Wiele osób zastanawia się w jakich sytuacjach mamy do czynienia z użyciem artystycznego wykonania a w jakich wizerunku osoby? W artykule wyjaśniam czym różni się artystyczne wykonanie od wizerunku.
Przepisy prawa wskazują, że artystycznymi wykonaniami są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.
Z kolei prawo do wizerunku obejmuje wygląd człowieka, zespół cech zewnętrznych charakterystyce dla określonej osoby. Na wizerunek składać się może także specyficzny sposób poruszania, zachowania i gestykulacji (więcej o tym możesz przeczytać w artykule: Prawo do wizerunku, zobacz także: Ochrona wizerunku osoby znanej).
Wizerunek artystyczny aktora czy wykonanie? – przykład
Warto posłużyć się przykładem. Zastanówmy się czy przedstawienie aktora na zdjęciu z koncertu lub fotosie z filmu zostanie uznane za artystyczne wykonanie czy wizerunek?
W powyższej sytuacji znajdzie zastosowanie zasada ochrony prawa do wizerunku. Nie jest bowiem możliwe uznanie artystycznego wykonania w przypadku jednego kadru, klatki filmowej lub zdjęcia. W takiej sytuacji nie można także stwierdzić częściowej ochrony artystycznego wykonania.
Więcej przykładów naruszenia prawa do wizerunku zostało omówionych w artykule: Przykłady naruszenia prawa do wizerunku.