Sądy apelacyjne
Apelacja w sprawie o naruszenie prywatności została złożona w 81% badanych przypadków. Sądy odwoławcze częściej oddalały niż uwzględniały apelacje od wyroków sądów I instancji. Ponad 55% apelacji od wyroków sądów I instancji w sprawach o naruszenie prywatności zostało oddalonych.
Sąd Najwyższy
Skargi kasacyjne zostały złożone w 37% badanych przypadków. Sąd Najwyższy w 33% przypadków kwestionował treść orzeczenia wydanego przez sąd II instancji. Często jednak Sąd Najwyższy odmawiał przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Nieprawdziwe informacje oraz wstydliwe informacje ze sfery życia prywatnego
Przeanalizowane orzeczenia (zobacz także Jak orzekają sądy okręgowe w sprawach o naruszenie prywatności?) pokazują, że wstydliwe, często także nieprawdziwe informacje ze sfery życia prywatnego mają bardzo negatywny wpływ na wiele sfer życia osobistego. Naruszenie prywatności najbardziej wpływa na relacje rodzinne oraz towarzyskie. Naruszenie prawa do prywatności – często wpływa ponadto dotkliwie na sferę zawodową. Przykładowo zmniejszając liczbę otrzymywanych zleceń, kontraktów czy reklam.
Najczęściej spory z tej kategorii obejmowały:
✓ prezentowanie wstydliwych informacji w mediach;
✓ przechowywanie prywatnych danych bez zgody;
✓ ciągłe przesyłanie smsów zawierających oferty handlowe;
✓ ujawnienie danych osobowych innym osobom;
✓ szkalujące oceny dotyczące życia prywatnego;
✓ rozpowszechnianie informacji o przebyciu chorób;
✓ informowanie w mediach o ciąży oraz partnera życiowego;
✓ ujawnienie informacji dotyczących sytuacji finansowej.