Chyba każdy odczuwa niepokój przed nieznaną sytuacją. A taką najczęściej jest wizyta lekarza biegłego, którego zadaniem jest zbadanie stanu zdrowia poszkodowanego. Co zrobić, by się jej nie bać?
Do badania biegłego dochodzi najczęściej w połowie procesu o zadośćuczynienie. Sąd przekazuje akta sprawy do lekarza, a ten powiadamia poszkodowanego o terminie i miejscu badania. Niezależnie od tego czy badanie przeprowadzane jest przez biegłego sądowego neurologa, ortopedę czy psychiatrę, lekarz, będący biegłym to osoba, która uznana jest za eksperta w swojej dziedzinie i posiada duże doświadczenie w swoim zawodzie. Opinia biegłego lekarza sądowego jest kluczowa, ponieważ pozwala wyjaśnić okoliczności mających znaczenie dla wyniku sprawy sądowej. Wystawiana przez biegłego lekarza sądowego opinia wymaga specjalistycznej wiedzy oraz kompetencji, ponieważ jest traktowana jako środek dowodowy, który pomaga sądowi rozstrzygnąć spór w sprawie cywilnej lub karnej.
Jak wygląda badanie przez biegłego sądowego – lekarza?
Kwestia badania przez biegłego może wywoływać stres a także pytania: Jak wygląda badanie przez biegłego sądowego, ile się czeka na badanie biegłego sądowego? Spotkanie z biegłym sądowym przebiega jak każda wizyta lekarska, poza tym, że kończy się wystawieniem opinii. Opinia biegłego lekarza sądowego to fachowa ocena okoliczności znaczących dla wyniku rozprawy, wymagająca specjalistycznej wiedzy. Niepokój towarzyszący wizycie u lekarza sądowego jest naturalny, jednak widząc jak wygląda badanie przez biegłego sądowego nie musimy się stresować.
Na początku wizyty biegły przeprowadza wywiad, czyli krótką rozmowę. Nie ma ram czasowych, określających czas trwania wizyty, w praktyce badanie przez biegłego sądowego neurologa nie trwa dłużej niż standardowa wizyta. Podczas niej warto opowiedzieć o zdarzeniu, w wyniku którego ucierpieliśmy oraz o tym, jaki wpływ miało ono na nasze życie. W razie potrzeby biegły może wykonać też badania sprawdzające aktualny stan zdrowia. W praktyce kluczowe dla opinii biegłego będą jednak informacje z dokumentacji medycznej.
Ile się czeka na badanie biegłego sądowego?
Trudno określić ile się czeka na badanie biegłego sądowego. Jednak czas oczekiwania na wizytę u biegłego lekarza sądowego wynosi zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najczęściej od wypadku do wizyty u biegłego mija sporo czasu, przez co podczas badania nie da się zaobserwować wielu urazów. O tym Po co gromadzimy dokumentację medyczną pisałem już w innym wpisie, do lektury którego zapraszam.
Ile czekać na opinię biegłego?
Po badaniu osoba poszkodowana będzie musiała poczekać na treść pisemnej opinii. Okres oczekiwania wynosi z reguły od 3 do 8 tygodni. Po tym, jak opinia trafi do sądu, zostanie przesłana do osoby poszkodowanej lub jej pełnomocnika. Nie warto się denerwować. Nawet jeśli nie będziemy zgadzać się z treścią wydanej opinii, możliwe będzie wniesienie zastrzeżeń na piśmie, a także wezwanie biegłego na rozprawę. W ten sposób wyjaśnimy powstałe wątpliwości.
Czy można zmienić lekarza biegłego?
Jeżeli opinia została sporządzona nierzetelnie np. w jej treści biegły nie odniósł się do wszystkich urazów, a złożone zastrzeżenia nie przyniosły efektu, to postarajmy się o powołanie nowego biegłego. Taki wniosek należy jednak dobrze uzasadnić. Można to zrobić np. poprzez wyraźne wskazanie rozbieżności pomiędzy treścią sporządzonej opinii, a dokumentacją medyczną z okresu leczenia.
Zarzuty do opinii biegłego
Pamiętajmy jednak, że nie można wymagać od sądu powołania nowego biegłego bez wskazania konkretnych zarzutów do opinii. Podstawą do zmiany biegłego nie może być tylko fakt, iż wykonana przez niego opinia jest niekorzystna dla poszkodowanego.
W najbliższym czasie napiszę o tym Jak wygląda sprawa o zadośćuczynienie w praktyce.
Zapraszam także do moich innych wpisów, które znajdziesz tutaj.
Badanie może być bardzo niesprawiedliwe. Kwota odszkodowania może zależeć od takiego czynnika jak czyjaś dobra lub zła wola. Zawsze warto także zgłosić się do kancelarii zajmującymi się walką o sprawiedliwe odszkodowania.
Oczywiście. Dziękujemy za rekomendację 🙂
Witam. Czy w trakcie rozprawy można zrezygnować z badania u jednego biegłego? Pomimo że wnioskowałam o badanie u trzech lekarzy. Pytam dlatego, że minęło 4 miesiące jestem po dwóch badaniach, a z tym trzecim moze być poroblem ze względu na to że ma być to biegły ze specjalizacji naczyniowej. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
Tak, strona, która wnioskowała o przeprowadzenie dowodu może cofnąć wniosek w trakcie procesu. Pozdrawiam!