Naruszenie dóbr osobistych członka zarządu to nierzadka sytuacja. Pamiętajmy, że dobra osobiste menedżera podlegają szczególnej ochronie prawnej.
Naruszenia dóbr osobistych członków zarządu mogą być różne. Każdy przypadek powinien zostać szczegółowo przeanalizowany.
Zatwierdzenie sprawozdania zarządu
Dobrze wiemy, że rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenie absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków wymaga m.in. podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uchwały o absolutorium wejdź na doradzamy.to i przeczytaj artykuł Nieudzielenie absolutorium – czy należy się tego obawiać?
Nieudzielenie absolutorium musi być uzasadnione
Mogłoby się wydawać, że to czy uchwała będzie niekorzystna czy nie zależy od woli organu spółki.
Nic bardziej mylnego. Jeżeli uchwała jest niekorzystna warto zwrócić uwagę na jej podstawę. Według sądów nieudzielenie absolutorium bez powodu może stanowić naruszenie dóbr osobistych menedżera.
Nieudzielenie absolutorium to naruszenie dóbr osobistych
Brak udzielenia absolutorium stanowi dla członka zarządu dolegliwość (naruszenie dobrego imienia, wizerunku). Dlatego jeśli przyczyny wydania uchwały nie były zasadne dojdzie do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych.
W takim przypadku członkowi zarządu należą się przynajmniej przeprosiny.
Przeprosiny za brak absolutorium
Było tak w sprawie przeciwko PLL LOT rozpatrywanej przez Sąd Apelacyjny w Warszawie – szczegóły historii znajdziesz w artykule Nieudzielenie absolutorium trafi do sądu
Sąd ten stwierdził, że nieudzielenie absolutorium może stanowić naruszenie dóbr osobistych członka zarządu jeżeli jest bezpodstawne.
Odszkodowanie za brak absolutorium
Jeżeli naruszenie dóbr osobistych (odmowa udzielenia absolutorium) było zawinione – poszkodowany może domagać się ponadto odszkodowania dla siebie lub świadczenia pieniężnego na wskazany cel społeczny.
Dla przykładu 1,2 mln zł odszkodowania dostaną były prezes spółki PL.2012+ Marcin Herra oraz Andrzej Bogucki – członek zarządu. Sąd uznał, że nieudzielenie im absolutorium, a w konsekwencji rozwiązanie kontraktów, było niezgodne z prawem i naruszyło ich dobra osobiste. Sprawa została opisana przez serwis Money.pl w artykule Byli szefowie Stadionu Narodowego dostaną gigantyczne odszkodowanie. Jest decyzja sądu
W tym przypadku Sąd rozpoznający sprawę nie miał wątpliwości, że nieudzielenie absolutorium „było bezprawne i naruszało zasady współżycia społecznego”, więc członkom zarządu przysługuje odszkodowanie.
Pamiętaj, że naruszeniem dóbr osobistych nie będzie odwołanie członka zarządu z zajmowanego stanowiska. Takie uprawnienie przysługuje bowiem w spółkach w przypadku utraty zaufania do członka zarządu. Nieudzielenie absolutorium wiąże się natomiast ze stwierdzeniem nieprawidłowości w prowadzeniu spraw spółki. To właśnie te nieprawidłowości powinny być podstawą powzięcia uchwały o niedzieleniu absolutorium.
Każdy przypadek jest inny. Skontaktuj się z nami! Chętnie udzielimy bezpłatnej konsultacji!
Dzień Dobry, czy może Pan podać sygnaturę sprawy dotyczącej naruszenia dóbr osobistych przez PL.2012+?
Dzień dobry,
orzeczenie niestety nie zostało opublikowane w ramach dostępu przez Portal Sądów Powszechnych.
Pozdrawiam!