W piątek (18.11.) na łamach „Super Expressu” zamieszczono przeprosiny dla byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – Janusza Matusiaka. Problem w tym, że trudno je przeczytać…
Przeprosiny zostały wydrukowane rozstrzeloną czcionką na ostatniej stronie dziennika. Pisał o tym portal „Press.pl” w artykule „Super Express” przeprasza byłego działacza PZPN, ale nieczytelnie. W artykule zamieszczono zdjęcie przeprosin.
Co ciekawe – redaktor naczelny „Super Expressu” Sławomir Jastrzębski poproszony o komentarz w sprawie twierdził, że przeprosiny są zgodne z treścią wyroku.
Jak domagać się przeprosin w mediach
Celem publikacji przeprosin w mediach jest poinformowanie jak najszerszego grona osób o naruszeniu dóbr osobistych osoby żądającej przeprosin.
Niekiedy sprawcy krzywdy nie chcą uczynić zadość. W takim przypadku konieczne jest dokładne określenie czego konkretnie domaga się osoba poszkodowana. W innym przypadku sprawcy mogą to wykorzystać.
Warto rozważyć także wniosek o sprostowanie
Wiemy jak cenne są szczególne wartości, o których wielokrotnie pisaliśmy na tej stronie.
Kiedy słowo pisane narusza dobre imię lub cześć sprostowanie prasowe może być szybkim i skutecznym sposobem na zaniechanie naruszeń. Pisaliśmy o tym w artykule Sprostowanie prasowe
Jak sformułować przeprosiny
Praktyka pokazuje, że określenie treści przeprosin oraz wskazanie medium nie chroni osób poszkodowanych.
Dotychczas spotykane były różne formy nieczytelnych przeprosin np. zapisane bardzo małą czcionką, rozstrzelonym drukiem, jasną czcionką albo w innej nieczytelnej formie np. wśród drobnych ogłoszeń w medium.
Oprócz treści przeprosin warto aby osoba żądająca wskazała: dokładny rodzaj ogłoszenia, w tym jego wielkość i umiejscowienie, rodzaj i kolor czcionki, a także tła.
Przeprosiny w internecie
Jeszcze więcej kłopotów mogą sprawić przeprosiny w Internecie. Określenie powyższych parametrów może okazać się niewystarczające. Jednym ze sposobów umieszczenia pseudo-przeprosin w interecie było wykorzystanie samozamykających się okienek typu pop-up.
Pamiętajmy, że pomimo trudności sprawę da się dobrze rozegrać. W ostatnim czasie zapadło bardzo ciekawe orzeczenie. Mecenas Romana Giertych uzyskał szczególną formę przeprosin, a także wysoką kwotę zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Pisałem o tym w artykule 150 000 złotych zadośćuczynienia oraz przeprosiny przez 30 dni na pierwszej stronie gazety!
Chętnie dokonamy bezpłatnej konsultacji. W celu jej uzyskania prosimy o kontakt.