O naruszeniu czci możemy mówić, gdy ze względu na okoliczności naruszenia możliwa jest identyfikacja adresata. W praktyce bardzo często spotykane są różne metody kamuflowania naruszenia prawa do czci.
Aby mówić o naruszeniu prawa do czci, autor nie musi podawać wprost danych identyfikacyjnych, np. imienia i nazwiska określonej osoby. Do naruszenia bardzo często dochodzi poprzez zamieszczenie fotografii w artykule, w którym przedstawione zostały szkalujące informacje.
Do naruszenia czci może dojść także w sposób pośredni, np. gdy o adresacie w artykule „mówi się między wierszami”. W takim przypadku identyfikacja adresata naruszeń jest możliwa ze względu na podanie wielu szczegółów dotyczących życia danej osoby, które czytelnik może ze sobą połączyć.
Do naruszenia dóbr osobistych może dojść w różny sposób np. w filmie, więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszenie dóbr osobistych w filmie czy w publikacji (takiej jak artykuł prasowy czy książka), więcej o tym przeczytasz w artykule: Naruszenie dóbr osobistych w publikacji.
W praktyce zdarzają się tzw. utwory z kluczem, w których do naruszenia dochodzi przez stworzenie prototypu zniesławianej postaci wraz z paletą cech rzeczywistej osoby, co wywołuje u odbiorców możliwość zorientowania się, o kogo naprawdę chodzi. Nie jest jednak wystarczające samo dostrzeżenie podobieństwa postaci z rzeczywistą osobą. Ważne, aby u odbiorcy powstało przekonanie, iż w utworze w sposób zamierzony przedstawiono określoną osobę.
Warto wskazać na orzeczenie sądu w sprawie książki „Nocnik”, które dotyczyło wniosku o zakaz publikowania istotnych fragmentów książki zawierającej klucz. Osoba poszkodowana nie była w niej wskazana z imienia i nazwiska, a jednak wiele osób uważało, że Esterka (bohaterka książki) to ona. Ostatecznie sąd zasądził na rzecz osoby poszkodowanej obowiązek zamieszczenia przeprosin oraz 100.000 złotych zadośćuczynienia. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Przeprosiny dla Weroniki Rosati
Czytaj podobne artykuły:
- Tytuł i forma obraźliwe treści
- Kto ponosi odpowiedzialność za wywiad?
- Krytyka polityka a wolność słowa dziennikarza
- Zerwanie umowy kara
- Naruszenie praw przez karykaturę satyrę i parodię
- Nazwisko jako marka produktu a naruszenie dóbr osobistych
- Dobra osobiste – 5 przykładów znanych osób poszkodowanych
- Ochrona wizerunku osoby znanej
- Naruszenie dóbr osobistych Liroya
- Naruszenie dóbr osobistych członka zarządu
- Naruszenie PR spółki – jak orzekają sądy?
- Wizerunek spółki – jak orzekają sądy odwoławcze?
- Działanie na szkodę spółki – zarzut stawiany członkom zarządu
- Dobre imię przedsiębiorcy jest bezcenne
- Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim
- Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych
- Naruszenie dóbr osobistych skarga kasacyjna uwzględniona
- Naruszenie dóbr osobistych w telewizji