W ubiegłym tygodniu bardzo ucieszyła mnie wiadomość o wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił w całości skargę kasacyjną o naruszenie dóbr osobistych osoby poszkodowanej, której pomagałem.
Chodzi o wyrok Sądu Najwyższego w sprawie o sygn. II CSK 72/16, uwzględniający skargę kasacyjną, który został opublikowany na stronie Sądu Najwyższego: http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Baza_orzeczen.aspx?Sygnatura=II%20CSK%2072/16
Skarga kasacyjna w sprawie o naruszenie dóbr osobistych nie należy do łatwych. Najczęściej trudno jest przekonać Sąd Najwyższy do tego, że zarówno sąd okręgowy, jak i sąd apelacyjny popełniły błędy w trakcie rozpoznawania sprawy.
Naruszenie dóbr osobistych w trakcie przetargu
Sprawa dotyczyła naruszenie dóbr osobistych w trakcie przetargu dotyczącego sprzedaży nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Sąd Najwyższy uwzględnił wszelkie zarzuty podniesione w skardze kasacyjnej.
Zarzuty zmierzały do wykazania, że postępowanie przed sądami obu instancji było dotknięte nieważnością. Ciekawym zagadnienie jest to, że zgodnie z przepisami – w związku z takim zakresem zarzutów Sąd Najwyższy bierze pod uwagę z urzędu nieważność postępowania przed sądem drugiej instancji. Natomiast kontroli nieważności postępowania przed sądem pierwszej instancji może dokonać jedynie w zakresie odrębnego zarzutu – w ramach drugiej podstawy kasacyjnej – tj. zarzutu naruszenia art. 386 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (przez nieuwzględnienie przez sąd drugiej instancji nieważności postępowania przed sądem pierwszej instancji).
Dzięki powyższej konstrukcji zarzutów możliwe było uchylenie nie tylko wyroku sądu apelacyjnego, lecz również poprzedzającego go wyroku sądu okręgowego.
Sąd Najwyższy uznał także pozostałe zarzuty, które zawierała skarga kasacyjna w sprawie o ochronę dóbr osobistych. W szczególności bardzo interesującym zagadnieniem było pozbawienie możności obrony swych praw.
Pozbawienie strony możności obrony swych praw
Sąd Najwyższy przyjął zaprezentowane w skardze stanowisko, iż pozbawienie strony możności obrony swych praw może nastąpić w sytuacji, w której doszło do rozpoznania sprawy i wydania wyroku pod nieobecność strony, jeżeli strona wiarygodnie usprawiedliwiła swoją nieobecność. Dotychczas stanowisko to było akceptowane w kilku wyrokach Sądu Najwyższego m.in. z dnia z dnia 10 lipca 1974 r., II CR 331/74, z dnia 10 lipca 2002 r., II CKN 822/00. Przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność może być np. wyznaczenie rozpraw w tym samym terminie przez różne sądy, połączone z wezwaniem strony do osobistego stawiennictwa.
Wniosek o wyłączenie sędziego od orzekania w sprawie
W wyroku Sąd Najwyższy uwzględnił także inny zarzut, dotyczący złożenia wniosku o wyłączenia sędziów od orzekania w sprawie. W mojej ocenie negatywnie należało ocenić postawę sądu apelacyjnego, który zwrócił wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów sądu, złożony przez osobę poszkodowaną osobiście. Sąd Najwyższy zgodził się z powyższym. Tutaj cytat z wyroku –
„Należy zgodzić się ze stanowiskiem skarżącego kwestionującym prawidłowość tego rozstrzygnięcia, mimo oparcia go na błędnym założeniu, że nieważność postępowania powoduje udział w rozpoznaniu sprawy sędziego, wobec którego wniosek o wyłączenie nie został rozpoznany”.
Naruszenie dobrego imienia
Niedawno pisałem o bardzo ciekawej sprawie, w której sąd rozpoznający sprawę uznał, że brak udzielenia absolutorium może stanowić w pewnych sytuacjach naruszenie dóbr osobistych członka zarządu (naruszenie dobrego imienia). W szczególności, jeśli przyczyny wydania uchwały w sprawie nie były prawdziwe osoba poszkodowana może domagać się przeprosin oraz zadośćuczynienia. Artykuł zatytułowałem Naruszenie dóbr osobistych członka zarządu.
Niniejszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczył natomiast naruszenia dóbr osobistych podczas przetargu dotyczącego sprzedaży nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Obydwie sprawy pokazują, w jakie wielu różnych sytuacjach może dojść do naruszenia dóbr osobistych, a także, że zawsze warto walczyć o swoje prawa.
O tym czego konkretnie mogą domagać się osoby poszkodowane pisałem w artykule Dobra osobiste – 5 przykładów znanych osób poszkodowanych
Czytaj powiązane artykuły:
- Prawo do prywatności
- Prawo do godności osobistej
- Naruszenie praw grupy osób
- Prawo do renomy podmiotów innych niż ludzie
- Odszkodowanie za nieudane wesele
- Zamiana dzieci w szpitalu odszkodowanie
- Hałas na boisku odszkodowanie 50 000 złotych zasądzone
- Zerwanie umowy kara
- Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych
- Naruszenie praw osób bliskich
- Godność i cześć!
- Prawo do czci
- Prawo do szacunku osoby zmarłej
- Naruszenie dóbr osobistych mieszkańców
- Kinga Jasiewicz – brak naruszenia dóbr osobistych?
- Proces maturzystki zakończony
- Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim
- Nazwisko jako marka produktu a naruszenie dóbr osobistych
- Dobra osobiste – 5 przykładów znanych osób poszkodowanych
- Ochrona wizerunku osoby znanej
- Naruszenie dóbr osobistych Liroya