W ubiegłym miesiącu Sąd Najwyższy wydał ważne orzeczenie. Teraz to już pewne – osoba domagająca się ochrony szczególnych wartości naruszonych w internecie może wszcząć sprawę w mieście, w którym mieszka.
To sedno uchwały Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2017 r. III CZP 91/17. Uchwała dotyczyła wykładni przepisu art. 35 Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl tego rozwiązania – można wytoczyć powództwo przed sąd, w którego okręgu działał sprawca lub przed sąd, w którego okręgu to działanie spowodowało zagrożenie lub naruszenie dobra osobistego.
Powyższe orzeczenie z pewnością wyeliminuje rozbieżności występujące nie tylko w sądach, ale i u praktyków. Dotychczas zdarzało się, że w sprawach o odszkodowanie za naruszenie w internecie szczególnych wartości takich jak: renoma, dobre imię czy godność, poszkodowani musieli wytaczać powództwa w odległych miastach.
Uchwała Sądu Najwyższego to na pewno duże ułatwienie. Każdy poszkodowany będzie mógł prowadzić sprawę w swoim mieście. To nie tylko oszczędność kosztów, ale również motywacja do walki o słuszne prawa. Niekiedy bowiem poszkodowani rezygnowali z obrony swoich praw przed sądem w obcym mieście.
Uchwała z pewnością przyczyni się także do odciążenia sądów warszawskich. Ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę naruszycieli procesy były wszczynane najczęściej właśnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Aktualnie będzie można wytoczyć powództwo przed sąd w każdym mieście, w którego okręgu doszło do wyświetlenia danej strony internetowej. Będzie to mógł więc być w zasadzie każdy sąd okręgowy w Polsce (gdyż ochrona szczególnych wartości człowieka należy do właściwości szczególnej sądów okręgowych).
O procesach o ochronę szczególnych wartości możesz przeczytać w szczególności w artykule Jak uzyskać przeprosiny za wypowiedź w internecie a także w artykule Jakie odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych.