Naruszenie godności – sądy apelacyjne
Na wstępie warto zasygnalizować, że wyroki sądów I instancji w sprawach o naruszenie godności są zaskarżone częściej niż orzeczenia dotyczące innego dobra osobistego – prawa do spokojnego mieszkania (przeczytasz o tym w artykule Jak orzekają sądy odwoławcze oraz Sąd Najwyższy w sprawach o naruszenie prawa do spokojnego mieszkania?).
Wyroki sądów I instancji w sprawach o naruszenie godności były zaskarżane niemalże w 75% badanych przypadków. Najczęściej zaskarżane były sprawy w których sądy zasądzały odszkodowanie z tytułu doznanej przez powoda szkody, czy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Statystycznie pozwanym dużo łatwiej było się pogodzić z wyrokami, w których sądy nakazywały zaprzestanie naruszeń lub przeprosiny. Zdarzały się jednak także sprawy, w których pozwani do końca byli przekonani o swoich racjach oraz skarżyli wyroki także w tym zakresie.
Warto jednak zwrócić uwagę, że sądy apelacyjne częściej, bo w 60% przypadków uwzględniały składane apelacje. Nie można jednak wyprowadzić wniosku, iż postępowanie odwoławcze było zawsze opłacalne dla pozwanych. W analizowanych orzeczeniach były bowiem przypadki, w których sąd I instancji przyznał rację stronie powodowej odnośnie naruszenia godności i nakazał przeprosiny, ale oddalił żądanie zapłaty odszkodowania. Natomiast w wyniku złożonej apelacji sąd odwoławczy przyznał w całości rację stronie powodowej oraz przyznał stosowne odszkodowanie.
Naruszenie godności – Sąd Najwyższy
W sprawach naruszenia godności objętych raportem nie została wniesiona skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.