Jest mi niezwykle miło poinformować, że tym tygodniu udało mi się doprowadzić do szybkiego zakończenia sporu poszkodowanego ze znanym portalem internetowym.
W tej sprawie – znany portal wystawiał faktury niezgodnie z treścią zawartej umowy oraz wysyłał wezwania do uregulowania nieistniejącego długu.
Bezprawne działania spółki prowadziły do naruszenia nie tylko interesów majątkowych, ale również dóbr osobistych poszkodowanego.
Kara za nierzetelne faktury
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego – kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Ponadto zgodnie z art. 62 § 2 tej ustawy – kto fakturę lub rachunek, określone w § 1, wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem posługuje się podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
Wprowadzenie w błąd
Ponadto w myśl ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. 1993 Nr 47 poz. 211 ze zm.) Kto, oznaczając lub wbrew obowiązkowi nie oznaczając towarów albo usług, wprowadza klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów lub usług albo nie informuje o ryzyku, jakie wiąże się z korzystaniem z nich, i naraża w ten sposób klientów na szkodę, podlega karze aresztu albo grzywny.
Dobra osobiste
Możliwości jest naprawdę sporo!
W praktyce uznaje się choćby, że naruszenie dobra osobistego w postaci nietykalności mieszkania nie ogranicza się tylko do fizycznej ingerencji osób trzecich w mir domowy, lecz może polegać także na bezprawnym wtargnięciu takich osób w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego, jaki daje człowiekowi poczucie bezpiecznego i niezakłóconego korzystania z własnego mieszkania, stanowiącego centrum aktywności życiowej, z którą związana jest prywatność każdej osoby.
Bardzo się cieszę, że sprawę udało się szybko zakończyć, bowiem przewlekanie procesów godzi w bardzo istotne dobra poszkodowanych.