Czego można domagać się za naruszenie dóbr osobistych? Dzisiaj prezentuję 5 przykładów znanych osób poszkodowanych.
Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych to szansa na wynagrodzenie krzywdy w sytuacji, gdy czyjeś zachowanie wywołało u nas jej poczucie.
Poniżej przestawiam 5 przykładów znanych osób poszkodowanych (UWAGA! przykłady z życia wzięte).
Naruszenie dóbr osobistych – przykłady znanych osób
Po pierwsze – ustalenia, że doszło do naruszenia dobra osobistego – a więc stwierdzenia w wyroku, że X naruszył dobra osobiste Y;
Dzisiaj głośno było o Liroyu, któremu założono sarkastyczny fanpage na Facebooku po tym jak został wybrany do sejmu.
Pamiętajmy, że co do zasady niewykluczone jest powództwo tylko o ustalenie takiego naruszenia, z przywołaniem jako podstawy art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego obok art. 23 Kodeksu cywilnego.
Jednakże w przypadku dalej idących żądań np. usunięcia skutków naruszenia (szczegółowo opisanych poniżej) nie zaistnieje interes prawny w uzyskaniu orzeczenia ustalającego. W takim przypadku sąd rozpoznający sprawę oddali roszczenie o ustalenie. (Zainteresowanym polecam sprawdzić wyroki Sądu Najwyższego: z 30 sierpnia 1974 r., I CR 384/74, z 22 marca 1991 r., III CRN 28/89 i z 13 listopada 2014 r., V CSK 29/14 oraz uchwałę SN z 22 września 1995 r., III CZP 118/95, OSNC 1996/1/7).
Po drugie – zaniechania naruszenia np. w postaci zaprzestania publikacji książki;
Tak było np. w przypadku książki pt. „Kapuściński non-fiction”, czyli biografii, Ryszarda Kapuścińskiego, która dotknęła wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim. W trakcie procesu sądowego wydawca książki wyraził ubolewanie wobec wdowy i córki oraz zobowiązał się, że w razie powtórnego wydania książki nie zamieści w niej kilku rozdziałów, które dotknęły rodzinę Kapuścińskiego.
Po trzecie – usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych np. poprzez złożenie przeprosin w prasie;
Monika Olejnik zażądała przeprosin o od wydawcy książki pt. „Resortowe dzieci. Media”. Na łamach Rzeczpospolitej otrzymała przeprosiny o treści:
„Przepraszamy Panią Monikę Olejnik za naruszenie jej dóbr osobistych poprzez zamieszczenie na tylnej stronie okładki książki pt. „Resortowe dzieci. Media” informacji wskazujących, że Pani Monika Olejnik jest osobą szydzącą z patriotyzmu, polskich tradycji i w ogóle z polskości. FRONDA PL sp. z o.o. – Wydawca książki”
A tak brzmiały przeprosiny dla Weroniki Rosati od Andrzeja Żuławskiego.
„Andrzej Żuławski przeprasza Panią Weronikę Rosati za naruszenie jej dóbr osobistych wynikających z publikacji książki „Nocnik”, w której bohaterce książki – postaci fikcyjnej nadał cechy pozwalające zidentyfikować Weronikę Rosati, a tym samym przypisać jej treści fałszywe i obraźliwe.”
Po czwarte – zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny np. na stowarzyszenie czy fundację;
Zasądzenia 10.000 złotych na na stowarzyszenie „Katon” domagał się Jarosław Kaczyński od Kazimierza Kutza za sformułowanie „oni zamordowali niewinną kobietę” jakiego użył Kazimierz Kutz pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry podczas wywiadu na temat sprawy Barbary Blidy dla „Newsweeka” . Sąd I instancji zasądził całość, jednak w wyniku apelacji kwota na cel społeczny została obniżona do 5.000 złotych.
Po piąte – zadośćuczynienia pieniężnego dla siebie za doznaną krzywdę;
Na przykład za niesłuszny areszt, a więc naruszenie dobra osobistego w postaci wolności Ryszard Bogucki domagał się w sumie 9.000.000 złotych zadośćuczynienia.
Na początku maja katowicki sąd przyznał na rzecz Ryszarda Boguckiego 1.100.000 złotych zadośćuczynienia.
Na blogu wielokrotnie pisałem już o sytuacjach, w których można domagać się zadośćuczynienia. Zobacz wszystkie wpisy tutaj.
Kilka ciekawostek
Niesprawiedliwe zadośćuczynienie – czy to możliwe?
Uprawnienia dla poszkodowanych twórców niezgodne z Konstytucją!
Artur Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim
Dla zainteresowanych poniżej przedstawiam kilka porad i ważnych przepisów.
Co to są dobra osobiste?
W przepisach Kodeksu cywilnego wskazano jedynie przykładowy ich katalog.
Art. 23 Kodeksu cywilnego
Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Zachowanie musi być zawinione!
Choć w przepisie art. 448 Kodeksu cywilnego nie mówi się o tym, że aby móc otrzymać zadośćuczynienie pieniężne naruszenie dóbr osobistych musi być zawinione to jednak w praktyce tak się przyjmuje.
Art. 448 Kodeksu cywilnego
W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się.
Co to oznacza?
Możliwość domagania się zasądzenia zadośćuczynienia za naruszenie danego dobra osobistego daje szanse na wynagrodzenie krzywdy.
Musimy udowodnić jednak, że nasze dobro osobiste zostało naruszone przez sprawcę w sposób zawiniony.
Zapamiętaj!
Kiedy dochodzi do naruszenia dóbr osobistych?
Przyjmuje się teorię obiektywną a więc bada się czy doszło do naruszenia dóbr osobistych z perspektywy przeciętnego odbiorcy.
Warto więc zadać pytanie: „Czy przeciętny odbiorca uznałby, że dobra osobiste zostały naruszone?”
A zatem – czy w przypadku Liroya przeciętny odbiorca uznałby, że jego dobra osobiste zostały naruszone?
Czekam na Wasze odpowiedzi ; )
Czytaj podobne artykuły:
- Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
- Tytuł i forma obraźliwe treści
- Naruszenie nawet gdy mówi się między wierszami
- Kto ponosi odpowiedzialność za wywiad?
- Krytyka polityka a wolność słowa dziennikarza
- Naruszenie dóbr osobistych w filmie
- Zerwanie umowy kara
- Naruszenie praw przez karykaturę satyrę i parodię
- Nazwisko jako marka produktu a naruszenie dóbr osobistych
- Ochrona wizerunku osoby znanej
- Naruszenie dóbr osobistych Liroya
- Naruszenie dóbr osobistych członka zarządu
- Naruszenie PR spółki – jak orzekają sądy?
- Wizerunek spółki – jak orzekają sądy odwoławcze?
- Działanie na szkodę spółki – zarzut stawiany członkom zarządu
- Dobre imię przedsiębiorcy jest bezcenne
- Jakie odszkodowanie za naruszanie dóbr osobistych
- Naruszenie dóbr osobistych skarga kasacyjna uwzględniona
- Naruszenie dóbr osobistych w telewizji
dziękuje Panu za to co Pan pisze , ja w poniedziałek zostałam skopana przez sąd ,za to ,że „śmNiałam” zażądać zadośćuczynienia za oskarżenie mnie przez Policję o zniszczenie mojej własności w moim mieszkaniu , czuję się brudna i sponiewierana ,pozdrawiam
Dziękuję bardzo za kontakt. Zawsze warto walczyć o swoje prawa! Nawet, gdy jest bardzo ciężko. Proszę napisać jeśli będę mógł jeszcze Pani jakoś pomóc. Pozdrawiam serdecznie
Na mnie obraziło się biuro za nazwanie ich w mailu byle jakim. A pracownicy nieprofesjonalna i z brakiem wiedzy. Podałam przykłady na to, ale grożą mi procesem o dobra osobiste pracownicy i firmy. To już nie można wyrazić w mailu swego zdania?
Dzień dobry,
krytyka powinna być przede wszystkim rzetelna. Polecamy artykuł https://www.przepraszamniewystarczy.pl/jak-uzyskac-przeprosiny-za-wypowiedz-w-internecie/ 🙂