Kłamstwa (fake news) w mediach pojawiają się za często. Jednym ze sposobów jest sprostowanie prasowe. Innym proces cywilny o naruszenie dobrego imienia. Podpowiadamy, co warto zrobić.
Sprostowanie
W swojej praktyce wielokrotnie pomagaliśmy szybko uzyskać sprostowanie prasowe. Jeżeli zajmujemy się sprawą od początku szanse na uzyskanie sprostowania przekraczają 95%.
Więcej informacji o sprostowaniu znajdziesz w artykule Sprostowanie prasowe
Tekst sprostowania nie może przekraczać dwukrotnej objętości fragmentu materiału prasowego, którego dotyczy, ani zajmować więcej niż dwukrotność czasu antenowego, jaki zajmował dany fragment przekazu.
Sprostowanie powinno być sporządzone w języku polskim lub w języku, w którym opublikowany został materiał prasowy będący przedmiotem sprostowania.
Sprostowanie w drukach periodycznych powinno być opublikowane w tym samym dziale i taką samą czcionką, co materiał prasowy, którego dotyczy, pod widocznym tytułem „Sprostowanie”. W przypadku przekazu za pomocą dźwięku lub obrazu i dźwięku sprostowanie powinno być wyraźnie zapowiedziane oraz nastąpić w przekazie tego samego rodzaju i o tej samej porze. W tekście nadesłanego sprostowania nie wolno bez zgody wnioskodawcy dokonywać skrótów ani innych zmian.
Tekst sprostowania nie może być komentowany w tym samym numerze, przekazie lub w elektronicznej formie dziennika lub czasopisma, tego samego dnia. Nie wyklucza to jednak prostej zapowiedzi polemiki lub wyjaśnień.
Sprostowanie powinno zostać nadane w placówce pocztowej operatora pocztowego lub złożone w siedzibie odpowiedniej redakcji, na piśmie w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia opublikowania materiału prasowego.
Odmowa sprostowania
Pomagaliśmy także osobom, które działając samodzielnie spotkały się odmową sprostowania prasowego. W takim przypadku konieczne jest przygotowanie pozwu o opublikowanie sprostowania. To silny i szybki środek prawny na rozwiązanie problemu. Więcej informacji o tym znajdziesz w artykule Odmowa sprostowania
Innym sposobem na kłamstwo w mediach jest postępowania o naruszenie dóbr osobistych. Pisaliśmy o tym w artykule Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
Zalety procesu o ochronę dóbr osobistych
W procesie o ochronę dóbr osobistych możesz uzyskać przeprosiny, oświadczenie o dowolnej treści, a także odszkodowanie i zadośćuczynienie.
O różnych środkach, które udało się wywalczyć w procesach o ochronę dóbr osobistych pisaliśmy w poniższych wpisach, do których serdecznie zapraszamy.
7 rzeczy jakie musisz wiedzieć o odszkodowaniu zadośćuczynieniu
Jak domagać się przeprosin w mediach
Ochrona dóbr osobistych
Jeden z ciekawszych wyroków w procesie o ochronę dóbr osobistych zakończył się zasądzeniem 150 000 złotych zadośćuczynienia oraz przeprosiny przez 30 dni na pierwszej stronie gazety
Chyba nie musimy przekonywać Cię, że proces o ochronę dóbr osobistych daje zdecydowanie więcej możliwości. Postępowanie o sprostowanie jest z kolei szybsze. Sąd zobowiązany jest rozpoznać sprawę w znacznie skróconych terminach ustawowych.
Z kolei w procesie o ochronę dóbr osobistych możemy zastosować tzw. zabezpieczenie roszczeń, czyli np. zakaz publikacji danego materiału – co w wielu przypadkach może zapobiec poważnym naruszeniom. W ostatnim czasie po zakończeniu sprawy o ochronę dóbr osobistych usłyszeliśmy, że mimo upływu czasu warto było poczekać na godziwe zadośćuczynienie.
„Warto było poczekać na godziwe zadośćuczynienie”
Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że zaplanowanie działań prawnych jest bardzo istotne. Napisz do nas! Chętnie dokonamy konsultacji.