Sprawy przeanalizowane w ramach raportu wskazują, że spory o naruszenie PR spółki stosunkowo rzadko kończą się w sposób polubowny. Szczególnie w sprawach, gdy firma walczy o odszkodowanie lub zasądzenie świadczenia na wskazany cel społeczny strony bardzo rzadko dochodzą do porozumienia.
Mediacja w sprawie o naruszenie PR spółki?
W analizowanych sprawach dotyczących naruszenia PR spółki do mediacji dochodziło w mniej niż 5% przypadków. Niewątpliwie więc w sprawach naruszeń PR firm do mediacji dochodzi dużo rzadziej, niż w przypadku innych, szczególnych wartości np. prawa do godności, gdzie do mediacji dochodziło statystycznie w 20% sporów. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Jak kończą się spory o naruszenie godności?
Zawarcie ugody w sprawie o naruszenie PR firmy?
W analizowanych wyrokach o naruszenie PR firmy jedynie w 13% przypadków doszło do ugodowego zakończenia sporu.
Pamiętajmy, że nie zawsze zawarcie ugody jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście podpisanie porozumienia często pozwala znacznie zaoszczędzić czas oraz koszty związane z prowadzeniem postępowania przed sądem. W praktyce zdarzały się sytuację, w których poszkodowane podmioty uzyskały godziwe odszkodowanie dopiero w wyniku wyroku sądu, na który warto było poczekać. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule: „Warto było poczekać na godziwe zadośćuczynienie”.