Spory o naruszenie szczególnych wartości – jak orzekają sądy?
Przeczytaj raport!
W raporcie przeanalizowano ponad 300 spraw, aby ustalić w jaki sposób sądy rozstrzygają konflikty o naruszenie szczególnych wartości.
Naruszenie szczególnych wartości – kiedy warto iść do sądu?
U każdego człowieka prędzej czy później pojawia się trudny moment, który może stać się przyczynkiem do naruszenia szczególnych wartości. Część sporów zostaje rozwiązana w drodze porozumienia między skonfliktowanymi podmiotami. Nierzadko jednak konflikt jest tak intensywny, że strony nie mogą się porozumieć. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem problemu może być złożenie sprawy do sądu. Rozstrzygnięcie sprawy przez sąd może być bardzo korzystne dla osoby, która została pokrzywdzona.
Jak orzekają sądy w sprawach związanych z naruszeniem szczególnych wartości?
Decydując się na drogę sądową warto się zastanowić nad tym, jakie może być rozstrzygnięcie sądu oraz jak długo będzie trwało postępowanie. Na podstawie przeanalizowanych spraw stworzony został raport, który może stanowić postawę do oceny, w jaki sposób najlepiej prowadzić oraz zakończyć konflikt.
Cel raportu
Głównym celem raportu jest odpowiedź na następujące pytania:
-
- jakie sprawy o ochronę szczególnych wartości najczęściej trafiają do sądu?
-
- jakie wyroki zapadają w sprawach o ochronę szczególnych wartości?
-
- czy sądy częściej uwzględniają czy oddalają żądania stron w sprawach o ochronę szczególnych wartości?
-
- ile czasu trwają postępowania sądowe w tego rodzaju sprawach?
- jakie środki są zasądzone w sprawach o ochronę szczególnych wartości tj. przeprosiny, zakaz określonego zachowania, odszkodowanie, zadośćuczynienie.
Zakres raportu
Raport został stworzony na podstawie spraw rozstrzyganych w latach 2008-2018 w ramach Sądu Okręgowego w Warszawie, Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz Sądu Najwyższego. Celem zachowania przejrzystości żadne z przeanalizowanych orzeczeń nie zapadło w sprawach, które były prowadzone przez autora raportu jako pełnomocnika. Dostęp do akt spraw oraz rozstrzygnięć został uzyskany na podstawie indywidualnej zgody, wyrażonej przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Należy mieć na uwadze, że przeanalizowane w raporcie sprawy stanowią tylko część sporów rozstrzyganych w okresie objętym badaniem, przez co nie można zagwarantować, że przeanalizowane orzeczenia stanowią reprezentatywną próbę. Liczba i zakres przeanalizowanych w raporcie orzeczeń pozwalają jednak na sformułowanie uogólnionych, ale wartościowych wniosków, które mogą być przydatne zarówno dla skonfliktowanych podmiotów, jak i ich pełnomocników. Z pewnością w przyszłości raport zostanie ponowiony o analizę kolejnych orzeczeń, przez co próba stanie się większa, a co za tym idzie bardziej reprezentatywna. Uzyskane do tej pory rozstrzygnięcia spraw dają istotne pole do rozważań. Z pewnością warto było je przeanalizować!
Podział raportu
Raport został podzielony na sześć rozdziałów. Każdy rozdział stanowi analizę poszczególnych kategorii spraw, które trafiały do sądów w latach 2008 – 2018.
-
- Pierwszą, kategorię stanowią sprawy związane z naruszeniem czci, rozumianej jako dobre imię, renoma.
-
- W drugiej przeanalizowano przypadki naruszenia godności człowieka.
-
- Trzecią kategorię stanowią sprawy, w których doszło do naruszenia prywatności.
-
- W czwartej przeanalizowano przypadki naruszenia nietykalności mieszkania.
-
- W piątej opisano sprawy o naruszenie wizerunku.
- Ostatnią, równie liczną kategorię stanowią sprawy o naruszanie szczególnych wartości firm (przedsiębiorstw).