczeń przeanalizowanych w raporcie wynika, że sądy uwzględniały powództwo o ochronę oraz zasądzały różne formy rekompensaty.
W szczególności sądy zasądzały:
-
Nakaz zaprzestania naruszenia PR spółki
Tak było w 45% badanych spraw. Co ciekawe w sytuacji, gdy powodowe firmy domagały się wydania nakazu zaprzestania naruszenia PR spółki nakaz ten był wydawany przez sądy w przeważającej większości przypadków (około 90% badanych spraw). Sądy odmawiały wydania nakazu w sytuacji, gdy nie dostrzegały w ogóle naruszenia praw korporacji lub w przypadkach, gdy wnioski powodów były sformułowane w sposób niedopuszczalny (np. wniosek został sformułowany zbyt ogólnie).
-
Opublikowanie przeprosin za naruszenie PR firmy
Żądania takie zostały zgłoszone przez powodów w blisko 100% badanych spraw. Sądy najczęściej nakazywały przeprosiny o treści wskazanej przez powodową spółką. Zdarzały się jednak przypadki, w których sąd zmieniał treść przeprosin lub zmieniał zakres ich opublikowania.
Przykładowa treść przeprosin za naruszenie PR firmy:
„Oświadczam, że rozpowszechniając w latach …………………… wypowiedzi odnoszące się do działalności spółki …………………… a godzące w jej dobre imię działając ze świadomości że rozpowszechniane przeze mnie informacje nie znajdują potwierdzenia w faktach dopuściłem się zawinionego naruszenia dóbr osobistych spółki …………………… za co niniejszym przepraszam.”
-
Zapłata sumy pieniężnej na cel społeczny za naruszenie PR firmy
Żądania zasądzenia kwoty pieniężnej na wskazany cel społeczny (fundację lub stowarzyszeni) zostały zgłoszone w prawie 70% badanych przypadków. W badanych sprawach sądy uwzględniały żądania w blisko 90% spraw.
-
Zadośćuczynienie pieniężne dla firmy za naruszenie jej PR
Jedynie w 26% badanych spraw zgłoszono roszczenia o zadośćuczynienie pieniężne dla firmy za naruszenie jej PR. Bardzo często były to roszczenia zasądzane przez sądy obok kwoty pieniężnej na wskazany cel społeczny.
-
Odszkodowanie za szkody majątkowe powstałe w wyniku naruszenia PR firmy
W przeanalizowanych przypadkach powodowe firmy nie zgłaszały wniosków o odszkodowanie za szkody majątkowe powstałe w wyniku naruszeniu PR firmy. Można przypuszczać, że było to spowodowane specyfiką spraw oraz trudnością wykazania związku przyczynowego pomiędzy naruszeniem PR a żądaną kwotą odszkodowania.