W przeciwieństwie do informacji, które są dostępne publicznie informacje dotyczące życia prywatnego można publikować tylko wyjątkowo.
Informacje dotyczące życia prywatnego to takie, których określona osoba nie chce ujawniać innym osobom. Informacje dotyczące życia prywatnego są ujawniane jedynie w kręgu osób najbliższych. Potocznie mówi się, że chodzi o informacje, które powinny pozostać w rodzinie, w czterech ścianach czy po prostu w gronie przyjaciół. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Prawo do prywatności.
Dla ustalenia czy dane informacje można opublikować ważna jest więc ocena treści tych informacji, a także zachowania osoby, której dotyczą. Zdarzają się bowiem sytuacje, w której np. osoby publicznie znane dzielą się w mediach informacjami z ich życia prywatnego, np. jak wygląda ich dom, finanse, relacje rodzinne itp.
Każda osoba ma prawo do określenia zakresu informacji, które chciałaby pozostawić w domenie jej życia prywatnego. Jeżeli więc dana osoba nie wyraziła zgody na upublicznienie informacji dotyczących jej życia prywatnego opublikowanie tych informacji będzie naruszeniem prawa.
W przypadku osób wykonujących funkcje publiczne ochrona informacji dotyczących życia prywatnego będzie doznawać wyjątków. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Czy można publikować informacje dotyczące życia prywatnego osoby znanej?
Zakaz udostępniania informacji dotyczących życia prywatnego nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Prawo do prywatności posiadają także dzieci. W praktyce najczęściej dochodzi do naruszenia praw dzieci osób prominentnych.
Warto natomiast wskazać, że publikowanie informacji dotyczących sfery intymnej bez zgody danej osoby zawsze będzie naruszeniem prawa. Więcej o tym można przeczytać w artykule: Czy można udostępniać informacje intymne?