W ostatnim czasie otrzymuję pytania jak przebiega sprawa o odszkodowanie (zadośćuczynienie). W tym wpisie pokażę jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Omawiam zarówno odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń oraz odszkodowanie w procesie sądowym.
Postępowanie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie pieniężne różni się w zależności od danego przypadku. Inaczej będzie, gdy chodzi o pieniądze za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, a inaczej w przypadku twórcy, którego prawa autorskie zostały naruszone.
Przykład
Na potrzeby artykułu przedstawię sprawę zadośćuczynienia dla osoby poszkodowanej, która doznała uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia w wypadku samochodowym.
Postępowanie przed ubezpieczycielem
Co musimy zrobić, gdy chcemy uzyskać zadośćuczynienie?
Przede wszystkim trzeba zgromadzić dowody. O tym dlaczego jest to ważne pisałem już w artykule Po co gromadzimy dokumentację medyczną.
Wbrew opinii niektórych osób – sprawy o zadośćuczynienie czy odszkodowanie nie należą do prostych.
W celu walki o godziwe świadczenie zalecam powierzyć prowadzenie sprawy profesjonaliście. W swojej praktyce miałem do czynienia ze sprawami prowadzonymi przez nieudolnych pełnomocników, którzy zapewniali poszkodowanych o pewnej wygranej. Te procesy najczęściej nie kończyły się dobrze (poszkodowani uzyskiwali mniejsze kwoty świadczeń lub nie otrzymywali ich w ogóle). Dlatego już na początku sprawy warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże uzyskać najwyższe świadczenie w rozsądnym czasie.
Jeżeli poszkodowany zdecyduje się walczyć sam to powinien zgłosić roszczenie, czyli sądowe wezwanie do wypłaty świadczenia. Kieruje się je do zakładu ubezpieczeń z OC sprawcy zdarzenia. W treści warto powołać podstawy prawne oraz określić kwotę świadczenia. Pisałem o tym w artykułach Podstawy zadośćuczynienia oraz Jak wycenić krzywdę.
W ten sposób dojdzie do wszczęcia postępowania likwidacyjnego. Można w nim spodziewać się:
- powiadomienia o przyjęciu zgłoszenia;
- przeprowadzenia komisji lekarskiej (podczas komisji lekarz określi trwały uszczerbek na zdrowiu – pisałem o tym w artykule Co to jest trwały uszczerbek na zdrowiu;
- wypłaty lub odmowy przyznania odszkodowania;
- propozycji ugodowego zakończenia sporu.
Uzyskanie satysfakcjonującego zadośćuczynienia na tym etapie jest jednak często niemożliwe.
Ubezpieczycielom zdarza się zaniżać należne poszkodowanym kwoty lub nawet odmówić wypłaty jakichkolwiek pieniędzy. Kiedy tak się dzieje, warto złożyć odwołanie.
Zakład ubezpieczeń może zaproponować ugodę. Pamiętajmy, że przyjęcie propozycji ugody z reguły uniemożliwi dochodzenie dalszej kwoty zadośćuczynienia.
Nie zniechęcajmy się też śmiesznymi propozycjami ugody.
Jeżeli negocjacje z ubezpieczycielem nie przynoszą oczekiwanego skutku, nie wahajmy się bronić swoich praw w sądzie!
A co jeśli nie stać nas na proces sądowy? Koniecznie przeczytaj artykuł Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.
W sądzie
Postępowanie ma kilka etapów:
- złożenie pozwu;
- posiedzenie wstępne;
- wydanie opinii przez biegłego – pisałem o tym szerzej Dlaczego poszkodowani boją się biegłego;
- rozpoznanie sprawy (ilość rozpraw zależeć będzie od stopnia skomplikowania sprawy oraz umiejętnego przygotowania powództwa);
- wydanie wyroku.
Apelacja w sprawie o odszkodowanie
Niekiedy wyrok sądu nie jest korzystny dla poszkodowanego. Pamiętajmy, że istnieje możliwość jego zmiany w wyniku apelacji.
Postępowanie apelacyjne rządzi się swoimi prawami o czym pisałem w artykule Apelacja w sprawie o odszkodowanie?
A ile trwa postępowanie o zadośćuczynienie w praktyce i jak można skrócić okres oczekiwania?
Przeczytaj artykuł: Ile trwa sprawa o zadośćuczynienie w praktyce
W innym artykule daję podpowiedzi Czego unikać w sporze z zakładem ubezpieczeń
Porady prawne – odszkodowanie
Masz pytania? Skontaktuj się!
Jeden komentarz