Raport wskazuje, że spory o naruszenie prawa do godności bardzo rzadko kończą się polubownie. Szczególnie w sprawach o odszkodowanie strony procesu oczekują na wydanie wyroku przez sąd.
Najprawdopodobniej przyczyną tego zjawiska jest to z jakim podmiotem przychodzi zmierzyć się w sądzie. Często skonfliktowane strony są do końca przekonane o słuszności swojego stanowiska. Gdy w sprawie sporne jest nie tylko podstawa przyznania odszkodowania, ale również wysokość odszkodowania strona nie oczekuje polubownego zakończenia lecz stara się doprowadzić do wydania korzystanego dla niej wyroku.
Jak często dochodzi do mediacji w sprawie o naruszenie godności?
W analizowanych orzeczeniach dotyczących naruszenia prawa do godności do mediacji doszło jedynie w 20% badanych spraw.
Jak często dochodzi do zawarcia ugody w sprawie o naruszenie godności?
W analizowanych wyrokach jedynie w 20% przypadków doszło do ugodowego zakończenia sporu o naruszenie prawa do godności.
Warto zauważyć, że powyższe wyniki są jednak wyższe niż w innych sprawach dotyczących szczególnych wartości. Przykładowo sprawy o naruszenie godności kończą się polubownie częściej, niż sprawy o naruszenie prawa do spokoju. Więcej o tym przeczytasz w artykule Czy sprawy o ochronę prawa do spokojnego mieszkania kończą się polubownie?
Pamiętajmy, że polubowne zakończenie sprawy często pozwala znacznie zaoszczędzić czas oraz koszty związane z prowadzeniem postępowania przed sądem. Nie każda ugoda będzie jednak korzystna. Dodatkowo zawarcie ugody najczęściej zamyka możliwość zmiany stanowiska w późniejszym czasie. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Ugoda a uznanie – odszkodowanie nie daj się oszukać!