Warto zadbać o to by sprawca naszej krzywdy został skazany przez sąd karny. Nie chodzi tutaj tylko o ukaranie sprawcy. Wyrok pomoże również w walce o zadośćuczynienie, gdyż skróci cały proces. Jak stać się oskarżycielem posiłkowym? Proces karny ma wpływ na odszkodowanie!
Jedno jest pewne. Im dłuższy proces o odszkodowanie, tym gorzej dla poszkodowanego.
Nie pozostawiajmy sprawy w rękach prokuratora i policji. Pokrzywdzony może występować w swoim procesie karnym jako oskarżyciel posiłkowy i doprowadzić do ustalenia odpowiedzialności sprawcy.
Kim jest oskarżyciel posiłkowy?
Zgodnie z Kodeksem karnym pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.
Co istotne pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego.
Jak stać się oskarżycielem?
Pokrzywdzony powinien do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Co daje status oskarżyciela posiłkowego?
Tylko w procesie karnym można domagać się ukarania sprawcy. W sprawie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie nie będzie już takiej możliwości. Szerzej o tym pisałem w artykule pt. Kara dla sprawcy wypadku czy jedynie pocieszenie poszkodowanego?
Aktywny udział w postępowaniu karnym ułatwi również późniejsze dochodzenie odszkodowania.
O tym jak wygląda proces o odszkodowanie pisałem w innym artykule. Znajdziesz go tutaj.
Przede wszystkim ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym.
W procesie o odszkodowanie poszkodowany nie będzie musiał wykazywać zasady odpowiedzialności sprawcy.
Warto zostać oskarżycielem posiłkowym!
Jeśli masz pytania lub wątpliwości napisz do mnie. Chętnie odpowiem na wszystkie maile i komentarze.