Trwały uszczerbek na zdrowiu jest podstawą do ustalenia wysokości zadośćuczynienia lub świadczenia z dobrowolnego ubezpieczenia np. popularnego NNW. Co warto wiedzieć na ten temat?
Trwały uszczerbek na zdrowiu – definicja
Trwały uszczerbek na zdrowiu to trwałe, nierokujące poprawy uszkodzenie narządu, organu lub układu. Trwały uszczerbek na zdrowiu może dotyczyć też upośledzenia funkcji danego narządu.
Z kolei długotrwały uszczerbek na zdrowiu występuje, gdy działanie organizmu zostało upośledzone na okres 6 miesięcy, ale może ulec poprawie w przyszłości.
Wiele zakładów ubezpieczeń wymaga, aby trwały uszczerbek na zdrowiu został spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem.
Oznacza to zdarzenie:
- niezależne od woli i stanu zdrowi ubezpieczonego,
- będące gwałtownym zdarzeniem wywołanym przyczyną zewnętrzną,
- będące wyłączną oraz bezpośrednią przyczyną zdarzenia objętego odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń.
Trwały uszczerbek na zdrowiu – wymagana przyczyna zewnętrzna
Przyczyna zewnętrzna to taka, która pozostaje poza organizmem człowieka.
Przyczyną zewnętrzną może być każdy czynnik zewnętrzny, który może wywołać w występujących warunkach szkodliwe skutki na osobie ubezpieczonego (Uchwała SN z 11 lutego 1963 roku, III PO 15/62). Ta szeroka definicja mimo upływu lat jest szanowana i najczęściej stosowana przez sądy do dzisiaj do dzisiaj.
W orzeczeniach sądowych najczęściej podkreśla się , że przyczyna zewnętrzna musi mieć istotny wpływ na wystąpienie urazu lub śmierci. Jednakże przyczyna zewnętrzna nie musi być jedyna. Może być zarazem współprzyczyną wraz z inną przyczyną, która występowała w ciele podmiotu ubezpieczonego (Wyrok TUS z 16 stycznia 1961 roku, IV NT 2/1960).
Przykład trwałego uszczerbku na zdrowiu
Przykładowo u pracownika, u którego stres, będący sytuacją nietypową przy wykonywaniu pracy, wywołał zawał mięśnia sercowego, występowanie choroby miażdżycowej nie będzie stanowiło przesłanki wystarczającej do nieuznania wypadku nieszczęśliwego wypadku ze względu na występowanie przyczyny wewnętrznej.
Połączenie przyczyny wewnętrznej z przyczyną zewnętrzną (o ile ta druga ma istotne znaczenie) oznacza, iż dane zdarzenie – pod warunkiem spełnienia innych warunków – uznać należy za nieszczęśliwy wypadek.
Jak się ocenia trwały uszczerbek na zdrowiu?
Gdy w wyniku jakiegoś zdarzenia (np. wypadku samochodowego) poszkodowany doznał obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia, konieczne będzie ustalenie trwałego uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji poszkodowany zostanie poddany badaniu przez lekarza, który oceni wpływ zdarzenia na jego zdrowie.
Urazy jakich doznał poszkodowany zostaną wyrażone w punktach procentowych. Pamiętajmy, że ustalenie rozmiarów uszczerbku będzie się różnić w zależności od konkretnego przypadku.
Na jakiej podstawie lekarz ocenia trwały uszczerbek na zdrowiu?
Lekarz dokonuje oceny uszczerbku na podstawie specjalnej tabeli.
Poniżej zestawiłem dwie tabele do oceny trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Z tej, która znajduje się po lewej stronie, czyli z Tabeli PZU, lekarz skorzysta w przypadku ustalania wysokości świadczenia z dobrowolnej polisy następstw nieszczęśliwych wypadków. Z kolei na podstawie tabeli z prawej strony, czyli tabeli z Rozporządzenia Pracy i Polityki społecznej z 18 grudnia 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. nr 234, poz. 1974), przeprowadza się badanie uszczerbku na potrzeby ustalenia wysokości zadośćuczynienia.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak wygląda praktyka w sprawach o zadośćuczynienie przeczytaj artykuł Sprawa o zadośćuczynienie – procedura.
Sprawa z dobrowolnej polisy NNW (TABELA PZU) | Sprawa o zadośćuczynienie (ROZPORZĄDZENIE) | ||
95. Urazowe zespoły korzeniowe (bólowe, ruchowe, czuciowe lub mieszane) – w zależności od stopnia | % trwałego uszczerbku na zdrowiu | 94. Urazowe zespoły korzonkowe (bólowe, ruchowe, czuciowe lub mieszane) – w zależności od stopnia: | % trwałego uszczerbku na zdrowiu |
a) szyjne bólowe | 2-5 % | a) szyjne | 5–20% |
b) szyjne bez niedowładów – ból, zaburzenia czucia, osłabienie lub brak odruchów | 5-15% | b) piersiowe | 5–10% |
c) szyjne z obecnością niedowładów – w zależności od stopnia niedowładu i zaników mięśniowych | 10-30% | c) lędźwiowo-krzyżowe | 5-25% |
d) piersiowe | 2-10% | d) guziczne | 5% |
e) lędźwiowo-krzyżowo bólowe | 2-5% | ||
f) lędźwiowo-krzyżowe bez niedowładów – ból zaburzenia czucia, osłabienie lub brak odruchów | 5-15% | ||
g) lędźwiowo-krzyżowe z obecnością niedowładów – w zależności od stopnia niedowładu i zaników mięśniowych | 10-30% | ||
h) guziczne | 2-5% |
Przykład
Dla przykładu sprawdzimy, ile procent trwałego uszczerbku na zdrowiu może przyznać lekarz w przypadku wystąpienia urazu w postaci bólowego zespołu kręgosłupowo-korzeniowego w odcinku szyjnym.
Wnioski
W sprawie o świadczenie z tytułu polisy NNW oceniający na podstawie tabeli PZU lekarz będzie mógł uznać 2-5% trwałego uszczerbku. Z kolei w sprawie o zadośćuczynienie trwały uszczerbek tej osoby zostanie uznany w granicach 5-20%, gdyż w tym przypadku wskazywane rozporządzenie przewiduje więcej punktów procentowych.
Łatwo zauważyć, że wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu różni się w zależności od konkretnego urazu, a także rodzaju sprawy, dla której konieczne jest jego zbadanie.
Pamiętajmy
W sprawach o zadośćuczynienie trwały uszczerbek na zdrowiu to tylko jeden z czynników wpływających na wysokość kwoty pieniężnej dla osoby poszkodowanej. Wprawdzie zdarza się, że zakłady ubezpieczeń traktują tą procentową ocenę zdrowia poszkodowanego jako jedyny miernik krzywdy, ale takie podejście nie jest właściwe. Pisałem o tym artykule pt. Jak wycenić krzywdę?
Wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu jest natomiast kluczowa dla ustalenia wysokości świadczenia w przypadku dobrowolnych umów ubezpieczenia np. NNW.
Orzeczenie trwałego uszczerbku na zdrowiu musi być adekwatne do naszych urazów. W tym celu zadbajmy o stosowną dokumentację medyczną, która jest niezbędna. Więcej o tym przeczytasz w artykule pt. Po co gromadzimy dokumentację medyczną?
W praktyce często zdarza się, że osoby, które zgłaszają roszczenia o wypłatę trwałego uszczerbku na zdrowiu muszą poddać się komisji lekarskiej. Z kolei w przypadku procesu sądowego konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Informacje o tym znajdziesz w artykule Dlaczego poszkodowani boją się biegłego?
Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z wyjaśnieniem pewnych kwestii. Otóż w lipcu tego roku złamałem kość promieniową lewą z przesunięciem. Miesiąc gips,miesiąc 2 druty kirschnera. Po tym okresie 3 tygodnie ze szwami i miesiąc płatnej rehabilitacji. Jestem dodatkowo ubezpieczony w zakładzie pracy. Do zdarzenia doszło podczas gry w piłkę na domowym podwórku gdzie sam się przewróciłem. Czy taki wypadek jest zaliczany do trwałego uszczerbku na zdrowiu? Czy jest szansa na odszkodowanie? Dodam że 2 razy po 3 dni byłem w szpitalu. Proszę o odpowiedź
Oczywiście. Opisany uraz będzie zaliczany do trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Pozdrawiam serdecznie
Witam.mam pytanie.czy dotyczące pewnego zdarzenia.jedno zdarzenie miało miejsce w maju u.r a drumie w grudniu również u.r. zdarzenia były takie same tzn w maju wyciągnęli 7 opilkow z prawego oka a w grudniu 2 (oczywiście były to nowe opilki a nie pozostałości z maja) z tego samego oka.majowe zdarzenie wycenił na 5% a grudniowe na 2.5%.odmówili wy płacenia odszkodowania ponieważ od grudniowego zdarzenia odjeli majowe.czemu jedno zdarzenie odejmuja od drugiego?wiem że dotyczy tego samego narządu ale przecież daty i owe opilki były rozne
Witam Doznałem kontuzji w listopadzie skręcenie kostki wraz z pęknięciem kosci strzałkowej Niestety uraz się ponowil w maju i doszło do ponownego skręcenia kostki Czy należy mi się powtórne odszkodowanie ??
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Nie ma za co 🙂
Pozdrawiam serecznie
Jestem po operacji kręgów szyjnych i mam wstawione 3 implanty.Jestem po rehabilitacji.Jestem ubezpieczona w PZU ubezpieczenie grupowe.Proszę o odpowiedź
Dzień dobry,
dziękuję za wiadomość.
Moja odpowiedź w mailu.
Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry.
Bardzo proszę o udzielenie mi porady.
W styczniu 2015 miałam upadek na nartach we Włoszech (skręcenie kolana).Na czas pobyt miałam polisę PZU Wojażer,oprócz tego od lat opłacam indywidualnie PZU Życie(jest to indywidualna kontynuacja ubezpieczenia typu P)Leczenie trwało półtora roku.Po złożeniu dokumentów o zakończeniu leczenia z PZU Wojażer szybko i bez problemów dostałam decyzję 9% trwałego uszczerbku, natomiast z PZU Życie wysłali mnie na komisję lekarską.No i dostałam 15% uszczerbku.
Czy PZU Wojażer nadpłaci mi jeszcze za 6% ? Przy podjęciu decyzji o % uszczerbku na zdrowiu PZU Życie korzystało z tabeli PZU Życie SA, a PZU Wojażer z tabeli PZU SA (tak mam na decyzji)
Dzień dobry,
obydwie tabele regulują urazy kolana w pkt 155 i następnych. Tabele przewidują tę samą wysokość uszczerbku w przypadku poszczególnych urazów. W obydwu ubezpieczeniach powinien więc zostać ustalony ten sam rozmiar trwałego uszczerbku na zdrowiu. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
proszę o kontakt telefoniczny w celu ustalenia szczegółów sprawy.
Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo dziękuję za pomoc.Dziś napiszę pismo do PZU i później poinformuję Pana jaka była decyzja.
Pozdrawiam.
Nie ma za co 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję za komentarz.
Proszę o kontakt telefoniczny w celu ustalenia szczegółów sprawy.
Pozdrawiam serdecznie!
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW obejmuje świadczenia z tytułu wypadków spowodowanych zdarzeniem zewnętrznym (nie pochodzących z organizmu) i nagłym.
Ubezpieczenie to nie będzie zatem obejmować wypłaty z tytułu wystąpienia ciężkiej choroby. Możliwe jednak jest jednak zawarcie innego rodzaju ubezpieczenia, które będzie obejmować także takie zdarzenia. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry, wszystko zależy o jakim ubezpieczeniu mówimy. Proszę o kontakt telefoniczny w celu ustalenia szczegółów.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie:)
W pracy uległem wypadkowi (zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł stawu skokowego i poziomu stopy)
Z Zus-u czekam jeszcze na odpowiedź, ale za to z TUnŻ „WARTA” S.A. odpisali mi, że Oni nie mają podstaw do przyjęcia odpowiedzialności i dokonania wypłaty świadczenia oraz,że nie ma trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ponadto piszą, że w wyniku badania przeprowadzonego w dniu…. lekarz orzekający stwierdził, że uraz nie pozostawił u mnie cech trwałego uszczerbku na zdrowiu. Tylko jest jeden problem :(( nie byłem badany przez żadnego lekarza orzekającego.
Co mam z tym fantem zrobić.
Proszę o odpowiedź jeśli można:)
Pozdrawiam
Dzień dobry,
dziękuję za komentarz.
Po pierwsze należy dokładnie ustalić uraz, jakiego Pan doznał. Następnie sprawdzić jaki uszczerbek na zdrowiu przewiduje ZUS, a jaki WARTA.
Zakłady ubezpieczeń często wydają decyzję na podstawie tzw. zaocznego badania (mówiąc wprost analizy przez orzecznika przesłanych przez Pana dokumentów).
W treści odwołania będzie można wnieść o przeprowadzenie badania z Pana udziałem. Rekomenduję jednak przed tym poczekać na decyzję z ZUS.
Proszę jednak pamiętać, że nawet jeżeli decyzja ZUS będzie wskazywać na doznany przez Pana uszczerbek na zdrowiu zakład ubezpieczeń może nie dać się przekonać.
Warto więc sporządzić merytoryczne odwołanie.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam.
Dziś stanąłem przed obliczem RKL MSWiA w związku z ustaleniem procentowego uszczerbku na zdrowiu oraz ustaleniu powstałych schorzeń ze szczególnymi warunkami służby. Schorzenia te to zespół Guyon’a, zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego. Wcześniej orzeczono mi związek ze służbą jedynie zespół cieśni nadgarstka. W trakcie rozmowy z lekarzami tejże komisji w dniu dzisiejszym, usłyszałem, iż wszystkie te schorzenia zaliczają się do jednej grupy „zespół cieśni nadgarstka”. Czy oni mają rację? Skoro rozporządzenie jasno precyzuje w/w schorzenia jako różne. Czy należy się odszkodowanie za każde z nich z osobna od pracodawcy. Wiem, że powyższe schorzenia zaliczają się do grupy mononeuropatii ale rozporządzenie reguluje inaczej.
Dzień dobry, dziękuję za komentarz. W pierwszej kolejności rekomenduję uzyskanie szczegółowej opinii dotyczącej doznanego urazu.
Po dokładnym ustaleniu stanu zdrowia możliwe będzie ustalenie rozmiaru uszczerbku na zdrowiu.
Pozdrawiam serdecznie
WItam. Miesiąc temu źle stanęłam na podłożu, które było nierówne(część kostki brukowej i piachu), wygięła mi się stopa- SOR i skręcenie stawu skokowego. 3 x u lekarza chirurga. Napisał, że teraz to trwały uszczerbek. Złożyłam do PZU i czekam na komisję. Czego mogę się spodziewać po komisji? z tabeli PZU wynika 1-2%, albo też nie uzna lekarz , iż jest to trwały uszczerbek. A chirugr, do którego chodziłam, mówił, że skręcenie zawsze jest trwałym uszczerbkiem
Dziękuję za komentarz oraz rozmowę telefoniczną 🙂
Ja również dziękuję-postąpię według zaleceń
Dzień dobry. Bardzo proszę o poradę. W dniu 20.09.2016 uległem wypadkowi w domu / upadek z wysokości/ i doznałem skręcenia MCP II i III ręki lewej z oderwaniem blaszek kostnych. Założono mi 'Longetę gipsową z ujęciem palca II – IV’ na 30 dni. W dniu wypadku byłem objęty dodatkowym ubezpieczeniem NNW. Po zakończeniu leczenia złożyłem stosowne dokumenty do PZU o wypłatę świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku. Otrzymałem decyzję odmowną z uzasadnieniem ,że brakuje obiektywnych dowodów na stwierdzenie, że przebyty uraz skrętny spowodował trwałe, nieodwracalne następstwa w postaci niestabilności stawu. Brakuje również dowodów na trwałe upośledzenie innych funkcji uszkodzonego organu. Napisano również, że w ubezpieczeniu NNW wypłata świadczenia następuje wyłącznie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego wskutek wypadku, a nie za sam fakt wystąpienia wypadku.
Proszę mi powiedzieć czy decyzja PZU jest słuszna.
Dzień dobry,
z przedstawionego opisu wnioskuje, że doznał Pan trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zalecam złożyć odwołanie a przed tym dokładnie przeanalizować dokumentację medyczną. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Miesiąc temu spadłem w domu ze schodowla, trochę się potluklem ale nie na tyle żeby była potrzebna interwencja lekarza.
Okazało się w późniejszym leczeniu ze mam dyskopatie, szereg zwyrodnien kręgosłupa i tzw wypadniety dysk.
Całość tych obrażeń zakwalifikowała mnie do operacji usunięcia dysku i części kręgu w odcinku lędźwiowym.
Jestem grupowo ubezpieczony w zakładzie pracy w Generali, od trwałego uszczerbku na zdrowiu w skutek NW w miejscu pracy jak i poza.
Czy uważa pan ze takie zdarzenie jak nieudokumentowany przez np pogotowie wypadek może byc podstawa do wypłaty świadczenia z tytułu NW?
Nadmienię tylko ze u neurologa który mnie pierwszy leczył po upadku powiedziałem ze takie zdarzenie miało miejsc.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Oczywiście ze względu na przedstawione okoliczności zakład ubezpieczeń może zakwestionować związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem a Pana urazem.
Zalecam jednak walczyć o swoje prawa!
Witam
Mam pytanie. Mój syn został w szkole pobity przez kolegę z klasy. trafił do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu i krwotokami z nosa. Po kilkugodzinnym pobycie został z zaleceniami wypisany do domu. Na wypisie nie ma jednak stwierdzenia – wstrząśnienie mózgu jest jedynie symbol – powierzchowny uraz głowy. Zalecenia – dziecko ma pozostac w domu na obserwacji w razie nawrotu dolegliwosci natychmiastowy powrót do szpitala. Niestety ubezpieczyciel – NNW Szkolne uznal że nie ma uszczerbku na zdrowiu. Co dalej robic? Czy uszczerbek emocjonalny tez wchodzi w gre
Dzień dobry,
wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia i jego zakresu.
Jeżeli zakład ubezpieczeń wydał decyzję może Pani wnieść odwołanie.
Ponadto w przypadku niekorzystnej decyzji może Pani dochodzić swoich praw w sądzie.
Witam
Żona 6 miesięcy temu uległa wypadkowi komunikacyjnemu nie z jej winy. W wyniku czego doznała otwartego złamania trzonów goleni lewej, złamania trzonu kości udowej lewej oraz miała ostrą niedokrwistość pokrwotoczną. Leczenie zakończyło się umieszczeniem w kości udowej gwożdzia śródszpikowego Stryker o średnicy 10 mm i długości 380 mm oraz gwożdzia Stryker S2 w kości piszczelowej. W trakcie leczenia wystąpiło owrzodzenie lewej goleni w skutek czego powstały głębokie i rozległe blizny na lewym podudziu. Czy w skutek doznanych obrażeń procentowy uszczerbek na zdrowiu ustala się oddzielnie na każdy element?
Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz i wiadomość prywatną 🙂
W trakcie cięcia żywopłotu doznałem urazu jak się okazało tzw. „łokcia tenisisty”. Jest to taki uraz, że bóle nie są na początku dotkliwe, jednak nie mijają po kilku dniach, a później nasilają się tak, że nawet kubka z herbatą nie można podnieść ręką. Początkowo lekarz rodzinny leczył mnie środkami p-bólowymi, potem zabiegi fizjoterapeutyczne. Dopiero po kilku miesiącach dostałem się do ortopedy, który zdiagnozował „łokieć tenisisty” i powiedział, że schorzenie nie jest wyleczalne, mam je na całe życie.
Wiem ,że z PZU należy mi się odszkodowanie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jednak czy PZU uzna powstanie urazu za nieszczęśliwy wypadek?
Czy przysługuje mi odszkodowanie od następstw nieszczęśliwych wypadków za „łokieć tenisisty”?
Dzień dobry,
trzeba przeanalizować Pana warunki ubezpieczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Podczas ciecia żywopłotu doznałem urazu tzw. „łokcia tenisisty”.
Powstał na skutek przeciążenia łokcia.
PZU nie chce uznać tego urazu jako nieszczęśliwy wypadek, sugerując, że powstał nie nagle, a w dłuższym czasie oddziaływania niekorzystnego czynnika na łokieć.
Czy jednak mam prawo do odszkodowania z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków?
Należałoby przeanalizować jaka była bezpośrednia przyczyna wypadku – czy uraz powstał w wyniku cięcia żywopłotu czy też „przy okazji” cięcia ujawnił się uraz, który powstał wcześniej.
Witam mam pytanie dotyczące Trwałego Uszczerbku Na Zdrowiu.
Mam Złamanie 1/3 dalszej podudzia prawego bez przemieszenia.
Do Zdarzenia doszło podczas gry w piłkę nożną , Mam dodatkowe zakładowe ubezpieczenie grupowe z Generali.
Jestem w trakcie leczenia , ponieważ po 8 tygodniach brak zrostu i kolejna kontrolę mam za 4 tyg. Dzwoniłem z ciekawości do Ubezpieczalni Generali z zapytaniem czy uwzględnią mi odszkodowanie podczas rozmowy telefonicznej Pan z którym rozmawiałem powiedział mi że moje złamanie to nie jest trwały uszczerbek na zdrowiu i nie ma sensu po zakończeniu choroby składać wniosków a jakiekolwiek odszkodowanie.
Dzień dobry,
proszę złożyć wniosek do zakładu ubezpieczeń po zakończeniu leczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Dobry wieczór.Dwa miesiące temu byłam operowana na chirurgi szczękowej uraz to złamanie jarzmowo oczodolowe z przemieszczenie odłamów. Jestem ubezpieczona od 15 lat indywidualnie też od NW . Po 2 miesiącach zakończył chirurg leczenie. Utrzymuje się miejscowe mrowienie ijakby nieczucie w tych okolicach łącznie z nosem.Na skroni też. Za taki uraz i następstwa ile mogę się spodziewać procent uszczerbku na zdrowiu. Dodam ze kości mam powieszone na płytce tytanowej. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam ?
Dobry wieczór.Nawiązuję do listu z 1 listopada 2016 roku.Jak obiecałam informuję jak zakończyła się moja sprawa-dziś dostałam decyzję z PZU Wojażer i nadpłacili mi moje 6% o które walczyłam.Jeszcze raz bardzo dziękuję bo dzięki Pana poradzie odważyłam się złożyć odwołanie i udało się. Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry,
bardzo się cieszę! Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry. Zastanawia mnie, dlaczego w swoim artykule nie odpowiedział Pan na pytanie postawione w tytule, tzn. jak rozumieć określenie trwały w kontekście uszczerbku zdrowia. Jeśli istnieje taka możliwość, proszę o uściślenie znaczenia tego przymiotnika w przywoływanym kontekście.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Joanna
Dzień dobry,
definicja trwałego uszczerbku na zdrowiu może być różna w zależności od rodzaju sprawy. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
jeżeli nie zgadza się Pani z decyzją zakładu ubezpieczeń może Pani wnieść odwołanie. Ponadto może Pani dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Pozdrawiam serdecznie!
Wszystko zależy od postanowień zawartej umowy ubezpieczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję i pozdrawiam!
Witam posiadam ubezpieczenie grupowe w Hesti w zeszłym roku doznałem w wyniku nieszczęśliwego wypadku złamania trzonu uda ,zostało ono zoperowane i wszczepiono mi „gwóźdź śródszpikowy”.Po roku rehabilitacji wróciłem do zdrowia i wszczełem procedurę o przyznaniu odszkodowania Hestia przyznała mi 6% uszczerbku, i wycenili mój uraz na 1200zł.Czy uważa Pan to za uczciwy przypadek??
Dzień dobry,
żeby odpowiedzieć na pytanie musiałbym dokładnie przeanalizować dokumentację medyczną oraz warunki ubezpieczenia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołych Świąt!
Witam, jestem objęta ubezpieczeniem grupowym PZU, przeszłam 2 operacje na kręgosłup, mam wstawione implanty czy z tego tytułu przysługuje mi z PZU wyplata tyłułem trwałego uszczerbku na zdrowiu? Jak się ewentualnie o niego postarać?
Dzień dobry,
to zależy od zakresu ubezpieczenia. Proszę sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje także uraz jakiego Pani doznała. Dodatkowo polecam sprawdzić czy ubezpieczenie nie obejmuje wypłaty świadczenia z tytułu pobytu w szpitalu. W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę zgłosić sprawę do zakładu ubezpieczeń, załączają wszystkie dokumenty medyczne. Pozdrawiam serdecznie!
Witam
Moja mama miała wypadek w pracy. Niestety nie zgłosiła tego w firmie. Zawiozłem ją na pogotowie, okazało się że ma stłuczony palec i paznokieć będzie do zerwania. Prawa ręka palec wskazujący. Leczenie trwało około 2 miesięcy, palec był całkowicie unieruchomiony na szynie. Wizyty u lekarza co 1-2 tyg. nowe leki, maści itp. wszystko opisane w karcie choroby. Mama ma dodatkowe ubezpieczenie w firmie w PZU. Dziś dostała odpowiedź że jej sprawa została rozpatrzona negatywnie, ponieważ nie leżała w szpitalu co najmniej 3 dni. A co z NW przecież nie ma tam żadnej wzmianki o pobycie w szpitalu. Czy w skutek n/w uraz mamy może być pod to zakwalifikowany.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia jakie zostało zakupione. Proszę sprawdzić zakres ubezpieczenia. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
W sierpniu 2016 r.podczas bójki na na dyskotece nad morzem, mojemu synowi został wybita przednia jedynka, a na ciele pozostało sporo siniaków.
Sprawa została zgłoszona na policję i umorzona ponieważ nie było kamer, ani też świadków. Siniaki się zagoiły ale dentysta stwierdził że z zęba nic nie zostało i koszt implanta wyniesie 5000,00 zł.Szkodę zgłosiłam do Compensy która ubezpieczała szkołę mojego syna. Otrzymałam informację,że to nie był trwały uszczerbek na zdrowiu i przyznano nam 240,00 zł za zęba i 200,00 zł za pobicie.Ubezpieczenie jakie płaca uczniowie to 70.00 zł/os.wiem ,że z ubezpieczenia szkoła ma duże profity, a dzieci tylko tacą.Co mam zrobić aby uzyskać większe odszkodowanie i żeby nie zakładać sprawy szkole.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
proszę odwołać się od decyzji zakładu ubezpieczeń.
Pozdrawiam serdecznie!
W SIERPNIU 2016 PRZESZEDŁEM ROZLEGŁY ZAWAŁ SERCA. WSTĘPNIE PZU PRZYZNAŁO MI 5 PROCENT TRWAŁEGO USZCZERBKU NA ZDROWIU. OBECNIE JESTEM PO REHABILITACJI NA ODDZIALE KARDIOLOGICZNYM I PONOWNIE MAM BADANIE ECHO-SERCA KTÓRE WYSŁAŁEM DO PZU. CZY MOGĘ LICZYĆ NA PODNIESIENIE PROCENTU USZCZERBKU NA ZDROWIU
Dzień dobry,
jeżeli chciałby Pan uzyskać podwyższenie uszczerbku na zdrowiu to konieczne jest wysłanie do zakładu ubezpieczeń odwołania od decyzji.
Przekazanie jedynie dokumentacji medycznej może nie przekonać ubezpieczyciela do zmiany stanowiska.
Pozdrawiam serdecznie
Tak. Co do zasady każdy uraz powinien zostać oceniony odrębnie, chyba, że Pana umowa ubezpieczenia zawiera inne postanowienia w tym zakresie.
Rozmiar uszczerbku zależy od wielu czynników. Nie jestem w stanie w tej chwili ocenić.
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Proszę o wyjaśnienie. W maju 2016 r. doznałem urazu polegającego na pełnym zwichnięciu stawu barkowo-obojczykowego (całkowite zerwanie więzadeł) i uszkodzenie więzozrostu. Przeszedłem operację polegającą na zespoleniu barku i obojczyka. 6 tygodni w specjalnej ortezie, potem temblak, 2 miesiące rehabilitacji. Następnie we wrześniu przeszedłem kolejną operację polegającą na usunięciu zespolenia oraz następne 2 tygodnie rehabilitacji. Po zakończeniu leczenie dostałem przyznane z PZU 3,5% trwałego uszczerbku na zdrowiu (zaocznie). Zażądałem komisji lekarskiej, bo procent ten wydał mi się bardzo mały w stosunku do odniesionych obrażeń, natomiast PZU odmówiło mi komisji lekarskiej i podtrzymało swoje stanowisko.
Nadmienię, że uszczerbek na zdrowiu w moim przypadku wg tabeli procentowej wynosi od 12-20% przy znacznych zmianach, natomiast PZU zakwalifikowało mnie do 3-12% przy zmianach średniego stopnia.
Proszę o ocenę sytuacji. Czy mam jeszcze zwrócić się do rzecznika finansowego czy sobie odpuścić? Na jakiej podstawie PZU zakwalifikowało mnie do tabeli zmian średniego stopnia a nie do znacznych zmian? Przypomnę, że zwichnięcie stawu było pełne ze znacznym zniekształceniem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
oczywiście może Pan złożyć skargę do Rzecznika Finansowego.
Nie wiem na jakiej PZU zakwalifikowało Pana do tabeli zmian średniego stopnia a nie do znacznych zmian.
W mojej ocenie warto ostatecznie wezwać zakład ubezpieczeń do zapłaty.
Jeżeli nie przyniesie to efektu proszę rozważyć wystąpienie na drogę postępowania sądowego.
Pozdrawiam serdecznie
Witam.Ile mogę dostać odszkodowania za obustronne złamanie trzonu żuchwy (stały uszczerbek na zdrowiu).
Jestem objęta ubezpieczeniem leczenia szpitalnego następstw nieszczęśliwego wypadku PZU NW Plus/LS/AP/AU
Otrzymałam 11 % trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Czy mogę prosić o mniej więcej o jaki procent mogę się ubiegać, czy warto pisać odwołanie i czy należy się zadośćuczynienie w przypadku NW
Pragnę nadmienić, że w szpitalu miałam wykonanych osiem tomografii komputerowych.
W wyniku prześwietlenia płuc wyszło, że mam 8 guzków na płucach.
Bezpośrednio po wypadku wyszło, że mam jeden zwapniony guzek po przebytej grużlicy.
Moja pojemność płuc jest znacznie zmniejszona, poprzez wykonanie spirometrii.
Niestety nie mam tego wyniku opisanego przez lekarza tylko lekarka powiedziała, spirometria jest zaniżona. Czy w/g Pana mam prawo ubiegać się o wyższy procent uszczerbku przecież miałam 8 żeber złamanych w tym 4 z przemieszczeniem.
W dniu 12 marca 2016 roku uległam wypadkowi komunikacyjnemu na wskutek czego doznałam –
– niewydolność oddechowa po przebytym urazie klatki piersiowej
– w odcinku przednim prawej strony złamanie żeber 2,3,4, i 5
– w odcinku tylnym złamanie żeber z przemieszczeniami 1 cm 3,4,5 i 6
– stłuczenie płuca prawego
– złamanie bocznej kości krzyżowej lewej
– wstrząśnienie mózgu
– stłuczenie głowy z utratą przytomności
– rozległy krwiak okolicy czołowej prawej – krwiak podczepcowy
– stłuczenie oka i oczodołu prawego.
– płyn około 5 mm w jamie opłucnej prawej i lewej
– blizna na czole po prawej stronie po wyciskanym krwiaku.
Poproszę o informację.
Pozdrawiam
Dzień dobry, czy w wyniku pobicia i złamania kości śródręcza, 3 miesięcznej niezdolności do pracy będzie to trwały uszczerbek na zdrowiu? Do kogo zwrócić się o ewentualne ustalenie tego? Proszę o pomoc
Dzień dobry. w grudniu uległem wypadkowi w pracy-skręcenie kolana.Jestem już po komisji ZUZ i AXA. Czy przysługuje mi nie tylko odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu ale i zadośćuczynienie z powodu dyskomfortu jaki jaki do dzisiaj odczuwa np. ból kolana i trzeszczenie kolana ? Czy takie ewentualne zadośćuczynienie obejmuje też ZUS ?
dziękuję za odpowiedź
witam mam pytanie miałem upadek z rusztowania w domu czysciłem rynne w skutekczegoutraciłem3 zeby 1,2,3,i uraz wargi ile procent
witam. w czasie kładzenia papy na dachu domu poślizgnąłem się i poparzyłem płomieniem palnika gazowego. Lekarz orzekł 2 stopień oparzenia ,byłem 4 tygodnie na zwolnieniu lekarskim.Czy istnieje szansa dostania odszkodowania od PZU? Dziękuje
To zależy od rodzaju ubezpieczenia. Proszę sprawdzić jakie świadczenia przewidują Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry.Doznałem w pracy wypadku tj.złamania nasady bliższej kości ramiennej.4 miesiące leczenia+rehabilitacja,dodam że ból towarzyszy cały czas i musiałem zmienić prace gdyż nie mogę nic cięższego podnieść.Dostałem 3%.Czy warto się odwołać?
Myślę, że warto się odwołać i wskazać na urazy, które Pan doznał wraz z porównaniem ich wymiaru w tabeli stosowanej przez zakład ubezpieczeń.
Zaniżone odszkodowanie to niestety bardzo częsta praktyka stosowana przez zakład ubezpieczeń.
Witam pana serdecznie 🙂 chciałam zapytać ? czy mogę się odwołać od decyzji PZU i czy jest sens? miałam usuwany guz ślinianki i pół ślinianki wycięte mam oraz węzły chłonne.Dostałam z PZU najniższe odszkodowanie 250 zł jako za zabieg chirurgiczny.Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę 🙂
Myślę, że warto się odwołać i wskazać na urazy, których Pani doznała wraz z porównaniem ich wymiaru w tabeli stosowanej przez zakład ubezpieczeń.
Zaniżone odszkodowanie to niestety bardzo częsta praktyka stosowana przez zakład ubezpieczeń.
Witam,
pod koniec lipca uległem wypadkowi w pracy – doznałem skręcenia stawu skokowego przez niefortunne ustawienie stopy w koleinie i na jej „garbie” w jezdni. Czy mogę starać się o odszkodowanie od zarządcy drogi i jak mam ewentualnie „wycenić” szkodę (proszą we wniosku o podanie kwoty). Poza tym czy z ubezpieczenia samochodu OC mogę starać się o odszkodowanie z tytułu NW (nadmieniam byłem kierowcą)
Dzień dobry,
Wszystko zależy od wielu okoliczności sprawy m.in. przyczyny zdarzenia, rodzaju
ubezpieczenia, a także dokumentacji medycznej.
W celu wydania opinii musiałbym dogłębnie przeanalizować sprawę.
Jeżeli wypadek był spowodowany winą zarządcy to możliwe będzie uzyskanie odszkodowania za uraz.
Jeżeli pyta Pan o to jak wycenić krzywdę tj. jak wymierzyć zadośćuczynienie pieniężne, wszystko zależy od wielu okoliczności sprawy. Ale zachęcam do lektury artykułu o wysokości odszkodowania za doznaną krzywdę https://www.przepraszamniewystarczy.pl/jak-wycenic-krzywde/
W mojej ocenie opisany przez Pana wypadek będzie można zakwalifikować jako nieszczęśliwy, a zatem uzyskać także dodatkowe odszkodowanie z zawartej przez Pana polisy.
Pozdrawiam serdecznie
W pracy w wojsku zdawałem egzamin z w F i doznałem kontuzji kręgosłupa ledzwiowego przepuklina. Czy należy mi się uszczerbek na zdrowiu? Ubezpieczenie dobrowolne grupowe w pzu.pozdr.
Zasadniczo tak. Proszę jednak sprawdzić czy ubezpieczenie nie wyłącza odszkodowania za pewne urazy.
Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry Panie Jacku.Podczas upadku doznałam złamania obydwu trzonów kości przedramienia, złamania nasady dalszej kości łokciowej wraz z uszkodzeniem nadgarstka, uszkodzenia barku.Towarzystwo wypłaciło jedynie 20% za złamanie nasady wraz z uszkodzeniem nadgarstka według stosownego zapisu w warunkach umowy , pomijając uraz trzonów i barku .Podano w pismie lapidarnie iż orzeczenie i oceny uszczerbku na zdrowiu dokonuje się tylko z jednego punktu, mimo iz taki zapis nigdzie nie widnieje w warunkach ubezpieczenia.Czy spotkał sie Pan z takim sformuowaniem? Czy prawidłowym jest pominiecie dodatkowych urazów w kończynie?Dodam iz jestem posiadaczką reki szponiastej, zrostu krzyzowego i innych powikłań.Przymierzam sie do skierowania sprawy na drogę sądową.Na marginesie dodam iż ZUS na rękę przyznał mi 2 lata renty.Niestety kaleką będę już do końca:(
Dzień dobry,
jeżeli z umowy ubezpieczenia nie wynika nic innego to powinno się oceniać wszystkie doznane urazy.
Odmowa wypłaty pełnego świadczenia przez zakład ubezpieczeń to niestety dość częsta praktyka…
Trzymam za Panią kciuki! Pozdrawiam serdecznie
Witam, doznałem uszkodzenia stawu skokowego i w towarzystwie ubezpieczeniowym ten uszczerbek jest ustalony jako 2,5% (przedział 2-5% wg ich tabeli). Czy pisząc odwołanie mogę powołać się na tabelę norm procentowych trwałego uszczerbku która jest załącznikiem do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania ?
Czy będzie obowiązywała tylko i wyłącznie tabela ubezpieczyciela ?
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
niestety nie można. Należy stosować tabelę, na którą umówił się Pan z zakładem ubezpieczeń. Pozdrawiam serdecznie
Witam, wyczytałem gdzieś że w przypadku sprawy w sądzie i powołaniu biegłego sądowego bierze on właśnie pod uwagę tabelę z załącznika do rozporządzenia ministra pracy…
Czy to prawda ?
Weslawa ! itam serdecznie ! Mam pytanie mialam zawal serca , teraz jestem po nefroktomii prawostronnej . Czy w zwiazku z tym mige ubiegac sie u ubezpieczyciela o wyplate swiadczenia z tytulu trwalego uszczerbku na zdrowiu . Dziekuje za pomoc
Dzień dobry,
wszystko zależy od tego jaka była przyczyna zawału serca oraz nefrektomii. Jeżeli przyczyną był nieszczęśliwy wypadek to możliwe jest uzyskanie świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Istotne jest to, że przyczyna zewnętrzna musi mieć istotny wpływ na wystąpienie urazu. Jednakże przyczyna zewnętrzna nie musi być jedyna. Może być zarazem współprzyczyną wraz z inną przyczyną, która spowodowała dany uraz. Pozdrawiam!
Witam.
Mam mały problem z PZU ( ubezpieczenie grupowe ) w w lipcu uległem wypadkowi komunikacyjnym gdzie inna osoba wjechała w tył mojego auta przez 4 m-ce na l4. Na wypisie skrecenie odcinka szyjnego i stłuczenie głowy. Zebrałem całą dokumentacje medyczna i złożyłem w PZU.Oczywiście odmownie napisali że po wnikliwej analizie przedstawionej dokumentacji medycznej brakuje obiektywnych dowodów na stwierdzenie , że przebyty uraz tkanek miekkich w postaci : stłuczenia głowy,skrecenia odcinka kręgosłupa szyjnego,uraz odcinka ledzwiowego kregosłupa spowodował trwałe , nieodwracalne następstwa w postaci nie rokujących poprawy zmian troficznych. Proszę o pomoc co mam dalej robić w tej sytyacji .Odmowa wypłaty świadczenia.
Dziękuje za odpowiedz z poważaniem Łukasz
Proszę złożyć odwołanie do ubezpieczyciela. Jeśli to nie poskutkuje proszę rozważyć skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
We wrześniu miałam wypadek w pracy ( uznany przez BHP-owca )
podnosiłam dwa stelaże krzesełek , łupnęło mnie w kręgosłupie , omdlałam , karetka zabrała mnie do szpitala bo nie byłam w stanie się podnieść .
W szpitalu wykonano TK , zostawiono na noc , rano wypisano – na wypisie M48 , skierowanie do neurologa W między czasie mnie wykrzywiło w literę S , zrobiłam Rezonans i neurolog postawił diagnozę przemieszczenie się krążka , kod choroby M51.
Leczenie trwało 3,5 m-ca , zabiegi , zastrzyki , rehabilitacje , ćwiczenia .
Zgłosiłam się do PZU o odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu .
Dzisiaj otrzymałam odmowę :
„..Zgodnie z opinią medyczna doszło do ujawnienia stanu chorobowego w nagłych okolicznościach. Oznacza to, że to choroba, a nie
nieszczęśliwy wypadek była bezpośrednio przyczyną zdarzenia. ”
Nigdy nie chorowałam na kręgosłup ,jak można określić to chorobą ? Gdyby nie uraz , którego doznałam przy podnoszeniu tych stelaży nie przesunął by mi się krążek . Neurolog, fizjoterapeutka powiedzieli , że po tym urazie problem z kręgosłupem będzie się powtarzał – czy to nie jest trwały uszczerbek na zdrowiu ?
Nie zgadzam się z tą odmową , jakie są szanse po odwołaniu , że decyzja będzie inna ?
Trudno powiedzieć, ale często zdarza się, że ubezpieczyciele nie chcą zmieniać swoich decyzji odmownych.
Witam mój mąż po pracy dostał drugi zawał w 2018 roku (bo pierwszy przebył w 2005 roku) i zrobiono mu PCI RCA z implantacją stentu DES jednego dnia a za 3 dni następny PCI DIA1 z implantacją stentu DES. Za każdy dzień pobytu w szpitalu tj. 6 dni wyliczono 6*0,5% *8000 zł= 240 zł (skąd wzięto 0,5%?????) oraz odmówiono wypłaty z tytułu operacji spowodowanej zawałem które brzmi: Z przedstawionej dokumentacji medycznej wynika ,że przed przystąpieniem do dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby (tj. 01.04.2007r.) był pan leczony z powodu choroby niedokrwiennej serca(przebyty zabieg angioplastyki wszczepienia stenta w 2005r). Przebyty w styczniu 2018 roku zawał jest konsekwencją choroby naczyń wieńcowych rozpoznanej przed przystąpieniem do ubezpieczenia. Wobec powyższych wyjaśnień brak podstaw do wypłaty świadczenia. Mam pytanie czy PZU ŻYCIE SA ma rację , ponieważ następny zawal nastąpił prawie po 13 latach i wskutek stresu jaki miał miejsce, jechał całą noc pociągiem a rano poszedł do pracy a o 19 znalazł się w szpitalu.Wobec powyższego mam pytanie czy ubezpieczyciel ma podstawy prawne do takiego załatwienia ubezpieczonego pozbawiając go świadczenia pozdrawiam.
W sprawie konieczne byłoby wydanie indywidualnej porady.
Witam, miałem wypadek samochodowy posiadam NNW. Badanie RTG wykazało iż miałem załamane X i XI żebro po prawej stronie bez przemieszczenia. Dosłałem zwolnienie lekarskie na tydzień, które jak wiadomo jest mniej płatne i przy okazji za sam fakt bycia na zwolnieniu straciłem premię, która jest większa niż w ogóle wykupienie NNW. PZU jednak twierdzi, że nie jest to „trwały uszczerbek na zdrowiu”. W nocy oczywiście z bólu „chodziłem po ścianach”.
Czy należy mi się wypłata ubezpieczenia?
Dzień dobry,
niestety polisa NNW nie warunkuje wypłaty odszkodowania od rozmiaru bólu lecz jedynie od rozmiarów trwałego uszczerbku na zdrowiu, który jest podstawą wymiaru odszkodowania. Zdecydowanie rekomenduję natomiast rozważenie sprawy o odszkodowanie z OC sprawcy.
Witam serdecznie. Około 3 miesiące temu złamałem nadgarstek, miesiąc w gipsie, rehabilitacja, mimo której nadal mam problemy z ręką (często pobolewa oraz nie mogę podnosić cięższych rzeczy). Mimo tego wszystkiego „biegły” po komisji stwierdził, że uszczerbek na zdrowiu wynosi 0,0%. Dodam, że skręcenie było wynikiem wypadku podczas pracy na gospodarstwie. Mam pytanie, czy jest sens pisać odwołanie i jak to się odbywa, będzie kolejna komicja>
Dzień dobry,
o odszkodowaniu za wypadku w gospodarstwie rolnym będzie mógł Pan przeczytać w najnowszym wpisie 🙂
https://www.przepraszamniewystarczy.pl/wypadek-w-gospodarstwie-rolnym-odszkodowanie/
Witam,
Moja dziewczyna miała wypadek w pracy. Uszkodziła palec wskazujący prawej ręki na ostrym narzędziu, złamanie + rana szyta z 3 szwami. Po kilku miesiącach na L4 i zakończeniu leczenia palec dalej ją boli, jest trochę krzywy, nie ma czucia na górze palca i brakuje pełnego zakresu ruchu. Dodatkowo na zdjęciu palca ewidentnie widać że jest źle zrośnięty(prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że na izbie przyjęć po wypadku zszyto ranę ciętą i zawinięto palec a dopiero później przyszło do głowy lekarzowi żeby sprawdzić czy czasem palec nie jest złamany), ale lekarz uznał że już nic z tym nie można zrobić. Zus przyznał 3%, wydaje mi się że ocena uszczerbku na zdrowiu jest zaniżona. Czy jest sens się odwoływać?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
w sprawie konieczne będzie podjęcie szczegółowej analizy i wydanie porady prawnej dotyczącej możliwości uzyskania odszkodowania.
Witam miałem nieszczęśliwy wypadek w którym złamałem II kość śródręcza. Musiałem poddać się operacji, w której założyli mi tytanową blaszkę. Mam takie pytanie. Czy oprócz tego złamania mogę jeszcze się ubiegać o odszkodowanie związane z blizną po operacji? Złożyłem już wniosek o wypłatę odszkodowania o trwały uszczerbek na zdrowiu głównie związany z tym złamaniem, a w piśmie jaki otrzymałem od ubezpieczyciela nic nie ma napisane o bliźnie.
To jakie odszkodowanie Pan otrzyma zależy od tego jaką treść ma zawarta przez Pana umowa ubezpieczenia. Serdecznie zapraszam na indywidualną poradę prawną w sprawie o odszkodowanie. Pozdrawiam!
Czy skręcenie stawu skokowego zawsze nie jest uznawane jako stały uszczerbek na zdrowiu?
Zależy jaka była umowa ubezpieczenia.
Witam
Mój mąż (80lat) ubezpieczony w PZU od wielu lat, złamał w mieszkaniu nogę. Zdarzenie to spowodowało że stan jego zdrowia znacznie się pogorszył, mąż do tego stopnia osłabł że o wstawaniu nie było mowy. Przed tym zdarzeniem poruszał się pieszo jak i jeździł samochodem. Dodam że mąż chorował na wiele chorób starczych oraz na raka płuc. Po 1,5 miesiącu lekarz rodzinny zakończył leczenie złamania z uwagi na ogólny zły stan pacjenta. Zakończenie leczenia nastąpiło około godz. 10 rano, dokumentacja została złożona w PZU około godz 12, a mąż około godz. 15 nagle zmarł. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania podając jakieś art. które wg. mnie nic nie wyjaśniały, po złożeniu reklamacji, Ubezpieczyciel odmówił mi wypłaty odszkodowania za złamanie z tego powodu, że nie może określić trwałego uszczerbku na zdrowiu gdyż nie można poddać pacjenta komisji lekarskiej.
Czy w tej sytuacji ubezpieczyciel ma rację. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Pozdrawiam!
Czy podwichnięcie głowy kości promieniowej tzw. łokcieć piastunki, u dziecka 3latniego, jest zaliczane do trwałego uszczerbku na zdrowiu?
Odpowiedź na to pytanie zależy od treści umowy ubezpieczenia. Serdecznie zapraszam na indywidualną poradę prawną w sprawie o odszkodowanie. Pozdrawiam!
Otrzymałem „decyzję odmowy” (nawiasem mówiąc kuriozalna nazwa, bo powinno być raczej „decyzja odmowna” albo „decyzja o odmowie”), której uzasadnienie jest bardzo lakoniczne („W warunkach umowy ubezpieczenia określiliśmy definicję trwałego uszczerbku (…). Z dokumentacji medycznej wynika, że dnia XYZ doszło do zdarzenia. Lekarz na podstawie dokumentacji medycznej nie stwierdził, że doznał Pan trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego nie możemy wypłacić Panu pieniędzy”). Nie bardzo jest więc od czego się odwołać. Podobno przed odwołaniem należy zwrócić się do PZU o nadesłanie orzeczenia lekarskiego i tabeli, w oparciu o którą dokonano oceny. Jeśli to prawda, to jak to zrobić?
Dzień dobry,
prowadząc sprawę o odszkodowanie nie ma prawnego obowiązku, ale oczywiście warto zwrócić się do ubezpieczyciela o nadesłanie akt szkody.
Należy skierować do ubezpieczyciela pismo zawierające wniosek o przesłanie pełnych akt szkody na Pana adres.
Zachęcam także do lektury artykułu https://www.przepraszamniewystarczy.pl/jak-uzyskac-odszkodowanie-za-uraz-lub-uszczerbek-na-zdrowiu/
Pozdrawiam serdecznie!
Witam!
Mam pytanie odnośnie tego co rzeczywiście oznacza „trwały uszczerbek na zdrowiu”. Podam swój przykład – czerwiec, wypadek samochodowy z późniejszą hospitalizacją, wstrząs mózgu, uraz kręgosłupa szyjnego, 3 miesiące zwolnienia, 3 tury rehabilitacji, przepukliny z uciskiem wykryte w badaniu MR kręgosłupa szyjnego, zawroty i bóle głowy utrzymujące się do dnia dzisiejszego, ciągła opieka lekarza neurologa ze skierowaniem do szpitala po badaniu MR głowy, w między czasie konsultacja ortopedyczna odnośnie bólu ręki oraz barku ze skierowaniem na MR barku (podejrzenie przebytego skręcena barku) ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z polisy NNW samochodu określając iż nie wystąpił trwały uszczerbek na zdrowiu, a jedynie przemijający rozstrój zdrowia. Mimo odwołania i komisji lekarskiej na którą wezwała mnie firma ubezpieczeniowa lekarz stwierdził brak uszkodzenia układu nerwowego i braku uszczerbku na zdrowiu. Informuja mnie ze w przypadku dostarczenia diagnostyki kregoslupa sprzed wypadku ich stanowisko moze zostac ponownie zweryfikowane. Ja lat 30, zdrowa, nidy nie narzekająca na swoje samopoczucie, uprawiająca zawsze aktywny tryb życia i sport nie lecząca się na nic nagle planuje ze mam miec wypadek ( dodam ze w pracy ) i mam zgromadzona dokumentacje o swoim stanie zdrowia sprzed wypadku.. Straszne to jest ale proszę mi powiedzieć czy jest sens się w ogóle odwoływac w takim przypadku jeszcze? Bede wdzieczna gdyż tak na prawdę nie wiem co robić, czy czekać na wyniki badań po szpitalne i próbować ponownie ( wg. neurologa zmiany w głowie oraz szyji powstały pourazie) czy dać sobie spokój?
Proszę o informację
Dzień dobry,
polecamy zapoznać się z artykułem:
https://www.przepraszamniewystarczy.pl/ile-trwa-sprawa-o-odszkodowanie-w-praktyce/
Niestety niekiedy proces o należne odszkodowanie się przeciąga, ale walczyć o swoje trzeba!
Dzień dobry maz jest ubezpieczony w axa 2 miesiace temu spadł ze schodów na pogotowiu stwierdzono stłuczenie kltki piersiowej czy axa wypłaci odszkodowanie za ten uraz.
Witam. !6 pazdziernika na wskutek upadku doznałem zwichnięcia stawu między paliczkowego kciuka ręki lewej. Chirurg nastawił i unieruchomił staw deseczką i bandażem na 14 dni. Po usunięciu opatrunku okazało się że staw zwichnął się powtórnie. Skierowanie na SOR. Ortopeda i dwóch chirurgów w znieczuleniu nastawiało staw 40 minut. Następnie został on przebity dwoma igłami w celu unieruchomienia.Taki stan trwał 7(siedem) tygodni. Po usunięciu igieł okazało się iż nastąpiło zarośnięcie stawu i nie funkcjonuje on. Palec jest sztywny w tym stawie, boli przy ruchu, nie ma siły i czucia. Pzu zaproponowało 799,20 gr odszkodowania. Co robić? Pozdrawiam
Dzień dobry,
zapraszam do lektury artykułu:
https://www.przepraszamniewystarczy.pl/jak-uzyskac-odszkodowanie-za-uraz-lub-uszczerbek-na-zdrowiu/
Pozdrawiam!
Witam serdecznie
Czy mogłabymprosić o radę w następującej sprawie? ponad miesiąc temu uległam poparzeniu rurą wydechową motoru (przypadek),nigdzie wcześniej tego nie zgłaszałam, 3 powstałe rany się zagoily ale pozostały 3 paskudne ciemnofioletowe blizny.Znajoma mi zasugerowała, by zgłosićto do ubezpieczyciela i probować uzyskać odszkodowanie zpolisy na życie (PZU, polisa wykupiona w miejscu pracy).Próbowałam w PZU ustalić, jak konkretnie powinna wyglądać dokumentacja medyczna, jaką mam dostarczyć, by zgłosić szkodę,niestety niczego się nie dowiedziałam. Dziśbyłamu lekarza po jakiś dokument,przy okazji maść na blizny, otrzymałam jakiś papier zatytuowany „historia choroby”, w którym lekarz napisał: m-c temu poparzyła nogę na ulicy-przechylił się skuter i oparzyła się w rurę wydechową (!).Obecnie się zagoiło. Utrzymuje się zmiana na skórze podudzia barwy bordowo-fioletowej.Swędzenie ustąpiło. Diagnoza: DGN HA Stan po oparzeniu podudzia prawego. Maść Contractubex 3x dziennie na bliznę”. Czy z takim dokumentem mam co zgłaszać się do ubezpieczyciela czy iść do innego lekarza po sensowniejsze zaświadczenie? Czy w sytuacji, gdy nie zgłosiłam się do lekarza od razu czy podczas gojenia mam szansę, by uznano szkodę i wypłacono odszkodowanie? Z góry serdecznie dziękujęza pomoc
Monika
Witam!
Wszelkie dokumenty z leczenia proszę przekazać ubezpieczycielowi. Moim zdaniem ma Pani szansę na pełne odszkodowanie. Ważne aby przedstawić stosowne dowody do ubezpieczyciela. Pozdrawiam!
Witam serdecznie, mam ubezpieczenie w Proama NNW na córkę, córka złamała kciuka i spędziała miesiąc w gipsie, czy w związku z tym ubezpieczyciel musi orzec trwały uszczerbek na zdrowiu, by wypłacić odszkodowanie. Czy jednak może zaproponować jakiekolwiek odszkodowanie bez orzekania uszczerbku?
Witam Serdecznie , posiadam pytanko.
A więc, około tydzień temu źle stanęłam na schodach w domu , i doznałam stłuczenia stawu skokowego.
Czy należy mi sie odszkodowanie?
Dzień dobry, przewróciłem się w wyniku czego złamałem kość przedramienia przeszedłem operacje mam endoproteze. Dziś wyszedłem że szpitala czy mogę już wnioskować o odszkodowanie nw
Witam w dniu 6 czerwca przytrzasnęłam sobie 5 palca prawej ręki drzwiami od samochodu.palec spuchł udałam się na pogotowie kazali robić okłady z borasolu i udać się do chirurga.Chirurg stwierdził stłuczenie z uszkodzeniem paznokcia S.61.Złożyłam o odszkodowanie do PZU i dostałam odmowę.Moje pytanie brzmi jak powinnam złożyć szkodę jako zdarzenie medyczne czy trwały uszczerbek na zdrowiu i jak się odwołać od decyzji.Posiadam ubezpieczenie P PLUS grupowe w pracy.
Witam mam pytanie,
23.08.2020 podczas grania w piłkę doznałem naderwania więzadła w lewym kolanie, posiadam na to stosowną dokumentację medyczną tj. badanie USG i konsultacje ortopedyczne. Ubezpieczyciel odmówił mi wypłatę odszkodowania. Generalnie lekarz orzecznik przyznał mi 8% trwałego uszczerbku za ten uraz i od razu pomniejszył go o 8% za uraz z 2011 roku a dokładnie uszkodzoną łąkotkę również w lewym kolanie, którą miałem operowaną. W moim odczuciu są to dwa odrębne narządy w kolanie i ubezpieczycie nie powinien mi przyznanego uszczerbku umniejszać. Gdybym ponownie uszkodził łękotkę w lewym kolanie to rozumiem w/w pomniejszenie. Proszę o poradę czy mam rację i czy jest sens dochodzić swojej racji na drodze sądowej.
Pozdrawiam