Wiele informacji dotyczących działalności człowieka znajduje się w domenie publicznej. Informacje te najczęściej nie uzyskują ochrony na gruncie dóbr osobistych, w tym prawa do prywatności.
Ochrony nie uzyskują między innymi informacje dotyczące publicznej działalności danej osoby, takie jak jej publiczne wystąpienia czy zachowania. Przykładowo nie ma żadnych ograniczeń do publikowania wypowiedzi podczas publicznej kampanii.
Możliwe jest także przedstawianie faktów dotyczących określonej osoby. Dozwolone więc będzie poinformowanie o uczestnictwie w demonstracji, imprezie publicznej, marszu, czy w rozprawie sądowej. Do kategorii informacji publicznych zaliczane są także informacje zawarte w oficjalnych komunikatach urzędów czy instytucji, a także podane na konferencjach prasowych.
Przyjmuje się, że przedstawianie informacji ze strefy publicznej nie może być podstawą roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych, w tym prawa do prywatności, o ile przekazywane informacje są prawdziwe (więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Prawo do prywatności). Na ocenę prawną w zakresie udostępniania takich informacji nie będzie miała wpływu okoliczność czy prezentowane informacje publicznie dostępne są przez odbiorców traktowane pozytywnie czy też negatywnie.
Warto dodać, że w przypadku prezentowania informacji nieprawdziwych najczęściej dochodzić będzie nie do naruszenia prawa do prywatności lecz do naruszenia prawa do czci, (więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Prawo do czci).
Czytaj powiązane artykuły:
- Odpowiedzialność prawna za linkowanie
- Jak się pozbyć komentarza w internecie
- Odszkodowanie za komentarz
- Jak uzyskać przeprosiny za wypowiedź w Internecie?
- Zastrzeżenie wszelkie podobieństwa są przypadkowe a prawo
- Naruszenie dóbr osobistych w publikacji
- Tytuł i forma obraźliwe treści
- Naruszenie nawet gdy mówi się między wierszami