Z orzeczeń przeanalizowanych w raporcie wynika, że sądy uwzględniały powództwo o ochronę prawa do spokojnego mieszkania w 75 % przypadków.
Sądy wydawały wyroki, w których powodowie wnosili o:
- Zaniechanie naruszenia prawa do spokojnego mieszkania
Tak było w 50 % badanych spraw. Jednakże w przypadku złożenia takiego żądania sądy uwzględniały je w każdej sprawie. Sądy wydawały wyroki, w których przyznawały rację powodom np. zakazując dalszego wysyłania niezamówionej korespondencji, naruszania ciszy nocnej czy innych działań zakłócających spokój mieszkańców. Więcej o sprawach naruszenia prawa do spokojnego mieszkania przeczytasz w artykule Przykłady naruszenia prawa do nietykalności mieszkania.
- Opublikowanie przeprosin za naruszenie prawa do spokojnego mieszkania
Żądania takie zostały zgłoszone zostało przez powodów w 85% badanych spraw, przy czym sądy uwzględniały żądania w 75% przypadków. Sądy najczęściej nakazywały przeprosiny poszkodowanych w prywatnej wiadomości. Zdarzały się także sprawy, w których sąsiedzi musieli opublikować przeprosiny w wyznaczonym miejscu wielorodzinnego budynku mieszkalnego.
Przykładowa treść przeprosin:
” Ja niżej podpisany oświadczam, iż w przyszłości nigdy więcej nie będę podejmował bezprawnych działań naruszających dobra osobistych ………………………… a w szczególności prawa do nietykalności mieszkania, prawda od prywatności wolności i swobody oraz jej dobrego imienia a za bezprawne działania podejmowane przeze mnie dotychczas, a naruszające dobra osobiste …………………………”.
- Zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny np. na stowarzyszenie czy fundację.
Choć istnieje możliwość skorzystania z takiego uprawnienia w żadnej z badanych spraw strona powodowa nie domagała się zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny z tytułu naruszenia prawa do nietykalności mieszkania.
- Zadośćuczynienia pieniężnego dla siebie za doznaną krzywdę.
Takie żądania zostały zgłoszone w 50% badanych spraw, przy czym w tych sprawach sądy uwzględniały powództwa w 70% przypadków.
Przykładowo oprócz przeprosin jeden ze znanych podmiotów branży finansowej musiał zapłacić 15 000 złotych zadośćuczynienia z tytułu bezprawnych działań naruszających prawo do spokojnego mieszkania.
W innym wyroku zasądzono na rzecz poszkodowanych właścicieli nieruchomości po 50 000 złotych zadośćuczynienia za doznaną krzywdę za hałas na pobliskim boisku. O sprawie więcej przeczytasz w artykule Hałas na boisku odszkodowanie 50 000 złotych zasądzone.
- Odszkodowania za szkody majątkowe
W 50 % badanych spraw wytaczający powództwo domagali się odszkodowania za szkody majątkowe, przy czym w tych sprawach sądy uwzględniały żądania w 45% przypadków.
Przykładowo czyściciel nieruchomości, który starał się uzyskać zgodę na sprzedaż kamienicy za wszelką cenę, nawet doprowadzając do zniszczeń nieruchomości musiał zapłacić przeszło 50 000 złotych odszkodowania z tytułu dokonanych zniszczeń.